0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Ost-blog4. 11. 20122 minuty

Špatnosti a naděje

Jako kdyby se vše zhoršovalo a stále více vyčuhují špatnosti, z nichž se člověku tají dech.

Český soudce vykázal veřejnost z pojednávání o věci, jež už nemůže být více v zájmu veřejnosti: zápas Petra Placáka o to, aby byli potrestání estébáci, kteří páchali zlo nejen na něm.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Na Slovensku zase soudce přikázal bývalému prezidentovi Michalu Kováčovi veřejně se omluvit bývalému šéfovi tajné služby Ivanu Lexovi za svoje dávné prohlášení, že jeho syna mu v roce 1995 unesla tajná služba na jeho pokyn. Prý to nesměl tvrdit, i kdyby to byla pravda! A všichni na Slovensku vědí, že to pravda je.

Ta arogance a výsměch slušnosti, o spravedlnosti ani nemluvě, jako kdyby nabíraly stále větší sílu. V Maďarsku režim Viktora Orbána zneužil svoji ústavní většinu ke změně volebního zákona a zavedl povinnou registraci voličů před volbami.

Dosáhne tím toho, že statisíce chudých lidí z odlehlých vesnic nepůjdou volit – a Orbán ví, že to nejsou jeho voliči.

Poslanci opoziční strany LMP (něco jako zelení) se minulé pondělí vzbouřili elegantním způsobem: z balkónu parlamentu vypustili na své kolegy mraky modrých papírových lístků. Vypadalo to tam jako na bále. Modré papírky jsou ale odkazem na rok 1947, kdy maďarští komunisté vyhráli volby podvodem – díky modrým registračním lístkům, které jim umožnili falšovat volby tím, že chodili s těmito lístky volit z jednoho okresu do druhého a násobili tak své hlasy.

V každé z těchto zemí mám přátele, kteří jsou zděšeni, znechuceni a rozhořčeni z arogance a lži, o níž mají pocit, že nad nimi vítězí. Mají pocit, že v jejich zemi je situace úplně nejhorší, sžírá je zoufalství a pocit bezmoci.

Je to možná paradox, ale já mám naopak pocit, že situace se obrací k lepšímu.

Uvědomujeme si totiž konečně, že zápas o slušnost bude dlouhý a že vlastně nikdy neskončí. A že rozhořčení a někdy i pocit zoufalství jsou nutnou součástí tohoto zápasu, protože dodávají energii a vůli se vzepřít a protestovat.

Mám pocit, že navzdory vnějším znakům o úpadku demokracie (to nemám z vlastní hlavy, poslední zpráva světové organizace Freedom House tento úpadek v naší části Evropě konstatuje) se lidé začínají nabíjet energií, jež přinese změnu k lepšímu.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].