Když v roce 1938 v jedné z fází Velkého teroru dal Stalin ve svém tažení proti národnostním menšinám zabít nejméně 681 692 lidí (počet zdokumentoval americký historik Timothy Snyder ve své nové velkolepé knize Bloodlands), svět o tom neměl ani tušení. Mělo to dvě příčiny: vnější a vnitřní. Tou vnější bylo, že svět upíral svůj pohled na občanskou válku ve Španělsku, v níž se Sovětský svaz angažoval v boji proti fašismu, a prodemokratický Západ byl kromě toho ztělesněním národnostní tolerance, takže nikoho nenapadlo, že by byl schopen zabíjet lidi jen kvůli národnosti. Tou vnitřní bylo, že Stalin byl mistrem v utajování a oběti byly popravovány tak rychle, že o svém osudu nic netušily a tudíž neměly čas vyslat zprávu o tom, co je čeká. Rodinám popravených úřady tvrdily, že jejich otcové jsou v pracovním táboře se zákazem korespondence.
Dnes je na rozdíl od Stalinových časů prakticky nemožné jakýkoli teror v kterémkoli koutě světa utajit, ale dnešní tyrani využívají jinou Stalinovu taktiku: zabíjejí své občany tehdy, když se svět dívá jinam. Myslím, že není náhoda, že právě minulý týden do Bahrajnu na pozvání monarchy vstoupila vojska Saúdské Arábie, aby potlačila demonstrace, že v Jemenu zabil režim desítky lidí, že Kaddáfí vyrazil s tanky a letadly proti rebelům a v Pobřeží Slonoviny režim střílel do žen a dětí. Celý minulý týden se totiž svět fascinovaně díval úplně jinam: na Japonsko.
Ve třicátých letech bylo možno vinit ze selhání novináře – až na pár jednotlivců ze Západu totiž o stalinském teroru nepsali. Dnes však o všech zločinech tyranů ve všech koutech světa píší denně, jenže problém je, že většina jejich zpráv zapadá prachem už v okamžiku svého zrodu. Lidstvo zjevně naráží na hranice svých schopností soustředit se na několik problémů najednou. Diktátorům pak stačí jen počkat si na situaci, kdy někde něco bouchne, a oni se stanou na nějaký čas neviditelnými. Kaddáfímu nechybělo mnoho a byl by to stihl. Potřeboval už jen dva dny času nebo nějaké další zemětřesení a měl by vše opět pod kontrolou.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].