Jakkoli je pohled na českou korupci děsivý a člověku jde hlava kolem z nových a nových afér, je úlevné věřit, že aspoň státní zastupitelství dnes vedou slušní lidé. Uvědomil jsem si to minulý týden, když jsem se zděšením sledoval, čeho všeho jsou na Slovensku schopni prokurátoři. Slovensko nemá už přes rok generálního prokurátora, protože toho, který byl parlamentem zvolen ještě za vlády Ivety Radičové, prezident odmítá jmenovat. A tak je dnes prokuratura rejdištěm šílenců a lobbyistických skupin.
Šest let starý případ Hedvigy Malinové, která měla být napadena dvěma násilníky za to, že mluvila maďarsky, není dodnes uzavřen. Tehdy vláda Roberta Fica dělala vše pro to, aby jej zahrála do ztracena (protože útok byl vnímán veřejností i zahraničím jako důsledek její tehdejší protimaďarské rétoriky) a šla tak daleko, že Hedvigu obvinila z trestného činu křivé výpovědi. Paradoxně se tedy už léta musí Hedviga bránit, že mluvila pravdu. Radičové vláda vyslovila ještě v únoru politování nad tím, že Hedviga se nedočkala řádného vyšetření kauzy a navrhla jí smír. Pak ale přišla opět vláda Roberta Fica.
A prokurátor dnes žádá, aby šla Hedviga Malinová (mezitím už Žáková, neboť se provdala a má dvě malé děti) na pozorování do psychiatrického ústavu, kde – po šesti letech! – experti prý řeknou, zda byla tehdy příčetná, nebo ne. Jinými slovy, prokurátor posílá Hedvigu do jistého typu vězení. Naštěstí soud zatím tento návrh odmítl, prokurátor se však odvolal.
Slovenská společnost je rozdělena v názoru, jestli Hedviga byla opravdu napadena nebo ne (já jsem přesvědčen, že ano), ale to dnes není tak podstatné. Samotné vyšetřování případu je ukázkou neuvěřitelné zlovůle prokuratury, která si vzala do hlavy, že Hedvigu zničí. Málokdy je v demokracii člověk svědkem tak brutálního tlaku státní mašinérie vůči bezbrannému jednotlivci jako v tomto případě.
Ale minulý týden se stali obětí řádění žalobců dokonce i jednotlivci z horních pater společnosti. Dva bývalí ministři životního prostředí byli obviněni, že v nejpřísněji chráněném pásmu Vysokých Tater nechali řádit lýkožrouta a nepokáceli les. Tím prý poškodili stát ztrátou velké sumy.
Absurditu žaloby nemá smysl rozvádět (zákony o ochraně přírody dávají ministrům zcela za pravdu), jde o něco jiného. Prokurátor si bezostyšně troufl žalovat politiky za jejich politické rozhodnutí. Tím se Slovensko posouvá na Ukrajinu, kde je za politické rozhodnutí ve vězení expremiérka Tymošenková. (Prosím, nesrovnávat s případem Parkanové, kterou podobnými argumenty brání ministr Kalousek.)
Na Slovensku je relativní politický klid, velké kauzy jsou zameteny pod koberec, Ficova vláda se věnuje hlavně státnímu rozpočtu a ekonomickým záležitostem. Pod příkrovem tohoto klidu však raší bezuzdná arogance mocenských složek státu, které cítí svoji šanci zatočit s kýmkoli, koho si vyhlédnou. Česká bouře je ve srovnání s tímto hrozivým slovenským klidem úplným balzámem na duši.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].