0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Zahraničí18. 2. 20123 minuty

Jako bumerang

Ruská nezávislá média začínají doplácet na svou nezávislost

Astronaut

Málokdo v Rusku pochybuje o tom, že březnové prezidentské volby vyhraje Vladimir Putin. Málokdo však tušil, jakým způsobem po volbách Vladimir Putin odpoví na právě se rodící občanskou společnost, která má na svědomí vlnu protestů proti údajně zfalšovaným loňským volbám do Státní Dumy.

Až do teď se obecně předpokládalo, že Putin po volbách buď přistoupí na jistou liberalizaci společnosti, anebo utáhne šrouby. Podle posledních událostí tohoto týdne to vypadá, že si vybral utahování šroubů, a to už nyní.

↓ INZERCE

A jako první na řadu přichází nezávislá média. Většinový vlastník oblíbené nezávislé rozhlasové stanice Echo Moskvy - holding Gazprom-media - náhle požádal o odstoupení nezávislých členů správní rady stanice. Mezi nimi byl i současný šéfredaktor stanice Alexej Venediktov. Ten sice na svém Twitteru uvádí, že není jisté, zda za jeho vynuceným odstoupením stojí Vladimir Putin, ale dost možná, že se snaží být diplomatický, aby vůči režimu velmi kritickému rádiu situaci ještě nezhoršoval.

Kreml se křečovitě brání, že s tím nemá nic společného. Jenže Putin si otevřeně Venediktovi na nedávném setkání s novináři postěžoval, že na něj jeho rádio „od rána do večera kydá hnůj“. A tak je dost možné, že si Putinovi  poskoci kritiku vůči rádiu špatně vyložili a zaútočili.

Je ale také dost možné, že Vladimir Putin začíná být se sílícím protestním hnutím namířeným proti němu lehce nervózní. Echo Moskvy už totiž není jen lokální záležitostí. Skrze internet jeho ostrou kritiku vůči režimu, včetně Putina, denně po celém Rusku poslouchají zhruba dva miliony lidí a profil poslouchače se do velké míry shoduje s profilem liberálně smýšlejícího demonstranta, neúnavně vycházejícího do ulic protestovat proti zmanipulovaným volbám a potažmo proti návratu Vladimira Putina do prezidentského křesla.

Pravda by nemusela být tak zjevná, kdyby tento týden nedošlo k dalším dvěma nepříjemným událostem. Sice ne tak populární, ale stejně progresivní a kritická televizní stanice Dožď se tento týden dočkala nepříjemného překvapení. Na podnět Roberta Šlegela, právníka strany Vladimira Putina, bude muset předložit, kdo financoval její pokrytí protestů. Údajně existuje podezření, že jejím hlavním sponzorem byly „Spojené státy nebo jiná západní mocnost“.

A do třetice všeho špatného ruská stanice MTV nečekaně a bez udání důvodu zrušila politickou talk show modelky a televizní moderátorky Ksenije Sobčakové. Hostem příštího dílu měl být známý protikorupční bloger a výrazná tvář opozice Alexej Navalnyj. Neprověřená veličina, kterého se režim s jeho rostoucí popularitou začíná zjevně obávat. (Před týdnem nechal federální kanál v talkshow oblíbeného Vladimira Poznera vystřihnout pasáž, ve kterém byla o Navalném poměrně nevinná zmínka.)

Otázkou zůstává, proč si režim na nezávislá média došlapuje právě teď, ještě před volbami. Výhru, ať již v prvním či druhém kole, má Vladimir Putin celkem jistou a tak útoky na nezávislá média se jeví jako kontraproduktivní. Protestní hnutí, jež představují vrcholně nespokojení, angažovaní občané většinou s přístupem k internetu, toto velmi citlivě vnímá a lze předpokládat, že jakékoli další potlačení už tak okleštěného svobodného ducha se nejspíše proti Vladimiru Putinovi obrátí jako bumerang. Je to zkrátka jako by v tuto chvíli přiléval olej do ohně.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].