Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Ost-blog

Katolíci v politice

Slovensko je sice katolická země, ale křesťanské demokraty si drží od těla. To, co lidé tolerují u církve – tedy dogmatické myšlení a pokrytecká hra na skromnost - to je pořádně štve u politiků. A křesťanští demokraté (KDH) je v posledních dnech právě kvůli těmto vlastnostem naštvali pořádně.

Jak napsal deník Pravda, ve fakultní nemocnici v Bratislavě doktoři zčistajasna přestali provádět interrupce s odvoláním na „výhradu svědomí“ (zákon to jednotlivým lékařům umožňuje). Každému bylo jasné, že náhlá změna souvisí s výměnou ředitele, kterého do nemocnice dosadil ministr zdravotnictví (KDH), a nový muž jen plní pokyny ministra.

Nastal velký rozruch, protože pro ženy v Bratislavě by tím fakticky skončila možnost podstoupit interrupci (leda na soukromé klinice). Trvalo to několik dní, ale nakonec ministr, který nejdříve tvrdil, že on žádný zákaz interrupcí doktorům nevydal (přestože média přinášela anonymní svědectví doktorů o takovém zákazu), později prohlásil, že nemocnice budou vykonávat interrupce dál.

Ten samý ministr už několik týdnů čelí podezření, že zvýhodnil jednu farmaceutickou firmu, v níž před vstupem do politiky pracoval.

A další skandály se na křesťanské demokraty valí jako lavina. Bývalý primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský (dnes poslanec KDH) se stal persona non grata i ve vlastní straně, která ho minulý týden přinutila vzdát se členství a vystoupit z poslaneckého klubu.

Ďurkovský byl primátorem osm let až do loňských listopadových voleb a za poslední roky se stal přímo symbolem korupce a pro obyvatele města nenáviděnou postavou. Čelí už trestnímu stíhání a podezření z tunelování městských vodáren, zneužívání pravomoci při podpisech smluv s developery, kteří teď chtějí bourat proslulý kulturní dům PKO na nábřeží Dunaje a kromě toho, že přiklepl byty různým spřízněným duším a politikům, sám se dostal podivným způsobem k obrovskému bytu v centru města.

Člověku někdy zůstává rozum stát, jak si mohou politici takhle uřezávat větev, na které sedí, ale v případě slovenských „lidovců“ je to možná stejné jako u církve – nemohou jinak, protože taková je tradice.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].