Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Ost-blog

Nešel jsem na demonstraci

V sobotu odpoledne byla v Bratislavě protivládní demonstrace, jejíž heslo znělo: Máme rádi tuto zemi, nemáme rádi tuto vládu. Na tribunu se vešlo šest předsedů opozičních stran, od největší až po nejmenší. Bylo to na náměstí SNP, které si pamatovalo stotisícové demonstrace z listopadu 1989. V tuto sobotu přišlo podle odhadů pět set, možná tisíc lidí.

Zvažoval jsem, že bych šel taky, neboť nejprve se mi zdálo, že heslo vyjadřuje i moje pocity. Ale nešel jsem, protože mi najednou na něm začalo cosi vadit. Když jsem přemýšlel, co to je, přišel jsem na to, že je v něm zakódovaná jedna drobná past – to heslo mi totiž jaksi automaticky podsouvá, že když nemám rád tuto vládu, tak nějakou jinou vládu, například tu složenou z opozičních politiků, bych rád mít měl. A ta představa je mi cizí.

Znám ty politiky z jejich působení za těch mnoho let až příliš dobře, než abych k nim mohl cítit emoce, které by odpovídaly spojení slov „mít rád“. Ulevilo by se mi, kdyby se jim podařilo sestavit vládu, i když se jim to s největší pravděpodobností po letošních volbách podařit nemůže. To však neznamená, že bych měl jejich vládu rád. Nelíbí se mi, když mi chtějí vnutit pocit, že když nemám rád politiky, kteří jsou dnes u moci, musím mít rád ty druhé. A tak jsem zůstal doma.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].