Hrdina moskevských protestů dostal podmínku a zákaz blogování
 
Rally calling for opposition candidates to be registered for elections to Moscow City Duma in Moscow
Nepovolená demonstrace v Moskvě, 27. července 2019 • Autor: REUTERS

Jegor Žukov, jednadvacetiletý student moskevské elitní Vyšší ekonomické školy a jedna z nejvýraznějších postav politických protestů, které během letošního léta přivedly desítky tisíc Rusů do ulic Moskvy, byl v pátek dopoledne propuštěn na svobodu.

Před budovou okresního soudu v moskevské čtvrti Kuncevo na něj čekaly stovky jeho příznivců, mezi kterými byli také jeho spolužáci a učitelé. Navzdory tomu, že byl Žukov shledán vinným a od soudu dostal tříletý podmíněný trest a dvouletý zákaz blogování za podněcování k extremismu, shromážděný dav rozesmátého mladíka na svobodě přivítal nadšeným křikem a skandováním jeho jména. Dostat za politické protesty podmínku se totiž v  autoritářském Rusku rovná bezmála osvobozujícímu verdiktu.

Reklama
Reklama

Žukov byl zatčen na začátku srpna během masových pouličních protestů, během nichž Rusové demonstrovali za spravedlivé volby. Demonstrujícím vadilo, že ve volbách do moskevského regionálního parlamentu stát nedovolil kandidovat zhruba dvacítce opozičních politiků, z nichž řada byla napojena na hlavního opozičníka a Putinova předního kritika Alexeje Navalného. Protestů se během léta účastnily desetitisíce Rusů, které policie a národní gardy několikrát zmlátili, tisíce lidí bylo zadrženo a pokutováno. Zhruba třicet lidí pak bylo obviněno ze závažných trestných činů – mezi nimi i Jegor Žukov.

https://twitter.com/Andrew__Roth/status/1202855544232431616

Charismatický student a aktivní blogger byl původně byl obviněn z organizování pouličních protestů, ale tento čin se žalobcům nepodařilo prokázat. V ostře sledovaném procesu byl Žukov nakonec obviněn z podněcování k extremismu, za což mu státní zástupce navrhoval čtyřletý trest vězení. Trestného činu se měl student politologie a člen Libertariánské strany dopustit tím, že na svém populárním kanálu na YouTube kritizoval politiku Kremlu, vládnoucí stranu Jednotné Rusko a prezidenta Vladimira Putina. Podle obžaloby Žukov v jednom ze svých videí vyzýval k protestu všemi prostředky, což zahrnovalo i násilí. To ale Žukov odmítá – podle svých slov měl prý vždy na mysli jen čistě mírumilovné a nenásilné formy protestu.

Z mladíka se během léta stala jedna z hlavních tváří protestů – protestující nosili na demonstrace jeho fotografie a transparenty s nápisem Osvoboďte Žukova. Dopis soudu za propuštění známého studenta podepsaly dva tisíce akademiků a na jeho straně byl třeba i známý rapper Oxxxymiron: nabízel, že za Žukova zaplatí kauci dva miliony rublů (zhruba 600 tisíc korun), což ovšem soudce zamítl.

Další obvinění aktivisté, kteří nebyli pod drobnohledem veřejnosti a médií, neměli takové štěstí, jako Žukov, který vyvázl s podmínkou, a dostali tvrdší tresty. Například Nikolaj Čertsov dostal roční vězení za to, že na demonstraci strčil rukou do policisty. Další obviněný Konstantin Kotov byl pak odsouzen na čtyři roky vězení za opakované návštěvy nepovolených demonstrací.

Čtěte také: Demonstrace v Moskvě jsou občanskou zkouškou Putinových dětí

Soud s Žukovem se stal ostře sledovanou událostí, kterou průběžně pokrývala média. Žukov si toho byl vědom a proces využíval k šíření kritických politických komentářů, které před soudem průběžně pronášel. „Současný politický systém podporuje ekonomickou nerovnost mezi lidmi a brání obyvatelstvu v rozvoji. Horních 10 procent vlastní 90 procent národního bohatství. Mezi těmito deseti procenty jsou samozřejmě i čestní lidé, ale většina tohoto bohatství nebyla nabyta poctivou prací, ale obyčejnou korupcí,“ řekl mimo jiné. „Naše společnost je rozdělena do dvou skupin neproniknutelnou bariérou. Všechny peníze jsou soustředěny na vrcholu a nikdo je nechce vrátit zpátky. Těm dole pak zbývá jenom zoufalství.“

Ve své závěrečné řeči pak Žukov Rusko označil za zemi, kde „jedinou tradiční hodnotou, kterou stát uznává, je autokracie. A ta se snaží zlomit každého, kdo upřímně usiluje o to nejlepší pro svoji vlast.“ Svůj přednes ale zakončil překvapivě optimisticky: „Hledím vpřed do dáli za horizont let a vidím Rusko plné zodpovědných a milujících lidí. Bude to šťastné místo. Zkusme si představit takovéhle Rusko. A nechme, ať nás tenhle obraz vede v našich aktivitách stejným způsobem jako vede mě.“

S ohledem na jeho oblíbenost a rétorické schopnosti lze úspěšně pochybovat o tom, že výřečný student vydrží dva roky, aniž by přes internet veřejně projevoval své názory, jak mu to zakázal soudce. Vše spíše nasvědčuje tomu, že o něm ještě brzy uslyšíme.

https://www.youtube.com/watch?v=p-XuQjoRFlo

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte