Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kontext

Zlaskavělý Babiš vyrazil do severních Čech. Čekalo ho méně odpůrců a pískání - a on tentokrát neštval své voliče proti Ukrajincům

Narozdíl od vypjatých minulých mítinků se potyčky odehrály jen zřídka

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Čtvrteční výjezd Andreje Babiše do českých vesnic a měst byl v mnohém jiný než jeho návštěvy obcí v předešlém týdnu. Hlasitě protestovat přišli lidé jen na dvě místa z šesti navštívených. Ta hlavní změna se však odehrála v chování Andreje Babiše. Byl mírný až usměvavý, neútočil na své odpůrce s píšťalami a i vládu kritizoval bez roztleskávání fanoušků větami “víte, kolik berou?”. A vynechal ze své řeči Ukrajince. Vřava mezi fanoušky a odpůrci se udála jediná, a i tu rozpoutalo jen pár Babišových stoupenců.

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Čtvrteční část turné přidalo ANO do dlouho hotového programu Andreje Babiše jen tři dny předem. V Unhošti ve Středočeském kraji začal mítink v devět hodin ráno. S příjezdem Babiše se rozezněly píšťaly: příznivci a odpůrci tu byli v poměru 1:1, možná mírně převažovali ti, co Babiše rádi nemají. Zpočátku, než se lidé shromáždili, to ale vypadalo, že převažovat budou novináři. Přišlo jich opravdu hodně. Minulý týden se staly jeho výjezdy, útoky na odpůrce i proslovy, které fanoušky poslance Babiše rozpalovaly k útočnému chování a popsala je reportáž Respektu, frekventovaným mediálním tématem - a Babiš tedy několikrát vyzval novináře, ať jezdí s ním. To se ve čtvrtek velkém stalo.

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

“Na hodně velký hajzly, Bureši,” stálo na jednom z transparentů, připevněném ke štětce na toalety. Na jiných byly jeho škrtnuté podobenky. “Je absurdní, aby člověk, který založil své impérium a bohatství na 90. letech, kritizoval celá 90. léta,” říkal místní občan s jedním takovým transparentem v ruce, přišel sem s manželkou. “Vláda nedělá pro lidi nic, kromě toho, že připravuje další lži a dezinformace. Kromě toho, že všechno rozprodali, zničili české zemědělství,” říkal do mikrofonu a lidé pískali. Babiš žádal své stoupence, aby na to nereagovali - na odpůrce slovně neútočil.

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Největší pozornost vzbudil muž s vysokým, úzkým krychlovým bannerem sahajícím do výše 5,8 metru. “Rozdávej své, ne cizí - Dej nám pokoj a jdi - Tvé potraviny jsou drahé”, stálo na něm. “Vyrobil jsem to včera. Je to rozebíratelné, takže to složím na půdu jako rezervu, kdyby byl ještě potřeba,” říkal konzultant Vladimír Jurka z Unhoště, který s bannerem umně balancoval ve větru. “Bez Babiše bude líp,” volali další Unhošťané.

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Občas jim nějaký fanoušek bývalého premiéra řekl, ať nehlučí, ale návštěva se obešla bez potyček. “Hajzle, hajzle,” volal směrem ke karavanu nerozvášněnější z odpůrců, přišel sám. Proč volá zrovna tohle? “Protože si si to zaslouží,” odpověděl nám - a pak s tím přestal. Novináři se shlukli u muže, který měl u nohou kyblík s rajčaty a nestál u karavanu s fanoušky, ale o kousek dál. Přišli za ním i policisté z antikonfliktního týmu. Policistů tu bylo hodně - těch antikonfliktních, uniformovaných. “Prosím vás, já si jídla vážím a tohle jsou biorajčata, jdu ze zahrádky.  Těch by bylo na Babiše škoda,” říkal, že opravdu nechce nic házet. A neházel.

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Žižice mají něco přes 600 obyvatel a do programu Babiše se dostaly tím, že tu má ANO hodně příznivců a taky starostu. V loňských sněmovních volbách, jak Babiš sdělil hned na úvod, tu ANO vyhrálo - získalo přes 30 procent hlasů. “Druhé bylo Spolu. Můžete mi  vysvětlit, proč lidé ve Středočeském kraji volí Spolu, když tady ODS zprivatizovala všechny nemocnice?,” povídal si Babiš s lidmi na návsi u rybníčku s plastikou hastrmana, mítink byl před domovem seniorů.

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Protestovat sem nikdo nepřišel. Babiš byl veselý, uvolněný, říkal, že ještě nikdy neměl pořádné prázdniny, že od roku 2014 “jede stále”, lidé se na něj dívali s vděkem. Po proslovech a když podepsal lidem knihy, uspořádal za svým obytňákem chvilku pro média - ČT potřebovala vyjádření k aktuální situaci. Říkal do mikrofonů, že je překvapivé, že ministr vnitra Vít Rakušan stojí za šéfem rozvědky, který se stýkal s obviněným Michalem Redlem, když se chtěl distancovat “od redlovců”, a že je nepřijatelné, aby tam šéf civilní rozvědky zůstal. Řekl také, že možná změní termín, kdy odpoví na otázku, zda bude kandidovat na prezidenta. Původně to chtěl veřejnosti říct v listopadu, teď prý přemýšlí o 28. říjnu. “To je takový důležitý den, je to svátek, tak to možná řeknu 28. října,” říkal.

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

“Jdu k pitomýmu holiči, stálo to 150 korun a teď to stojí 170 korun, já šel do vrtule,” říkal mu pak na lavičce jeden z penzistů, s kterými si tu sedl a dal se do řeči, “a myslíte, že mi dali papír? Tam je to ta šedá ekonomika.” Babiš mu připomněl, že právě proto zaváděl pokladny EET. V mezičase zašel k otevřenému oknu popovídat si se starou paní, která z něj návštěvu politika sledovala.

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

I v obci Klobouky o tisícovce obyvatel na Kladensku se mítink obešel bez jediné píšťalky. Jen auto, co projelo kolem, troubilo, což minulý týden dělala auta na protest opakovaně. “Říkají, že za všechno může Babiš,” říkal tam lidem, co jinde, a dlouze říkal, že ne - že za všechno může současná vláda.”Pět tisíc korun dětem, co to je?,” ptal se - a na rozdíl od mítinků v jižních Čechách v minulém týdnu už nedodal srovnání s ukrajinskými dětmi, kteří dostávají příspěvek každý měsíc v českém azylu.

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Lidé chtěli vědět, jestli bude premiér. “Určitě se do vlády vrátíme. Já už ne, ale tady Havlíček je skvělý politik, který šel do vlády z byznysu,” říkal Babiš. Bývalý ministr dvou resortů - dopravy a obchodu - Karel Havlíček jezdil ve čtvrtek s Andrejem Babišem, doprovázela ho i místopředsedkyně sněmovny Jana Mračková Vildumetzová. Babiše doprovází i zvýšený počet ochránců, jsou označeni jako pořadatelé - ve čtvrtek jich bylo šest.

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Mela se rozpoutala až v Ústí nad Labem. Pískajících lidí tu bylo podle odhadu policie zhruba 40, příznivců asi 250. Rozdělovalo je několik desítek policistů. Mnozí příznivci ANO neudrželi nervy na uzdě. Nadávali pískajícím lidem, strhávali jim píšťalky, požduchovali je. Antikonfliktní týmy tu rozmíšky uklidňovaly, aby se nerozrostly.

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Nejagresivnější byli dva muži kousek od dodávky, trhali lidem píšťaly. “Nenechte se vyprovokovat,nevšímejte si těch lidí, co přišli narušit náš mítink,” říkal Babiš, když viděl, že atmosféra houstne. Zrovna v tu chvíli mladší z agresorů, muž bez vlasů s českym lvem v modro-červeno-bílých barvách na triku, vykroutil píšťalu z ruky Babišovu odpůrci. S druhým agresorem ho napadli. Ten pak vytrhl píšťalku další ženě. Muže, co skandoval, posílal “na marjánku” a volal na něj, že je feťák.

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Potyčky vyvolávali tihle dva dlouho. Policie si pak mladšího muže vyvedla z davu bokem a legitimovala ho. Ukázalo se, že je to asistent poslankyně za ANO Evy Fialové. “Je trochu prudší povahy. Ale když posloucháte hodinu pískání, nedivím se, že někomu ujíždějí nervy,” řekla pak na další zastávce poslankyně Fialová. Lidé v Ústí nad Labem dopískali přesně ve chvíli, kdy domluvil Andrej Babiš. Karel Havlíček už mluvil do ticha. Babiš na jeho projev zašel do obytné dodávky.

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Protestující lidé přišli na mítink dobře připraveni. Věděli, že příznivci berou lidem píšťalky z rukou, krků i úst, a měli jich u sebe několik. Komu došly, tomu je dodal další muž v červeném triku, představil se jako Jan, co sem přišel se svým otcem a šestnáctiletou dcerou. Ta měla v batohu spoustu píšťalek. “Mám 3D tiskárnu, tak jsem těch píšťalek vytiskl hodně do zásoby,” říkal Jan.

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

V Chabařovivích na Ústecku čekalo na občany místo ohrazené páskou Městské policie. “To je kvůli bezpečí, aby nechodili do silnice,” vysvětlovala místní zastupitelka za ANO Alena Vaněčková. Mezi místem pro karavan, u nějž Babiš mluví,  a místem pro návštěvníky mítinku, vedl odbočovací pruh mezi dvěma silnicemi. Podle místních ale tady skoro nikdo neodbočuje, jen sem zajíždí auta k poště, takže pak páska zmizela a lidé se nahrnuli na silnici. Po celý mítink na cestu opravdu nikdo vjet nepotřeboval. A nebyl tu ani žádný odpůrce.

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

“Parlamentní volby jsme tady vyhráli. Super. Třicet pět celých sedmdesát sedm procent,” četl Babiš z papíru. “Takže, budou volby. Určitě víte, že ve všech těch volbách je to tak, že jsou všichni proti nám. Ten polistopadový kartel, ty tradiční demokratické strany,” říkal Babiš to, co jinde, a lidé kývali, že ano, že to vědí. “Říkal mi dnes pán, že ho stál holič už 170 korun,” zúročil tu Babiš zážitek ze Žlutic.

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

V Krupce nebyly žádné píšťaly, ale sem tam někdo vykřikl nesouhlas s Babišovými slovy. Lidí, co nesouhlasili s politikou Babiše, tu bylo zhruba pět. Stačilo to k hádkám: “Vy sám kradete, podle hesla, že kdo nekrade, okrádá rodinu, že,” přišla máchat rukou před jednoho odpůrce penzistka v bílých šatech. Říkala mu to v různých obměnách dlouho a taky říkala, že pan Babiš je skvělý člověk.

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

“Vláda nepomáhá lidem, Havlíček vám to řekne,” říkal návštěvníkům Babiš. A Havlíček to pak, stejně jako jinde, řekl.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].