Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Nenechte si ujít

Dva roky za modlitbu

Ortel nad členkami skupiny Pussy Riot je vyřčen

Policie tentokrát zatarasila prostor v ulici, aby zde lidé nemohli protestovat • Autor: Naďa Straková
Policie tentokrát zatarasila prostor v ulici, aby zde lidé nemohli protestovat • Autor: Naďa Straková

Moskevský soud v Chamovnikách dnes rozhodl, že za čtyřicetisekundové vystoupení v chrámu Krista Spasitele s punkovou modlitbou Bohorodičko, vyžeň Putina je nutné si odsedět dva roky ve vězení. Soudkyně Marina Syrovová po bezmála tříhodinovém čtení rozsudku vyřkla Naděždě Tolokonnikovové, Maríji Aljochinové a Jekatěrině Samucevičové ortel -  dva roky odnětí svobody nepodmíněně v nápravné kolonii.

Respekt DJ prostřednictvím reportérky Respektu v Moskvě Nadi Strakové dění u soudu i před soudem sledoval. Informace o průběhu soudního procesu i protestů najdete také na našich účtech Twitteru @respekt_cz@respekt_dj.

Zprávy z Moskvy

 • Na svobodě pobývající členky volné formace Pussy Riot nahrály k dnešnímu dni nový singl s názvem Putin zapaluje oheň revoluce. Pussy Riot v rozhovoru pro ruskou nezávislou TV stanici Dožď nedávno uvedly, že budou nadále aktivní a že jejich řady se po „fraškovitém, inkvizičním“ soudním procesu rozrůstají.A své slovo, jak vidno, dodržely.
 • Na ruských webech se rozpoutává debata na téma, jaké důsledky bude mít dnes udělený ostrý trest za několikasekundové partyzánské vystoupení Pussy Riot v chrámu Krista Spasitele. Poštve si tímto Putin proti sobě víc lidí? Bude nadále utahovat šrouby? Přijde kvůli odsouzeným Pussy Riot na zářijový protestní mítink víc lidí než kdykoli předtím? Udělí nakonec církev a/nebo Putin Pussy Riot milost? Bude se značka Pussy Riot - tj. barevné kukly, šaty a silonky nadále rozšiřovat? Budou na ní vydělávat podnikatelé?
 • 18:50 Cestou na metro potkávám otce Káti Samucevičové, který smířeně říká, že je připraven chodit za dcerou do vězení každý den. Na dotaz, zda by byl radši, kdyby Káťa požádala prezidenta Putina o milost, odpověděl, že je „dospělá, má svoje názory“ a on je bude respektovat. „Budu jí do vězení nosit, cokoli bude potřebovat a snad to vydržím,“ řekl posmutnělý Stanislav Samucevič.
 • Podle hlasování na webu newsru.com 48 procent hlasujících (přes 8 500 respondentů) považuje trest za nepřiměřený a že Pussy Riot by měly být zcela zproštěny viny; 27 procent se domnívá, že měly dostat méně, než žádal prokurátor (ten žádal 3 roky); 15,3 procent souhlasí s dvouletým trestem a 8 procent je přesvědčeno, že měly dostat víc.
 • Právníci procházejí kolem demonstrantů a ti jim tleskají a křičejí „Molodci“ neboli „Jste hrdinové, pašáci“.  
 • Ministerstvo vnitra vydává informaci, že dnes bylo před soudní budovou zadrženo přes 60 lidí (podle jiných  jich mohlo být až dvojnásobně) a jeden z policejních příslušníků byl pokousán občanem Kasparovem a musel být ošetřen. O kopání do hlavy občana Kasparova ani slovo. 
 • Ze střechy budovy naproti soudu vyvěsili aktivisté obrovský transparent na podporu Pussy Riot.
 • Advokát Mark Fejgin prohlašuje, že proces byl kvůli četnému narušení právních procedur „fraškou, rozsudek jeho vyvrcholením“. Verdikt není z hlavy Syrovové, ale Putina a jen „radikální politický tlak“ pomůže dostat mladé ženy z vězení ven. 
 • Aktivistka Pussy Riot Taťjana Romanovová vylezla na hradbu tureckého velvyslanectví. Mladou ženu policie sundala násilím. Lidé kolem křičí „hanba“ a upozorňují, že policie porušila zákon tím, že nezákonně vstoupila na území turecké ambasády.
 • Manželský pár Sergej a Marina ve středním věku (kolem 50) přiznávají, že bez Pussy Riot by nevěděli spoustu věcí o dnešní církvi. Myslí si, že ruská společnost je konzervativní hlavně kvůli neobjektivnosti ruských médií. „Televize všem určuje, co si mají myslet, a to je špatně,“ řekl Respektu Sergej. Vadí jim, že představitelé jejich církve jsou nenasytní, zabývají se komercí, místo duchovností a vůbec že sou napojeni na vládu. S ženou stojící vedle, o něco starší než oni, se horlivě pouštějí do debaty, zda akt Pussy Riot v chrámu poukázal na to, nač chtěl poukázat. Autorka těchto řádků může potvrdit, že podobné plamenné debaty o církvi, Bohu, odpouštění, patriarchu Kirillovi a Putinovi na opozičních protestech zasechla bezpočet. Lze tedy usoudit, že jistým způsobem vystopení Pussy Riot lidi zasáhlo.
 • 17:30 Lidé stále zůstávají u soudu, i když už dávno skončil. Většina oslovených je v šoku, do poslední chvíle nechtěli věřit, že členky Pussy Riot odsoudí, a míní, že si tím Putin proti sobě poštve lidi ještě víc. Křicí „Hanba“ a nebo také „Bohorodičko, vyžeň Putina“.
 • Advokát Nikolaj Polozov tvítuje, že obhajoba se proti rozsudku odvolá. Novinářům pak před soudní budovou říká, že po odmítnutí odvolání u Moskevského městského soudu, což je prý víc než jasné, podají žalobu k Evropskému soudu pro lidská práva. Tam už před časem podali žalobu na nezákonné pětiměsíční držení ve vazbě.
  Soud s Pussy Riot • Autor: Naďa Straková
  Soud s Pussy Riot • Autor: Naďa Straková
  Soud s Pussy Riot • Autor: Naďa Straková
 • Všechny tři členky se po vyřčení verdiktu usmívají. Novináři s nimi. Nevěřícně, ironicky, možná skrývající emoce. Na ruských sociálních sítích se spustila vlna ostrého odsouzení soudkyně Syrovové, která se nechvalně proslavila cynickými výroky a ostrým přístupem nejen během tohoto soudního procesu, ale i v předchozích případech.  
 • 15:54 Členky skupiny Pussy Riot byly odsouzeny ke dvěma letům vězení. Soudkyně prohlašuje, že jen opravdové vězení je může napravit a dokonce přiznala, že trest má sloužit jako prevence. Trest se bude počítat od chvíle, kdyby byly mladé ženy zatčeny. To znamená, že jim zbývá přes rok a půl vězení. Lidé venku reagují na trest bouřlivě - provolávají nelichotivá hesla na účet douskyně Syrovové a skandují Bohorodičko, vyžeň Putina. Policie je čím dál nervóznější. Jejich výzvy z amplionů nejsou přes skandování vůbec slyšet.
 • Soudkyně prohlašuje, že u dvou účastnic punkové modlitby (Tolokonnikovové a Aljochinové) jsou jejich malé děti brány jako polehčující okolnost. Naděžda Tolokonnikovová jeví podle Syrovové známky rozdvojené osobnosti se silným míněním a k tomu nesnese kritiku. Všechny tři jsou ale příčetné a proto mohou být odsouzeny.
 • 15:20 Před budovou soudu je prozatím klid. Asi před hodinou zatkli kolem 30 lidí, někteří prohlašovali na podporu Pussy Riot hesla, někteří měli na sobě trička, jiní jen tak stáli a přesto byli zatčeni.
 • Soudkyně stále čte rozsudek - odmítá argument obhajoby, že akce byla politická. Během několikasekundového vystoupení v chrámu prý nebylo proneseno jméno jediného politika, zní protiargument Syrovové. Jméno Putin mladé ženy zaznamenaly až během pozdějšího nahrávání.
 • 13:37 Byl zatčen Garry Kasparov, šachový velmistr a opoziční politik. Podle očitého svědka ho v antonu kopali do hlavy a šlapali na něj.

This is the police wrestling with Garry Kasparov inside the paddy van. Are they beating him? twitter.com/obk/status/236…— Olaf Koens (@obk) August 17, 2012

Soud s Pussy Riot • Autor: Naďa Straková
Soud s Pussy Riot • Autor: Naďa Straková
Soud s Pussy Riot • Autor: Naďa Straková

 • Soudkyně Syrovová předčítá výpovědi svědků, kteří měli utrpět při sledování vystoupení v chrámu utrpět psychickou újmu. Opakuje slova ženy, která má v chrámu na starosti svíčky. „Cítila jsem bolest a cítím ji dodnes. Vyhazovali tam nohy do vzduchu a všechno od pasu dolů bylo vidět. A to se dělo před oltářem. Všechno, co mi bylo svaté, pošpinily!“ jsou podle soudkyně dostatečně usvědčující slova Ljubov Sokologorské. Výpověď svědka, který pouze viděl video na internetu a nebyl přítomný v chrámu, prý nebude v konečné rozsudku započten. „Jediné rozumné slovo dneška“, komentují na svých twitterových účtech tato slova soudkyně přítomní novináři.
 • 13:25 Novináři z tištěných periodik stále stojí před budovou. Kameramany a fotografové jsou už všichni vevnitř. Píšící novináři se nyní ostře hádají s policisty a strkají se s nimi. Mezitím soudkyně Marina Syrovová začala číst rozsudek, dozvídáme se z twitterových účtů. Hned v úvodu prohlásila, že „akce Pussy Rriot byla připravena dopředu a měla za cíl narušit veřejný pořádek a přitáhnout pozornost“. Tudíž se členky Pussy Riot dopustily výtržnictví. Začná být jasné, že rozsudek bude nepodmíněný.
  2012 08 17 13 40 01 • Autor: Respekt
  2012 08 17 13 40 01 • Autor: Respekt
  2012 08 17 13 40 01 • Autor: Respekt
 • 12:40 Do budovy vešli všichni tři advokáti. Předtím médiím řekli, že pokud Pussy Riot dostanou nepodmíněný trest odnětí svobody, půjde o „nebývalý precedent v soudním systému Ruské federace“. Nikolaj Polozov mluvil také o potřebě „plné rehabilitace obviněných“, jelikož jejich mandantky nespáchaly trestní čin.
 • Levicový předák Sergej Udalcov byl vpuštěn k soudní budově. Jakmile začal dávat komentáře demonstrujícím přes hradbu, začala strkanice a Udalcov byl zatčen. Advokátka Pussy Riot Violetta Volkovová si pro něj do antonu přišla, ale policie jej odmítla vydat.
 • K soudu přišel i blogger Alexej Navalnyj, který sám čelí obvinění z zpronevěry. Odmítá dávat rozhovory před soudem, prý až po skončení procesu. Řekl jen, že proces je zpolitizován a stojí za ním Putin.
 • Členky Pussy Riot jsou už podle všeho v sále od rána. Vizuální média vpustili dovnitř, státní televizi dokonce u vchodu vyvolávali, aby se nejspíš ujistili, že budou uvnitř síně, kam se dostane jen málokdo. Píšící novináři mají smůlu, musí stát frontu před budovou v horku, na nemilosrdně žhavém slunci.
 • Dvě hodiny před začátkem soudu je ulice plná médií i aktivistů. Policie odtahuje jedno auto za druhým a vyprazdňuje ulici, kde sídlí soud nechvalně proslulý procesem s Michailem Chodorkovským. Ostatně od tohoto procesu ádný jiný nepoutal tolik pozornosti jako ten dnešní. Aktivisté na podporu církve už jsou také na místě. Je jich hrtska.
  2012 08 17 16 30 40 • Autor: Respekt
  2012 08 17 16 30 40 • Autor: Respekt
  2012 08 17 16 30 40 • Autor: Respekt
 • V předvečer ostře sledovaného soudu napsal dopis třem vězněným členkám Pussy Riot hudebník a bývalý člen The Beatles Sir Paul McCartney. „Doufám, že budete silné a já spolu s jinými lidmi na světě, kteří věří ve svobodu projevu, uděláme všechno, co budeme moci, abychom pomohli vám i myšlence svobody projevu v umění,“ píše se v dopise otištěním na jeho stránkách. Pussy Riot těsně před soudem kromě jiných podpořili například John Malkovich a Danny de Vito.
 • Podle průzkumu agentury Levada Centr většina Rusů věří, že soud probíhá spravedlivě (44 procent oslovených), jen 17 procent lidí věří, že soud je předpojatý. 18 procent se domnívá, že finální verdikt nad Pussy Riot je na zakázku. Ředitel Levada Centr Lev Gudkov vysvětluje tento překvapivý výsledek průzkumu tím, že pro většinu Rusů je hlavním zdrojem zpráv televize a ta, jak známo, je z velké části řízená Kremlem.
 • Akce na podporu Pussy Riot se dnes konají po celém světě - od New Yorku, Toronta a Sydney až po Paříž, Mnichov i Prahu a dokonce i Plzeň.
  Puskin a jeho zena • Autor: Naďa Straková
  Puskin a jeho zena • Autor: Naďa Straková
  Puskin a jeho zena • Autor: Naďa Straková
 • Ruská média spekulují o tom, že verdikt bude přečten až někdy k půlnoci, čímž by se podle mnohých komentátorů mohla minimalizovat pozornost, kterou soud roku přitahuje nejen v Rusku, ale i ve světě. V pátek večer totiž mnoho Rusů odpočívá na svých dačách a víc než „sledovat zprávy chtějí jíst šašliky“, píše se na stránkách Utro.ru.
 • Některé moskevské památníky literátů i jiných osobností mají na sobě od časného rána barevné čepice. Prý chtějí vyjádřit podporu Pussy Riot. Jsou mezi nimi například Alexandr S. Puškin a jeho žena a nebo také partyzáni v metru Běloruskaja.

BOHORODIČKO, VYŽEŇ PUTINA

Bohorodičko, Panno, vyžeň Putina,
Putina vyžeň, Putina vyžeň.
 
Klerici v černém, zlaté nárameníky,
farníci se plazí, aby se klaněli.
Přelud svobody na nebesích,
Gay Pride poslán v okovech na Sibiř.
 
Hlava KGB, jejich hlavní svatý,
vede demonstranty do vězení 
v doprovodu eskorty.
Aby nejsvatějšího neurazily,
musí ženy rodit a milovat.
 
Bohorodičko, Panno, staň se feministkou.

Církevní chvála prohnilým lídrům,
kříž nesoucí procesí z černých limuzín.
Do školy za tebou přichází kazatel,
utíkej na hodinu a dones mu peníze!
 
Patriarcha Gunďaj* věří v Putina,
lepší by bylo, kdyby ten čubčí syn věřil v Boha.
Opasek** Panny Marie masové protesty nenahradí,
na demonstracích je Bohorodička s námi.
 
* patriarcha Kirill vlastním jménem Vladimir Gunďajev
** během protiputinovských protestů byl v chrámu Krista spasitele vystaven opasek Panny Marie, ke kterému se přišly poklonit desítky tisíc lidí


//

Rekapitulace článků o Pussy Riot v Respektu

Svatá Bohorodičko, vyžeň Putina /18. 3. 2012/

Pussy Riot a ruská lupa /2. 4. 2012/

Pussy Riot za mřížemi - fotoblog /5. 7. 2012/

Ať ty holky shoří v pekle /14. 7. 2012/

Kope si Putin hrob? /15. 7. 2012/

Anketa: Jak myslíte, že dopadne soud s Pussy Riot? A proč se vůbec Putin pustil do soudního sporu, který velmi poškozuje jeho pověst ve světě? (Petra Procházková, Josef Pazderka, Radka Bzonková, Tomáš Glanc) /11. 8. 2012/ 

https://www.youtube.com/watch?v=5bPH7rdeWSE

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].