Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Na rovinu

Šéf ČSSD oprášil starý zvyk: odjet na dovolenou, když se něco rozhoduje

Bohuslav Sobotka (opět) zmizel ze scény

Straničtí sokové: Hašek a Sobotka • Autor: Matěj Stránský
Straničtí sokové: Hašek a Sobotka • Autor: Matěj Stránský

Je známo, že lidem jejich dávný genetický „software“ velí ve vysoce stresových situacích buď zaútočit, nebo utéci. Politiků, kteří dávají přednost útoku, máme zástupy -  ale najde se i pár těch, kteří volí druhou možnost. Bohuslav Sobotka k nim patří.

V kariéře současného předsedy sociální demokracie se samozřejmě najdou vypjaté momenty, kdy byl „přítomen“, nicméně v novinářské paměti spíše uvízly ty druhé. Ty, kdy se Sobotkovi nemohou dovolat, protože v Egyptě právě v období jeho dovolené záhadně nefunguje signál.

Tak třeba na jaře 2005. Tehdejší šéf ČSSD a premiér Stanislav Gross po sérii skandálů rezignoval a nastala situace, v níž se sociální demokraté i vláda ocitli necelý rok před tím po pádu Vladimíra Špidly. Sobotka jako Grossův místopředseda byl logicky jedním z kandidátů na uvolněný premiérský post, a navíc jej strana vyslala do vyjednávacího týmu, který hledal řešení situace.

Během jednání ovšem Sobotka odjel na dovolenou do Egypta. Místo podrobných rozhovorů o situaci, v níž se jeho partaj ocitla, i o jeho vlastních politických ambicích, dostala veřejnost jednu textovku, v niž MF Dnes sdělil, že nemá „ambici stát se v 33 letech premiérem“.

Letos má Sobotkovo zmizení podobný průběh: právě v okamžiku nástupu Rusnokovy vlády, kdy ČSSD řeší vysoce citlivou otázku, zda Zemanův kabinet podpořit, Sobotka nikde. Přitom právě jeho strana je ve vážném ohrožení, protože se přesně naplňují předpovědi, že Miloš Zeman na Hradě ČSSD bude štěpit.

Ve středu tak nakonec největší Sobotkův vnitrostranický konkurent Michal Hašek prohlásil, že by sociální demokraté Rusnokův tým podpořit měli; k tomu předsedu vytrvale odstřeluje Zemanův kancléř Vratislav Mynář, který o něm mluví jako „slabém“.

A co na muž, který tentokrát už má ambici být premiérem? Nic. Nedovolali jsme se mu. A nejen my, ale i Sobotkovi spolustraníci, kteří stejně jako před osmi lety neskákají ze svého nedostižitelného předsedy nadšením. 

P. S. Později jsme se z dobře informovaných zdrojů z nitra ČSSD dozvěděli, že Bohuslav Sobotka na dovolené „utopil mobil“. To se přirozeně může stát každému, budoucí premiér by si ovšem měl v době politické krize bleskově pořídit jiný.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].