O roli sociálních sítích v občanských protestech dnes jen málokdo pochybuje. Bez nich by se těžko scházely tisíce občanů nespokojených s daným pořádkem v zemi. Kromě této „svolávací“ funkce se mohou sociální sítě stát také nástrojem, jak napravit pověst pokřivenou ne zrovna objektivními mediálními prostředky. Zkrátka, co neřekne televize, vysvětlím na sítích sám.
Této schopnosti sítí nyní objevuje i nový americký velvyslanec v Rusku, který od první chvíle bojuje s negativním obrazem, jenž o něm vytváří státem ovládaná média, zvláště televize. Jako první americký ambasador v Rusku vůbec se vrhnul na Facebook a Twitter a od středy tohoto týdne hojně informuje o svých postojích, názorech, ale hlavně doplňuje a napravuje informace, které o něm šíří místní televizní kanály.
Michaela McFaula k sociálním sítím přivedlo nařčení, že v Rusku propaguje změnu režimu. Tomu totiž předcházelo setkání s opozičními předáky a organizátory protestů, které v Rusku probíhají od prosince loňského roku. Skupina aktivistů, například Jevgenije Čirikovová, a bývalých politiků jako třeba Boris Němcov, byla spatřena a natočena, jak opouští americkou rezidenci. V médiích pak následovala očekávaná propaganda – opozice je placena ze Západu a Michael McFaul usiluje o svržení současného režimu.
Tento týden se ke kritice amerického ambasadora přidal i komentátor na anglickojazyčné televizi Russia Today. Podle něj studia protikorupčního blogera Alexeje Navalného na prestižní americké univerzitě Yale platila Amerika a nyní se z něj McFaul snaží udělat lídra protestů. To už americký velvyslanec, mimochodem mluvící rusky, nevydržel a začal twítovat. Argument Russia Today, že názory komentátorů vystupujících v jejich programech se nemusí shodovat s názory redakce, může být sice oprávněný, podrývá ho ale fakt, že zřídkakdy v redakci promlouvají komentátoři kritizující stávající vládu.
Šance napravovat negativní reputaci skrze sociální sítě je sice omezená, jelikož dosáhne převážně jen na aktivní uživatele sítí, ale rozhodně jde o smělý krok, jak se přiblížit ruské veřejnosti. Navíc internetová penetrace v Rusku není zanedbatelná (40–50 milionů uživatelů) a ve větších městech rapidně narůstá. Premiér Vladimír Putin se shodou okolností minulý týden od internetu distancoval a stále sází jen na média, především na televizi. Se zhoršující se pověstí státních televizních kanálů, které čím dál více mladých lidí přestává brát vážně, by se nad svým vztahem k internetu měl znovu zamyslet.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].