Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Ost-blog

Hroucení státu

Můj soused důchodce byl v pátek objednán k lékaři do nemocnice v Bratislavě a protože má starosvětskou úctu ke všemu, co zavání státem – od úředníků až po lékaře - byl tam už v šest ráno. Čekal do osmi, ale nikde nikoho. „Na všech dveřích bylo napsáno dovolená,“ řekl mi překvapeně.

Slovensko se celý minulý týden zmítalo v křečích, které vypadaly jako počáteční stádium hroucení státu. Tisíce lékařů dalo výpověď a když ve čtvrtek uplynula výpovědní lhůta a odbory se s vládou nedohodly na zvýšení platů, nepřišli prostě do práce. Názory lidí na to, zda lékaři mají právo na takové vydírání státu, se lišily, i když většina byla na ně asi naštvaná. Hlavně však byli překvapení. Jako můj soused.

To, co se stalo minulý týden na Slovensku, byl první opravdu dramatický projev krize, na který si bylo možné fyzicky sáhnout. Prázdné nemocnice vyvolaly ve společnosti zvláštní stav úzkosti, jako kdyby vám někdo stlačil na těle nějaký uzlík nervů a ochromil normální fungování těla.

Je to velmi zvláštní zkušenost. Najednou zjistíte, že stát, který po celý váš život plní funkci jakési neosobní autority, jež pohání vlaky, posílá dopisy, je kdykoli schopen zaplnit města a silnice policajty, vyslat armádu k zachraňování životů při záplavách a samozřejmě starat se o vaše zdraví, je najednou bezmocný. Marně vyhlásil nouzový stav, který měl zákonem přinutit lékaře přijít do práce – neposlechli a hodili se marod.

Je to něco podobného, jako když praskla hypoteční bublina v roce 2008 – Američané nevěřícně koukali na to, jak se jim hroutí jedna jistota za druhou (například ta, že ceny nemovitostí budou navěky růst). To, co se stalo na Slovensku, je prasknutí bubliny zdánlivě všemohoucího státu a začaly se hroutit jistoty, které měly platit navěky.

O víkendu se nakonec vláda s lékaři dohodla a oni by měli dnes opět nastoupit do práce. Mohla by to být tedy vlastně docela užitečná a relativně ještě nepříliš bolestivá lekce pro celou společnost o tom, že stát je na pokraji svých sil i autority, ta je však prozatím cele zaujata marnou debatou, kdo je vinen.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].