52 kom
52 kom • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer


Ruský podnikatel Alexandr Rozin, majitel firmy Incheba, koupil v roce 2001 se souhlasem pražského magistrátu státní dluh po Československé výstavě za 250 miliónů a získal tím zchátralé stavby v areálu pražského Výstaviště. Ty vzápětí od Incheby koupil pražský magistrát za neuvěřitelných 320 miliónů. Město navíc nezaplatilo firmě v hotovosti. Místo toho pronajalo Inchebě celé Výstaviště – na 20 let za 60 miliónů ročně – a dluh měl být umazán pětiletým nájmem.

V roce 2003 se Incheba obrátila prostřednictvím Václava Kočky na jeho přítele Jiřího Paroubka, který v té době zastával pozici ekonomického náměstka na pražském magistrátu. Následovala nová smlouva o pronájmu na 60 let za 10 miliónů ročně. Díky dluhu firma nemusí 30 let nájem platit. Příjem z Výstaviště je ročně odhadován na 65 miliónů, za 30 let jsou to tedy téměř 2 miliardy, které budou směřovat na účet Incheby.

„Byl jsem proti, ale musel jsem odjet na cestu do zahraničí. Vymínil jsem si, že se projedná po mém návratu, ale nečekali na mě a upekli to," vzpomíná tehdejší pražský primátor Jan Kasl. (Respekt.cz, 11. 6. 2006)

Při správě veřejného majetku v ČR často dochází k manipulaci podmínek, které jsou v rozporu s pravidly hospodárnosti.

Jiří Paroubek, Petr Hulínský a Václav Kočka
Jiří Paroubek, Petr Hulínský a Václav Kočka • Autor: Günter Bartoš
Václav Kočka
Václav Kočka • Autor: Milan Jaroš

foto: Günter Bartoš, Milan Jaroš

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte