Kontext•28. 6. 2023•3 minuty
Průzkum bojem, u kterého umírají civilisté
Protivzdušná obrana má své kapacity: proč čelí ukrajinská metropole vlně útoků
Trosky po posledním velkém raketovém útoku na Kyjev už jsou odvezené. Ke třem vyhořelým a zničených patrům věžáku, který minulý pátek ráno zasáhly zbytky sestřelené ruské rakety, se natahuje dlouhé rameno jeřábu a dělníci v mnohametrové výšce dokončují zabezpečení domu. Auta jsou zaparkovaná na obvyklých místech, ale většinu z nich pomačkaly či rozbily padající panely a kusy omítky. To nejdůležitější počítání, počet mrtvých, se zatím zastavilo na devíti.
Útok z konce minulého týdne je zatím poslední z řady, která začala po několikatýdenním klidu na konci dubna. Každý týden Rusové na ukrajinské hlavní město vystřelili několik desítek raket různého typu a také drony. Poslední květnový týden byl pro obyvatele Kyjeva obzvlášť složitý, početné a koordinované útoky se opakovaly obden, protiletecký poplach zněl městem každou noc. Kyjevské ulice jako by byly plné kruhů pod očima z nevyspání.
Útoky na Kyjev jsou nejsoustředěnější, ale ukrajinská metropole není jediné město, které čelí raketám. Ruské balistické Iskander střely ve městě v úterý večer zasáhly centrum Kramatorska v Doněcké oblasti včetně oblíbené pizzerie. Zabili nejméně devět lidí, mezi nimi i několika dětí, šedesát dalších zranili.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu