0:00
0:00
Kontext14. 7. 202511 minut

Váš mobil, elektroauta i obyčejná guma. Za to všechno vděčíte Kongu

Zbytek světa se však k jeho obyvatelům chová stejně jako dávní kolonizátoři

Co si Donald Trump vyzkoušel na Ukrajině, to opakuje ve středu Afriky. Pomoc, v tomto případě zprostředkování mírové dohody mezi znepřátelenými sousedy ze Rwandy a Demokratické republiky Kongo, spojuje se zvýhodněným přístupem amerických firem ke konžským vzácným surovinám.  

„Je to jedna z nejhorších válek, jakou kdy kdo viděl,“ řekl Trump o tamním konfliktu a není daleko od pravdy. Válka na východě Konga s měnící se intenzitou probíhá už třicet let a odborný odhad počtu obětí se šplhá k šesti milionům. Americký prezident věří, že on našel řešení a – jak se minulý týden chlubil – „na oplátku dostaneme pro Spojené státy spoustu těžebních práv“. 

Kongo má v tomto ohledu opravdu co nabídnout. Pochází odsud přes sedmdesát procent světové produkce kobaltu, bez něhož se neobejdou lithiové baterie, a šedesát procent globálních zásob koltanu, nezbytné složky chytrých telefonů či sofistikovaných zbraní. 

↓ INZERCE

Zatímco Čína si v minulých dvaceti letech zajistila různě po světě včetně Konga kontrolu nad těžbou i zpracováním kovů potřebných pro technologie budoucnosti, Spojené státy (a ještě ve větší míře evropské vlády) takto strategicky neuvažovaly. Trump se to snaží napravit – a zároveň nevědomky připomíná celoplanetární význam Konga. 

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc