snem hnuti ANO 2015
Andrej Babiš

Ve střední Evropě jsme svědky opravdu zvláštního vývoje. K moci se dostávají ti, kteří využívají svobodu projevu pro šíření lží, na konci to však budou právě oni, kteří budou usilovat o to svobodu projevu zrušit - a zakázat říkat pravdu.

Jsem si jist, že Andrej Babiš vyřkl lež o tom, že lágr v Letech nebyl koncentrák, ale pracovní tábor, záměrně. Smysl toho výroku spočívá v tom, že bourá společenský řád poválečné demokratické Evropy, do níž jsme se po roce 1989 zařadili. Tato Evropa stojí (kromě jiného) na odmítání totalitních režimů a na odhalování pravdy o holocaustu. Proto je také trestána „osvětimská lež“. Babiš jednou větou napadl všechny tyto tři pilíře a ve své pozdější omluvě napadl další – svobodná média.

Reklama
Reklama

Jenže Babiš je jen ilustrací trendu, na jehož počátku před několika lety byla možná jen intuitivní nenávist vůči evropskému řádu, ale dnes je to už cílevědomá snaha jej zbourat. A ve střední Evropě často přichází z nejvyšších pater moci.

Čtěte také: Proč chybí úcta k táboru v Letech? Odpověď je jednoduchá

V polovině srpna dostal v Maďarsku jedno z nejvyšších vyznamenání (Kříž rytířského řádu) novinář Zsolt Bayer, dlouholetý přítel premiéra Viktora Orbána. Proslul nespočetnými antisemitskými výroky a o Romech psal jako o „zvířatech“, s nimiž nelze žít. Udělení řádu není omyl ani nešťastná náhoda. Je to záměr, stejně jako Babišův výrok. Jde o to dát lidem najevo, že řád poválečné Evropy už v našem regionu neplatí.

Vidíme to i na Slovensku, kde jsou fašisté sice v opozici, ale ve vládě je Slovenská národní strana, jež má obdiv k fašismu v genech a je jen otázkou času, kdy se k němu veřejně vrátí. Výroků a činů, jež tento trend potvrzují, přibývá velkou rychlostí a zanedlouho to nebudou jen početné výjimky z pravidla, ale stanou se oním pravidlem. Co se stane poté?

To, co v Polsku: lež (i ta osvětimská) bude chráněna zákonem a říkat pravdu o minulosti bude trestné. Polská vláda poslala do parlamentu návrh zákona, podle kterého bude trestné (se sazbou do tří let) tvrdit, že na holocaustu se podíleli také Poláci. Zákon má bránit lež před historickou pravdou například o tom, že v polské vesnici Jedwabne bylo zabito přes 300 Židů rukama Poláků.

To není náhoda, ale logický vývoj. Na počátku je z nejvyšších pater moci beztrestně vyřčená lež jako ta Babišova, na konci bude tou samou mocí zakazováno říkat pravdu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte