Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Ost-blog

Vláda jedné strany

Maďaři už nevěří v demokracii, říká v rozhovoru pro Die Welt významný maďarský intelektuál László F. Földényi (slovenský překlad rozhovoru je na www.salon.eu.sk). A proto si lidé o minulém víkendu zvolili v prvním kole parlamentních voleb Viktora Orbána takovou většinou, že ve střední Evropě budeme mít poprvé od roku 1989 stát s vládou jedné strany (Fidesz).

V Česku to nikoho moc nezajímá, ale tady v Bratislavě je z představy o Maďarsku, jemuž bude vládnout jeden člověk, trochu nevolno. Viktor Orbán působí na Slováky trochu jako strašidlo – je nesmírně sebevědomý a arogantní, mí maďarští přátelé o něm tvrdí, že je to mimořádně schopný řečník a velmi inteligentní populista. Kdyby byl hloupý, bylo by vše jednodušší.

Nikdo neví, jak se bude Orbán chovat, až se chopí moci, ale jeho řeči o tom, že lidé ze současné vlády (tedy socialisté) se budou zodpovídat za své hříchy, jinými slovy, že půjdou sedět, nezní moc mírumilovně. Földényi má zajímavé vysvětlení, proč jsou Maďaři tak frustrovaní a unavení z demokracie. Rozhádaní politikové jim za těch dvacet let už lezou krkem a se stále větší nostalgií vzpomínají na Jánose Kádára, jemuž děkují za onen slavný gulášový socialismus, v němž se většině žilo docela pohodlně i v omezené svobodě – existovala tabu, která prostě stačila dodržovat a člověk měl iluzi, že je svobodný. Kádár se lidem přimluvil heslem: Kdo není proti nám, je s námi - zatímco Husák v Československu to říkal opačně: Kdo není s námi, je proti nám.

No a Orbán si prý hraje na Kádára, dokonce se snaží napodobovat i jeho styl humoru a jeho gesta. Nechci se rouhat, ale v něčem nám ten Husák vlastně docela prospěl – přinejmenším by se sotva v Česku či na Slovensku našel politik, který by chtěl svůj úspěch postavit na tom, že by imitoval Husáka.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].