0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Kultura1. 7. 20245 minut

Vary 3: Jedou k tobě tři tanky. A co s tím mám jako dělat, debile!

Ukrajinský režisér Oleh Sencov přijel z fronty uvést svůj „náhodný“ snímek ze zákopů

„Válka je hodně rutiny a pak akce, na kterou musíte být připraveni,“ říká ukrajinský režisér Oleh Sencov, který na karlovarský festival doprovodil snímek Real, hodinu a půl dlouhý záznam ze zákopů během jedné bitvy na ukrajinské jižní frontě v létě roku 2023, který zachytil na GoPro kameru umístěnou na své helmě. Stopáž záznamu určila výdrž baterie. Výsledek nikdo nestříhal ani nedoplňoval o další informace. Samu bitvu přitom nevidíme. Odehrává se někde mimo záběr.

Sencov přijel přímo z fronty. Na cestu využil část své třicetidenní dovolené, na kterou má nárok každý ukrajinský voják. Není jen voják, ale Putinův vězeň, jenž se do armády přihlásil hned druhý den války, dva a půl roku po propuštění z ruského vězení, kam rodáka z Krymu ruský režim poslal po anexi poloostrova v roce 2014. Ve zmanipulovaném procesu ho obvinil z terorismu a odsoudil na dvacet let.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Uvedení Realu na festivalu může vzbudit otázku, jestli nejde o salónní záležitost, kdy se diváci v pohodlí kina podívají na válku. Jaký může mít zařazení do programu smysl? Pro Sencova zásadní. Jednak představuje „vzpomínky a zkušenosti z náročného dne“, o které se chce podělit s těmi, kdo válku nezažili. Zároveň je přesvědčený, že je potřeba válku co nejvíce zdokumentovat a ukázat. (V programu je i další film zachycující situaci na Ukrajině, snímek Sergeje Loznici nazvaný Invaze).

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc