Přibáň: Naše situace se nebezpečně začíná podobat Maďarsku a Polsku
 
Milos Zeman ve snemovne
Miloš Zeman ve Sněmovně • Autor: Milan Jaroš

Prezident Miloš Zeman toho za uplynulý týden stihl hodně. Svolat mimořádnou schůzi předsedů koaličních stran do Liberce, oznámit udělení milosti nejznámějšímu vězni v České republice a odletět na šestidenní návštěvu do Pekingu. Ale stále neudělal to, k čemu je podle drtivé většiny ústavních expertů povinen - k odvolání Andreje Babiše z vlády. Zeman se chce dotázat Ústavního soudu, aby zjistil, zda návrhu premiéra na odvolání Andreje Babiše musí vyhovět.

„To je holý nesmysl, protože český ústavní systém neukládá Ústavnímu soudu povinnost podávat výklad Ústavy. Jestli se někdo může v celé věci obrátit na Ústavní soud, je to premiér s tzv. kompetenční žalobou,“ komentuje situaci právník a sociolog Jiří Přibáň působící na Cardiff Law School ve Walesu. A k milosti Jiřímu Kajínkovi v následujícím rozhovoru dodává: „Jestli z něčeho nelze Miloše Zemana podezírat, tak je to ctnost milosrdenství, která se k udělení milosti vždy vázala. Účel je jasný - zaplnit mediální realitu dalším skandálem.“

Jak na vás se znalostí a zároveň odstupem daným pobytem v zahraničí působí současná politická situace v České republice?

Jako česká variace globální politické krize, ve které se pod tlakem populismu rozpadá dosavadní forma demokratické vlády založené na střídání tradičních levicových a pravicových stran. Současně dochází k nebývalému oslabení stranické demokracie a propojení různých typů populismu. Takže například u nás právě v těchto týdnech došlo k otevřenému potvrzení koalice Babišova podnikatelského populismu s anti-politickým ostnem a Zemanova ryze politického populismu, který je založen na vyhledávání vnějších nepřátel a principu charismatického vůdcovství.

O spojení Andreje Babiše s Milošem Zemanem píšeme v novém Respektu. V čem je podle vás výhoda jejich spojenectví?

V koncentraci politické moci, která paradoxně nabízí pakt o rozdělení a respektování sfér ekonomického vlivu. Jde o klasický příklad vytváření oligopolu, který má současně zabránit rozpadu existujících oligarchických zájmů a zajistit přístup ke zdrojům pro nově se formující oligarchie. Něco podobného jsme zažili před dvaceti lety během opoziční smlouvy, jejíž negativní důsledky pociťujeme dodnes.

Reklama
Reklama

09_priban_foto_František Vlček
Jiří Přibáň • Autor: HN – František Vlček

Takže krizi považujete za vážnou…

Krize je velmi vážná, protože obnažila dlouhodobý boj o moc, v němž nejde o nic menšího než o pokus změnit ústavní a politický režim v České republice. Politické strany se částečně snaží převzít populistický styl i program, ale jsou slabé a vyčerpané korupčními skandály – a těch velmi účinně využívají jejich mnohem obratnější a mediálně mocnější protivníci. V takové situaci se vyvolání vládní krize ukázalo jako jeden z mála silných tahů, jaké měl premiér a předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka k dispozici. Odvolání Andreje Babiše několik měsíců před volbami tak fakticky znamená zahájení předvolebního boje. V něm se však bude rozhodovat ani ne tak o tom, kdo bude vládnout, ale především o tom, jak se bude v této zemi vládnout.

Co je podle vás podstatou krize?

Slabost a zkorumpovanost politických stran neposiluje vládní opozici, ale opozici proti demokracii jako takové. V tomto smyslu se naše situace nebezpečně začíná podobat situaci v Maďarsku nebo Polsku. Sobotkovo rozhodnutí podat demisi, a poté, co se prezident rozhodl již poněkolikáté jít do zcela otevřeného střetu s literou Ústavy, raději odvolat Andreje Babiše z postu ministra financí, je tak třeba hodnotit velmi pozitivně. Je to snaha vymanit českou společnost z očarování bojem proti korupci.

V jakém smyslu?

Korupce je samozřejmě vážný sociální i politický problém, ale když ji vedou lidé jako Babiš nebo Trump, stává se mediálním kýčem, za nímž se ve skutečnosti skrývá brutální boj o moc. Sobotka svým postojem tento kýč odmítl a zároveň se jasně vyslovil, že je na boj připraven. Čeká ho ale nadlidský úkol přesvědčit veřejnost nejen o tom, že sociální demokracie je přes všechny vady a nedostatky důvěryhodnější než Babišovo ANO, ale především než Zeman s jeho vlastními politickými zájmy.

I_obalka_R20

Je tahle situace vůbec pro veřejnost přehledná?

Myslím, že ano - v tom smyslu, že se jedná o zcela zásadní boj o moc, v němž se rozhoduje na dlouhé roky o budoucnosti této země.

A jaký vliv bude mít krize na volby?

Sociální demokracie má jedinou a asi i poslední šanci jasně se distancovat od Miloše Zemana, který ji neustále oslabuje a štěpí jako stranu. Jinak ji potká stejný osud jako ODS, která se ze stínu svého „otce zakladatele“ také nedokáže vymanit a dnes působí jako karikatura české politiky 90. let.

U prezidenta leží návrh na Babišovo odvolání už od minulého pátku. Přesto premiér Bohuslav Sobotka Miloši Zemanovi schválil cestu do Číny. Byl to správný krok?

Určitě, protože tím odmítl celý konflikt dále eskalovat a přenášet do roviny zahraniční politiky a diplomacie. Eskalace by jen posílila prezidenta, který se v ní a v extrémních situacích naopak vyžívá, jak ukazuje i jeho rozhodnutí udělit milost Kajínkovi.

Udělení milosti Kajínkovi je účelové?

Jestli z něčeho nelze Miloše Zemana podezírat, tak je to ctnost milosrdenství, která se k původně monarchickému institutu milosti vždy vázala. Účel je jasný - zaplnit mediální realitu dalším skandálem a tím udržovat veřejnost ve stavu permanentní mobilizace pocitů obdivu i pohoršení. Nejde o to, jestli rozhodnutí je správné, ale jestli dokáže rozjitřit kolektivní emoce.

01
Příjezd Miloše Zemana před Krajský úřad v Liberci, 9.5.2017 • Autor: Milan Jaroš
02
Demonstranti při příjezdu prezidenta Miloše Zemana před Krajský úřad v Liberci, 9.5.2017 • Autor: Milan Jaroš
03
Jan Farský daroval prezidentovi ústavu České republiky. 9.5. 2017 • Autor: Milan Jaroš
04
Kancléř Vratislav Mynář během projevu prezidenta Miloše Zemana na Krajském úřadu v Liberci, 9.5.2017 • Autor: Milan Jaroš
05
Prezidentova hůl, 9.5.2017 • Autor: Milan Jaroš
06
Jan Farský daroval prezidentovi ústavu České republiky. 9.5. 2017 • Autor: Milan Jaroš
07
Prezident Miloš Zeman a hejtman Martin Půta, 9.5.2017 • Autor: Milan Jaroš
08
Martin Půta věnoval prezidentovi hruškovici, ten mu na oplátku dal slivovici, 9.5.2017 • Autor: Milan Jaroš
08a
Přivítání v Prysku, 9.5.2017 • Autor: Milan Jaroš
09
Debata prezidenta Miloše Zemana s občany Prysku u vodní nádrže, 9.5.2017 • Autor: Milan Jaroš
10
Pohoštění pro Miloše Zemana během setkání se starostou Prysku, 9.5.2017 • Autor: Milan Jaroš
11
Jeden z fanoušků prezidenta Miloše Zemana během debaty s občany Prysku u vodní nádrže, 9.5.2017 • Autor: Milan Jaroš
12
Miloš Zeman v Prysku, 9.5.2017 • Autor: Milan Jaroš
13
Debata prezidenta Miloše Zemana s občany Prysku u vodní nádrže, 9.5.2017 • Autor: Milan Jaroš
14
Příjezd Miloše Zemana do firmy Trevos, 10.5.2017 • Autor: Milan Jaroš
15
Debata se zaměstnanci firmy Trevos, 10.5.2017 • Autor: Milan Jaroš
16
Kancléř Vratislav Mynář během debaty se zaměstnanci firmy Trevos, 10.5.2017 • Autor: Milan Jaroš
17
Dar prezidentovi – zářivka z firmy Trevos, 10.5.2017 • Autor: Milan Jaroš
18
Protestující před továrnou Trevos, 10.5.2017 • Autor: Milan Jaroš
19
Mluvčí Jiří Ovčáček na náměstí v Jilemnici před mítinkem pana prezidenta, 10.5.2017 • Autor: Milan Jaroš
20
Miloš Zeman přichází na setkání s občany Jilemnice, 10.5.2017 • Autor: Milan Jaroš
21
Setkání Miloše Zemana s občany Jilemnice, 10.5.2017 • Autor: Milan Jaroš
22
Setkání Miloše Zemana s občany Jilemnice, 10.5.2017 • Autor: Milan Jaroš
23
Setkání Miloše Zemana s občany Jilemnice, 10. 5. 2017 • Autor: Milan Jaroš
24
Miloše Zeman se loučí s občany Jilemnice, 10.5.2017 • Autor: Milan Jaroš
25
Demonstanti na mítinku Miloše Zemana v Železném Brodě, 10.5.2017 • Autor: Milan Jaroš
26
Jiří Ovčáček mává demonstantům v Liberci před hotelem Imperial, 10.5.2017 • Autor: Milan Jaroš
27
Demonstrace před hotelem Imperiál v Liberci ve kterém probíhalo jednáni prezidenta se zástupci koaličních stran, 10.5.2017 • Autor: Milan Jaroš
28
Pavel Bělobrádek přišel pozdravit demonstrující před hotelem Imperiál v Liberci, 10.5.2017 • Autor: Milan Jaroš
29
Milan Chovanec na tiskové konferenci v hotelu Imperiál, 10.5.2017 • Autor: Milan Jaroš
30
Červené trenky na náměstí v Doksech během návštěvy Miloše Zemana , 11.5. 2017 • Autor: Milan Jaroš
31
Lidé na náměstí během návštěvy Miloše Zemana , 11.5. 2017 • Autor: Milan Jaroš
32
Lidé na náměstí během návštěvy Miloše Zemana , 11.5. 2017 • Autor: Milan Jaroš
33
Miloš Zeman na tiskové konferenci v hotelu Ring ve Starých splavech , 11.5. 2017 • Autor: Milan Jaroš
34
V hotelu Ring se nachází expozice děl Františka Ringo Čecha kterou Miloš Zeman vřele doporučuje ke shlédnutí , 11.5. 2017 • Autor: Milan Jaroš
Celá fotogalerie Zavřít fotogalerii

Nedal tím ale premiér zároveň prezidentovi možnost vyhnout se okamžité reakci, jak Ústava podle expertů předpokládá?

Prezident nemusí konat okamžitě, ale zcela určitě bezodkladně a bezpodmínečně. Mých kolegů je mi líto, když musí v médiích neustále odpovídat na otázky, které jsou z ústavněprávního hlediska velmi jednoduché a banální. Jestliže bychom v případě demise předsedy vlády mohli ještě teoreticky spekulovat, zda se musí automaticky jednat o demisi celé vlády, v případě bezodkladného odvolání ministra snad nikdo nemůže mít ani nejmenší pochyby.

Zeman avizoval, že se sám chce obrátit na Ústavní soud, zda musí za všech okolností navrženého ministra odvolat. Je to možné?

To je holý nesmysl, protože český ústavní systém neukládá Ústavnímu soudu povinnost podávat výklad Ústavy. Jestli se někdo může v celé věci obrátit na Ústavní soud, je to premiér s tzv. kompetenční žalobou, na jejímž základě by soud mohl prezidentovi uložit nejen to, aby jednal, ale také konkrétní datum, dokdy by tak měl učinit. Tady se bavíme o možnosti, která může nastat během několika dnů či týdnů. Pokud by prezident po návratu z Číny ministra financí neodvolal, premiér by se měl neprodleně na soud obrátit - a ten by kauzu mohl prioritně rozhodnout rovněž v řádu několika týdnů.

Jak vnímáte možnost ústavní žaloby, o níž mluví senátoři?

Ústavní žaloba, kterou chystají senátoři, je krajní řešení, se kterým se podle toho musí také uvážlivě a s opatrností nakládat, protože přichází v úvahu tehdy, když se prezident dopustí velezrady nebo hrubého porušení Ústavy. Taková žaloba by připadala v úvahu, jen pokud by se prezident rozhodl ústavní systém zcela paralyzovat. Dnes je taková možnost podle mého soudu předčasná politicky, protože v obou komorách parlamentu nepanuje v této záležitosti většinová shoda, ani z hlediska ústavního práva.

Napsal jste do Lidových novin, že je zajímavé sledovat i to, jak prezident, hnutí ANO a některá média okamžitě začala rozšiřovat zprávu o „alternativních názorech odborníků“.  O čem to vypovídá?

O tom, že dnešní krize nemá jen ústavní nebo politickou rovinu, ale také mediální, protože v médiích se formuje moc prostřednictvím určitého slovníku a diskurzu, tj. způsobu, jak se o krizi má a nemá mluvit a psát, a co se vůbec za krizi smí a nesmí považovat. Jak ukázala aféra MF DNES, Andrej Babiš může prostřednictvím určitých médií diktovat, co se bude považovat za korupci, a co ne, a tím utvářet novou faktickou ústavu země. Tu budou namísto ústavních orgánů a expertů psát prodejní novináři, kteří udělají, když na to přijde, odborníka i z úplného diletanta. Lze to shrnout takto: za alternativními fakty je vždy alternativní forma moci. Vidíme to dnes v České republice stejně tak jako ve Spojených státech nebo Turecku, Rusku a Maďarsku.

001
Autor: Matěj Stránský
002
Autor: Matěj Stránský
003
Autor: Matěj Stránský
004
Autor: Matěj Stránský
005
Autor: Matěj Stránský
006
Autor: Matěj Stránský
007
Autor: Matěj Stránský
008
Autor: Matěj Stránský
009
Autor: Matěj Stránský
010
Autor: Matěj Stránský
011
Autor: Matěj Stránský
012
Autor: Matěj Stránský
013
Autor: Matěj Stránský
014
Autor: Matěj Stránský
015
Autor: Matěj Stránský
016
Autor: Matěj Stránský
017
Autor: Matěj Stránský
018
Autor: Matěj Stránský
Celá fotogalerie Zavřít fotogalerii

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte