Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Krajinou

Český dálnice ráj

Poté co krajské zastupitelstvo Libereckého kraje schválilo na jaře plány na dálnici protínající Český ráj, zvedla se od obcí ležících podél plánované trasy, aktivistů a turistů vlna odporu. Dalo se to čekat.

Se čtyřproudou rychlostní silnicí R35 z Turnova směrem na Jičín vládne v místě nesouhlas už téměř deset let, občanská sdružení za tu dobu nasbírala pod petice přes deset tisíc protestních podpisů. Po celostátních volbách teď sice vládne kolem R35 klid, ale další rozruch přijde, jen co zasedne nová vláda, která také musí navrženou trasu schválit nebo odmítnout.

Tohle rozhodování bude zajímavé sledovat, protože pro odmítnutí v podstatě nejsou „tvrdé“ důvody.

Panuje všeobecná shoda, že nová rychlostní silnice je potřeba, trasa nevede přes žádné chráněné území a protestní hlasy – ty se ozývají kdykoliv, když se kdekoliv staví něco velkého a potenciálně hlučného; čili nejsou rozhodující.

Problém R35 je v tom, že má vést turisty hojně navštěvovanou krajinou s osobitým kouzlem. Když stojíte třeba na hradbách hrádku Valdštejn a díváte se přes rozlehlé údolí na protější kopec Kozákov, vlévá se vám do duše zvláštní klid a mír, cosi jako úplné souznění s místem. Právě tímhle údolím má vést čtyřproudovka.

Budoucí ministři tak budou rozhodovat, jestli cosi jako subjektivně pociťované duševní blaho je víc, než naplánovaná dálnice.

V rozhodování jim můžou pomoci i „tvrdá“ data. Alternativou k plánované dálnici je její jižní varianta, která území Českého ráje obchází, je levnější (i když pro řidiče delší) a navíc může využít už postavené čtyřproudé silnice.

Ale počty ve sporu o R35 nakonec nejde. Rozhodující je estetika. A na budoucí ministry čeká test, do jaké míry je pro ně cosi jako „krásno“ vůbec nějaká hodnota.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].