0:00
0:00
Kontext18. 7. 202510 minut

Zjištění Respektu: Nezveřejňujte ještě informace o tajné akci, žádal žalobce Eurojustu Pavel Zeman. Slovenská vláda udělala za pár hodin pravý opak

Proč Ficův kabinet kryl ruskou stopu a zaútočil na českou tajnou službu

Mohla to být úspěšná policejní spolupráce mezi Čechy, Slováky a Ukrajinci. Po tři čtvrtě roce pátrání společně na Ukrajině zadrželi tento týden muže, který loni hrozil bombovými útoky českým a slovenským školám. Místo radosti z odhalení je ale mezi zdejšími policisty pachuť z toho, že slovenští kolegové případ oznámili předčasně.

Konkrétně v době, kdy se - jak nyní zjistil Respekt - oni sami ještě pohybovali na Ukrajině ve válečné zóně, a kolegové ze sousední země je tak svým krokem ohrozili na životě. Zároveň, tvrdí české bezpečnostní složky, Slováci utajili podstatnou informaci, že podezřelý byl řízen z Ruska.  

Po opakovaných politických konfliktech mezi českou a slovenskou vládou - naposledy český premiér poslal svému kolegovi do Bratislavy jednoznačný vzkaz, aby přestal blokovat nový balíček sankcí proti Rusku (a Fico mu řekl, ať se neplete do slovenské demokracie) - se teď spor rozšířil i mezi muže zákona. A opět jde o Moskvu. Proč Bratislava kryje ruskou stopu a útočí na českou policii a tajnou službu BIS? 

↓ INZERCE

Zúžit stopu

Loni v září dostalo tisíc škol v Česku e-mail odeslaný z anonymní adresy, kde jim kdosi neznámý vyhrožoval, že jsou podminované a on je vyhodí do povětří. E-maily přišly na základní a střední školní dva dny za sebou, v první vlně je dostalo šest set škol, v druhé čtyři stovky. Policie školy postupně prohledala, nic ale neobjevila. Opakovaně uvedla, že věc nebere na lehkou váhu, rodiče ale také vybídla, aby výhrůžky nešířili na sociálních sítích, a nevyvolávali tak ve společnosti paniku. 

Ještě v průběhu září ministr vnitra Vít Rakušan oznámil, že policisté pracují se stopou, že anonymy můžou být součástí hybridní války Ruska vůči Západu, kdy hlavním cílem je šířit ve společnost chaos. V tomto případě tak, že prostřednictvím nahlášené výhrůžky namířené proti dětem vystraší velkou část veřejnosti, která se bude bát o jejich život. „Situace je bezprecedentní,“ uvedl ministr Rakušan.   

Protože byly podobné výhrůžky adresovány i slovenským školám, začali Češi v průběhu podzimu spolupracovat i se Slováky. E-maily přišly z různých e-mailových adres, policisté je ale časem – zatím neřekli jak – dokázali propojit s jedním odesilatelem. Zdroje Respektu z bezpečnostních složek uvádějí, že před Vánocemi jeho elektronickou stopu zachytili na Ukrajině, proto začali spolupracovat i s tamní policií.  

Nebyl to první podobný případ, kriminalisté z Národní centrály proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě (NCTEKK) s ukrajinskou stranou pravidelně spolupracují a vyměňují si poznatky, to se pak odráží v případech dotažených úspěšně do konce. Letos v květnu takto rozbili zločineckou strukturu vytahující přes různé investiční platformy z lidí peníze. 

Během zátahu na podezřelého, který vyhrožoval školám, policisté postupně na základě elektronických stop zužovali místo, kde by se mohl pohybovat, až ho lokalizovali na „základně“ ve východoukrajinském Dnipru. K počítači nebo telefonu se zřejmě v jednu chvíli připojil z méně zabezpečeného zdroje, to mohlo policii navést na jeho adresu. Na jeho zadržení na místě se podíleli Češi se Slováky a Ukrajinci – a chtěli tím demonstrovat další úspěšnou součinnost. Ta se ale rychle zadrhla. 

Eurojust: všichni společně

„V rámci zajišťovacích úkonů byla zadržena jedna osoba – státní občan Ukrajiny, se kterým jsou momentálně vykonávané procesní úkony,“ uvedla ve středu slovenská policie a doplnila, že v okamžiku zveřejnění této informace probíhají na Ukrajině domovní prohlídky, při kterých policie zajišťuje počítače a mobily. Text doprovodila fotografií z blíže nespecifikované místnosti, v níž stojí otočení zády čeští a slovenští detektivové.  

Jakmile zpráva na Slovensku vyskočila, vyvolalo to v Česku poprask. „Ke zveřejnění došlo v době, kdy policejní týmy stále byly na Ukrajině v Dnipru. Na místě se stále pracovalo, to nebylo taktické zejména s ohledem na bezpečnost všech přítomných na místě, které není příliš vzdálené ani od Ruska, ani od fronty,“ říká Respektu mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán.  

Obavy souvisejí s tím, že muž, jak tvrdí české bezpečnostní složky, měl být řízen z Ruska tamními tajnými službami. Rusové, do té doby nic netušící o zásahu, se mohli pokusit českým i slovenským policistům pomstít: zaměřit je raketou nebo dronem. Slováci si museli být této skutečnosti vědomi, přesto z nějakého důvodu život ohrožující zprávu dali ven. Udělali to navíc ve chvíli, kdy krátce předtím dostali podle informací Respektu pokyn od koordinátora případu, žalobce Pavla Zemana z Eurojustu, jenž je vyzýval k nezveřejňování. 

Eurojust má na starosti mezinárodní justiční spolupráci, propojování vyšetřovatelů v závažných přeshraničních případech. Pod patronací Zemana vznikl z české iniciativy společný tým české, slovenské a ukrajinské policie, kde se všichni zúčastnění zavázali, že budou postupovat koordinovaně i stran finální medializace.  

„Byla dohoda, že se to celé zveřejní, až budou všichni bezpečně zpátky v Česku a na Slovensku. Zhruba týden po zásahu. A že i výstupy směrem k veřejnosti budou po společné domluvě. Několik hodin po Zemanově dopise, kde o tom všechny informoval, udělali Slováci pravý opak. Navíc to nejdůležitější – ruskou stopu – vynechali,“ říká zdroj Respektu z bezpečnostní komunity. „V současné době se k tomu nebudu vyjadřovat,“ říká Respektu k obsahu dopisu žalobce Zeman.   

Kdo je tady konspirátor

Ačkoliv slovenskou policií předčasně zveřejněná zpráva mluvila o jedné zadržené osobě, a to ukrajinském občanovi, česká kontrarozvědka BIS na svém Twitteru ještě týž den uvedla, že případ má rozsáhlejší rozměr. „Aktivity zadrženého s největší pravděpodobností financoval aktér z Ruska,“ uvedla BIS bez dalších podrobností. Nebyla to z její strany úplná novinka, o ruském pozadí v případu škol informovala kontrarozvědka i ve své výroční zprávě zveřejněné předminulý týden.  

Jsem překvapený. (Napravo slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok) Autor: Jozef Jakubčo / Petit Press / Profimedia

„V prvním týdnu v září 2024 došlo k souběhu několika set případů nahlášení bombových útoků na školy v Česku. Podobným výhrůžkám, včetně výhrůžek školám, v různém měřítku v posledních letech čelily i další evropské státy. Dosavadní šetření jasně naznačuje vazbu výhrůžek na ruskojazyčné prostředí. Nahlášení bombových útoků v Česku navíc doprovázely konkrétní podpůrné informační aktivity (dezinformační kampaň provedená jedním z ruských médií),“ uvedla BIS.  

To, že BIS na Rusko upozornila i nyní po „slovenském provalení“, kde o něm nic napsáno nebylo, vedlo slovenské politiky k tvrdé kritice české tajné služby. „Je pro mě nepochopitelné a neprofesionální, že česká strana tyto informace vynesla na veřejnost. Jsem překvapený z vyjádření kolegů z České republiky. Jakákoli ruská stopa, o tom nemá policie co informovat. Je to pracovní hypotéza,“ řekl v reakci na zprávu BIS na mimořádné tiskové konferenci slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok. Ministr napadl přímo ředitele BIS Koudelku: „Prosím pana Koudelku, aby nekonspiroval.“ 

Do šéfa BIS se kvůli Rusku pustil i europoslanec za vládní SMĚR Roberta Fica Erik Kaliňák. „Ve snaze se politicky etablovat zneužívá dobé jméno české tajné služby a krmí novináře těmi nejhloupějšími dezinformacemi, nad kterými informační služby jiných států jen kroutí hlavou. Jejich vlivové operace, ve kterých dokola hrají hlavní úlohu zaručená zjištění, že v pozadí bylo ruské financování, odpovídají mentální kapacitě šéfa BIS, který na denní bázi dokazuje jediné. Ve jménu osobního politického prospěchu je připraven mezinárodně totálně zdiskreditovat a izolovat instituci, kterou dočasně řídí,“ řekl doslova Kaliňák. 

„Silná prohlášení necháme politikům. Pro nás jako jednu z bezpečnostních složek je zásadní vrátit se k podstatě. Při mimořádně úspěšné akci jsme chytili pachatele, který loni vyděsil tisíce rodin. Vrátili jsme občanům klid, aby se nemuseli bát o své děti,“ říká na slovenská silná slova mluvčí BIS Ladislav Šticha. Za kontrarozvědku se postavil ministr vnitra Rakušan i premiér Fiala. Rakušan pro Respekt uvedl, že o její práci nemá pochybnosti a že kauza vykazuje znaky celé řady podobných útoků, kdy Rusko verbuje lidi prostřednictvím sociálních sítí. 

Boj o Koudelku

Na české straně nechce nikdo oficiálně o postupu slovenské policie – proč pustila informace předčasně a bez zmínky o Rusku – mluvit. „O důvodech slovenské strany nebudu spekulovat,“ říká ministr vnitra. „Nebudeme se k tomu vyjadřovat,“ sekunduje mluvčí BIS Šticha. A podobně mluví i policisté a státní zástupci s tím, že se nyní snaží konflikt zklidnit, aby se nerozhádali úplně a mohli v budoucnu pracovat i na dalších případech.

V politických a bezpečnostních kuloárech nejčastěji zaznívá vysvětlení, že dlouhodobě proruští slovenští vládní politici mohli postupovat po dohodě s Ruskem. Tím, že zdůraznili ukrajinskou národnost pachatele, dodali tamní propagandě munici a zároveň umožnili Moskvě, aby se mohla od případu distancovat. To se stalo, ale jako vysvětlení to nemusí stačit, protože v sázce byla bezpečnost policistů, navíc útoky Slováků byly nebývale tvrdé.

Trnem v oku (Šéf BIS Koudelka) Autor: Michal Sváček / MFDNES + LN / Profimedia

Slovenský ministr vnitra Eštok na otázku Respektu, co ho k nim motivovalo a proč zpochybnil přímo šéfa BIS, neodpověděl. Jeho tiskové oddělení Respekt odkázalo pouze na tiskovku, kde Koudelku napadl. Znalci bezpečnostního prostředí mluví o tom, že slovenské vládě je BIS trnem v oku, protože považuje slovenské tajné služby podřízené vládě za infiltrované Rusy, nemá k nim důvěru a netají se tím. Někteří politici jako Erik Kaliňák se pak mohou cítit BIS ohroženi. Kaliňák kupříkladu tvrdí, že česká tajná služba o něm rozšiřuje informace, že je placený z Ruska.

Nic takového ve veřejných zdrojích dohledatelné není. Kaliňákovo jméno se ale objevilo v souvislosti s rozkrytím proruského webu Voice of Europe, který šířil ruské dezinformace a některé politiky vystupující v ruský prospěch uplácel. Na případ upozornil Deník N, šlo o operaci BIS, přičemž Kaliňák Voice of Europe poskytl rozhovory. Že by to dělal za peníze, BIS nikdy neřekla. Každopádně Kaliňák se útoky na BIS může snažit znevěrohodnit ji u slovenských voličů – kdyby se třeba v budoucnu na něj ještě něco objevilo –, a sebe tak ochránit.

Mluví se také o tom, že okolí bývalého českého prezidenta Zemana se snaží Koudelku kvůli odhalování jejich vazeb na Rusko odstranit. Zemanovci proto můžou u spřátelených slovenských politiků lobbovat, aby proti šéfovi BIS vystupovali. V Česku se pak hra o takto zpochybněného Koudelku může znovu rozhořet po volbách. Miloš Zeman se dnes zjevně angažuje ve prospěch menších proruských stran, jako je komunistické Stačilo! nebo SPD, které usilují o vládu s ANO a můžou časem požadovat Koudelkovu hlavu.

Na kriminální rovině případ dál pokračuje. Dozoruje ho Vrchní státní zastupitelství v Praze, zadržený muž je prověřovaný pro trestný čin vyhrožování terorismem. Je pravděpodobné, že Praha bude Ukrajinu žádat o jeho vydání.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].