Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Ost-blog

Účtování

Dnešní zápas o nezávislost české justice a policie by se dal také nazvat účtováním s dvaceti lety budování demokracie. Miroslav Kalousek je v tomto příběhu zvláštní figura – jako tvůrce systému i jeho karikatura. Jako mnoho jiných i on reprezentuje vznik solidních demokratických institucí v průběhu posledních dvaceti let, na druhé straně je také symbolem jejich rozkladu korupční rakovinou. To, co teď vidíme, je zuřivý boj politické třídy o legitimitu svých minulých činů. Kalousek je o této legitimitě bytostně přesvědčen, proto má rysy karikatury.

Jsem v pokušení říct, že boj s korupcí ohrožuje demokracii, stejně jako ji ohrožuje korupce sama: kdyby nebyl zatčen Rath a obviněná Parkanová, ministr Pospíšil by byl asi ještě pořád ve funkci a Lenka Bradáčová by už dnes úřadovala jako vrchní státní zástupkyně v Praze. Teď abychom se kvůli boji s korupcí obávali, že politická třída raději smete demokratická pravidla pod stůl, než aby ustoupila změně k lepšímu.

Přesto tento zápas vítám a vlastně jsme měli všichni tušit, že k němu dojde v tak dramatické podobě.

Stačí se podívat jinam, abychom viděli, že český příběh ještě zatím probíhá vcelku spořádaně a má otevřený konec.

Když začala společnost v Maďarsku vnímat korupci jako skutečně vážný problém, zvolila se jejího největšího kritika Viktora Orbána a dočkala se jen toho, že změnil režim ještě k horšímu. V Rumunsku, kde se pod tlakem Evropské komise začala justice a policie osamostatňovat a do vězení šli první politikové a dokonce byl odsouzen i bývalý premiér Adrian Nastase, politická třída se vzbouřila a v posledních týdnech válcuje demokracii jako smyslů zbavená.

Na Slovensku po aféře Gorila, která ve volbách smetla pravici, nastoupila jednobarevná vláda Roberta Fica a nastalo ticho po pěšině. Snad jen v Polsku se výměna politické třídy po korupčních kauzách a epizodě bratří Kaczyńských povedla.

Česko má v tomto smyslu rozhodně větší naději než většina států ve střední Evropě, že boj s korupcí dotáhne do zdárného konce i proti vůli politického establišmentu. Vypadá to však na dlouhý zápas.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].