0:00
0:00
16. 5. 20254 minuty

Je jaro, na muže přišel upskirting

Proč bychom měli brát vážně, když někdo fotí ženy pod sukní

Čtete jeden z našich pravidelných newsletterů. Přihlaste se k jejich odběru a budou vám chodit do e-mailové schránky. Píšou je pro vás Tomáš Brolík, Pavel Turek, Magdaléna Fajtová, František Trojan, Ondřej Kundra, Jiří Sobota a Silvie Lauder.

Pražská policie minulý týden oznámila, že hledá muže, který se pokoušel na eskalátoru metra pořídit fotografii nebo video dívky, na niž se po výstupu ze soupravy nalepil. A to ne záznam ledajaký, ale velmi specifický druh, který už je tak rozšířený, že pro něj bylo nutné vymyslet termín. Anglicky se mu říká „upskirting“ – což přesně vystihuje, kde je kamera mobilu a kam míří. Je pod sukní a míří nahoru do rozkroku.  

Zmíněnému muži v tom zabránila jiná žena, která si jeho počínání všimla a mezi něj a dívku se postavila. Navíc incident nahlásila policii, jež po dvou týdnech zveřejnila záběry muže středního věku, kterého zachytily bezpečnostní kamery v metru. Následně se sám policii přihlásil a nyní je vyšetřován pro podezření ze spáchání trestného činu vandalismu.  

Přestože se debaty pod zprávami o násilí na ženách a dětech v poslední době výrazně civilizují, tipovala jsem, že k tomuto tématu zatím tuzemský civilizační proces nedospěl. A nemýlila jsem se – řada diskutérů vzala případ vážně, ale v debatách převládaly hlasy, které věc bagatelizovaly.  

↓ INZERCE

A to zcela předvídatelnými argumenty: nic až tak vážného se nestalo a šlo o „klukovinu“, mohla si za to sama, nemá se oblékat vyzývavě. A vůbec – je jaro a testosteron a příroda muži mávají tak, že si nemohou pomoci. „Právník nejsem, ale podle mě zbytečná ztráta času pro PČR,“ přispěl právním rozborem jeden z diskutérů.  

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc