Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Nenechte si ujít

Ta fotka tam neměla být

Vítězné fotografie Milana Jaroše a Matěje Stránského z CZECH PRESS PHOTO

FOTOGRAFIE ROKU • Autor: Milan Jaroš
FOTOGRAFIE ROKU • Autor: Milan Jaroš

Titul FOTOGRAFIE ROKU v osmnáctém ročníku soutěže CZECH PRESS PHOTO získala fotografie Milana Jaroše, fotoreportéra týdeníku Respekt. Snímek zachycuje muže loučícího se se zesnulým prezidentem Václav Havlem. Kromě této hlavní ceny Milan Jaroš spolu s dalším fotoreportérem Respektu, Matějem Stránským, získal ještě několik dalších ocenění. Soutěže se zúčastnilo 297 fotografů z České a Slovenské republiky s celkovým počtem 3719 fotografií.

Havel dominoval

Téma odchodu Václava Havla se stalo hlavním tématem letošní soutěže. „Po dlouhé a dramatické diskuzi, která trvala více než tři hodiny, dospěla porota k většinovému rozhodnutí udělit hlavní cenu snímku důležité události roku – odchodu prezidenta Václava Havla a s ním spojenému smutku českých lidí,“ stojí v oficiálním vyjádření porotců k fotografii roku. Vítěznou reportáží se stala série fotek Filipa Singera z agentury EPA, která také zachycuje poslední sbohem Václavu Havlovi.

„Mám z vítězství velkou radost, i když podle mého názoru měli Karel Cudlín nebo Filip Singer lepší práci. Je to soutěž, ale měřítka hodnocení fotografií jsou subjetivní. Není to jako například běh na sto metrů,“ svěřuje se Milan Jaroš. „Ta vítězná fotografie neměla vůbec ve fotoreportáži být, ale moje přítelkyně mi koukala přes rameno a donutila mě, abych ji tam zařadil,“ říká o oceněném snímku Milan Jaroš, který pro týdeník Respekt pracuje od roku 2009.

Vítězná fotografie roku je součástí fotoreportáže Rozloučení s Václavem Havlem, která si vysloužila druhé místo v kategorii REPORTÁŽ.

Fotografie Milana Jaroše získaly ještě další tři ocenění. „Beru to jako úspěch celého Respektu, protože bez příležitosti fotit pro Respekt by to takto nedopadlo. Je to týmová práce a to je na tom to důležité a zábavné,“ říká Milan Jaroš.

Všechny vítězné fotografie najdete na stránkách CZECH PRESS PHOTO. Od 16. listopadu budou vystaveny v prostorách Staroměstské radnice. Výstava potrvá až do ledna příštího roku.

Reportáž z Marseille vyhrála 3. cenu v kategorii KAŽDODENNÍ ŽIVOT.

Fotoreportáž z Libye získala čestné uznání v kategorii KAŽDODENNÍ ŽIVOT.

Fotoreportáž ze severu Čech „Sever v mlze“ získala čestné uznání v kategorii PŘÍRODA A ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ.

Oceněn byl také fotoreportér Respektu Matěj Stránský. Jeho „Návštěvníci Auschwitz – Birkenau“ získali čestné uznání v kategorii REPORTÁŽ.

RCu cpp2012 Stransky • Autor: Respekt
RCu cpp2012 Stransky • Autor: Respekt

Milan Jaroš (nar. 1979) vystudoval katedru fotografie na FAMU. Pro týdeník Respekt pracuje od roku 2009. Spolupracoval také s mnohými zahraničními novinami a časopisy jako New York Times, International Herald Tribune, The Wall Steet Journal, l´Hebdo, Courriere International, Chicago Tribune. Za své fotografie získal řadu ocenění v soutěžích Czech Press Photo, Frame, Unicef Photo Award, Unicredit Photo Award.

Matěj Stránský (nar. 1979) vystudoval Mediální studia na FSV UK v Praze a Institut tvůrčí fotografie na SU v Opavě. Dva roky studoval také na katedře Photographie et Multimédia na Université Paris 8 ve Francii. Fotografie publikoval v časopisech Reflex, Živel, Hype, Sociologický časopis, Pozytyw (Polsko), Monitor on Psychology (USA). S Respektem spolupracuje od roku 2001, od září 2007 jako stálý fotograf.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].