Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Na rovinu

Politická řeč kravat

Tentokrát to nebude o tom, co politici říkají, ale jak to říkají a případně jak u toho vypadají. Komunikují totiž s námi i se sebou navzájem i jinak než rétorickými cvičeními – beze slov. Barack Obama třeba proslul tím, že během předvolební kampaně před každým projevem shodil sako a vyhrnul si rukávy, což nemělo jiný cíl než sdělit všem okolo: jsem připraven se pustit do práce.

Vzkazy partnerům v jednání zase proslavila bývalá americká šéfka diplomacie Madeleine Albright, která komunikovala skrz brože. Dokonce na to sama upozorňovala, když říkala „read my pins“, tedy čtěte moje brože, jak nakonec nazvala i knihu, kterou o své početné sbírce napsala. Když prý měla pocit, že jednání nepůjdou hladce a budou ostrá, připnula si do klopy včelu. Na schůzku s ruským ministrem zahraničí nakráčela se stylizovanou raketkou na saku a připraveným bonmotem (něco ve smyslu, že toto jsou největší rakety, které dnes Američané mají).

V Česku takové signály zatím nejsou moc zvykem, byť třeba předseda TOP09 Karel Schwarzenberg – možná nikoliv náhodou rovněž bývalý ministr zahraničí – už několikrát „nonverbálně“ na účet politických partnerů či konkurentů zavtipkoval. Když třeba před čtyřmi lety prezident Klaus pochyboval o tom, zda je Schwarzenberg vhodným kandidátem do Černínského paláce, vadilo mu hlavně, že kníže prožil většinu života v Rakousku. Když se pak oba muži setkali tváří v tvář na Hradě, Schwarzenberg se dostavil v kravatě, která zdálky vypadala jako růžová, ale při bližsím pohledu byla červenobíle proužkovaná… asi jako rakouská vlajka. Poněkud méně rafinovaný byl předseda „topky“ v televizní debatě s Jiřím Paroubkem, při níž mu z kravaty zářily oranžové pandury – nikoliv náhodou v době, kdy se mluvilo o korupčních podezřeních týkajících se nákupu pandurů učiněných za Paroubkovy vlády.

Při koaličních jednáních zatím Schwarzenberg nosí neutrálního motýlka (pokud jím něco říká, nepodařilo se to rozklíčovat), zato jeho partneři jsou aktivnější. Dva hlavní muži Věcí veřejných Radek John a Vít Bárta přišli na první schůzku s ODS v tmavomodrých kravatách odstínem přesně odpovídajících stranické barvě občanských demokratů. „Nebyl to záměr, prostě jsem ji měl v kanceláři,“ smál se Radek John. „Příště si vezmu kravatu v naší stranické barvě – tyrkysové.“ Nevzal, na první trojstrannou schůzku s ODS a TOP09 přišli John s Bártou zase ve švestkově modré a stejný doplněk se modral na hrudích Petra Gazdíka z TOP09 i občanských demokratů Petra Nečase a Petra Tluchoře. A abych těch symbolů bylo ještě více, vyjednávači se před startem rozhovorů navzájem obdarovali propagačními materiály – předběžná dohoda se tak dojednávala na blocích s logem ODS a propiskami TOP09.

Vedle slov nám politici takto vzkazují – opravdu se chceme dohodnout. Uvidíme, jestli se jim to opravdu podaří.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].