Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Ost-blog

Nedůstojná proměna disidenta Čarnogurského

Většina disidentů zůstává věrna obraně svobody

Ján Čarnogurský • Autor: Isifa
Ján Čarnogurský • Autor: Isifa

Úctyhodná minulost není zárukou proti trapné přítomnosti. Je naštěstí pravda, že většina československých disidentů si i v demokracii zachovala důstojnost a že navzdory různosti jejich názorů zůstávali věrni důvodu, pro který se stali disidenty: obraně svobody. To bohužel není případ jednoho z nejvýznamnějších slovenských disidentů Jána Čarnogurského (69). 

Ten se rozhodl kandidovat na prezidenta a začal dávat rozhovory, aby si jej veřejnost opět všimla. V jednom z nich (pro měsíčník, který žije z nostalgie za Mečiarem) řekl mimo jiné toto: „V Rusku je zákonem zakázáno propagovat homosexualitu a z toho titulu se tam nemůžou organizovat tzv. duhové pochody ve městech.

Myslím si, že je to dobrý zákon.“ A na otázku o slovenském státu za druhé světové války sice řekl, že „postup proti židům byl zločinný“, ale současně v té době „slovenské školství, literatura a kultura zažívaly nevídaný rozvoj“ a je „nesporné, že možnosti tvořit a publikovat byly nesrovnatelně větší než v období socialismu“.

Pamatuji si z mládí debaty mezi disidenty – tehdy jsem se naučil mít potěšení z nesouhlasu s jinými názory, protože provokovaly mysl k lepší práci. Nepřekročitelnou hranicí všech tehdejších debat však byla úcta ke svobodě, jež je nedělitelná.

S Čarnogurského dnešními názory nelze s potěšením nesouhlasit, lze být z nich jen bezmocně zděšen. Jaký to byl asi rozvoj, jež slovenská literatura a kultura prožívala, když 70 tisíc slovenských židů, kteří by k němu jistě rádi přispěli, byli deportováni na smrt, zatímco Slováci „svobodně tvořili“? Jaká byla asi hodnota tohoto rozvoje? Jak může bývalý disident oddělit nedělitelné: svobodu jedněch od nesvobody druhých? A když už Čarnogurského tak těší ruský zákaz propagace homosexuality, co tak rovnou pálit knihy Oscara Wildea, Roberta Musila nebo Marcela Prousta?

Na Slovensku budou na jaře příštího roku prezidentské volby. Jeden scénář – byť naštěstí jen velmi teoretický – předpokládá, že se ve druhém kole octne Čarnogurský proti současnému premiérovi Robertovi Ficovi. Doufám, že Slovensko bude tohoto děsivého dilematu ušetřeno.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].