Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kontext

Neptej se, co udělají Neratovice pro tebe

Doporučení radnice, aby si lidé udělali zásoby potravin a ochranných prostředků, vyvolalo paniku

Ilustrační foto • Autor: Matěj Slávik
Ilustrační foto • Autor: Matěj Slávik

Na zastávce autobusu kousek od pošty si starší muž a starší žena povídají o starých časech. Paní se tu kousek od Neratovic narodila „chvilku po válce“ a její společník, šedovlasý muž s hůlkou, se sem přestěhoval kolem třicítky – už je to víc než padesát let. Mluví o tom, jak tu bývala místo paneláků pole a jak to tu dřív dost smrdělo. Dnes už Spolana, místní chemička a to nejznámější z Neratovic, díky které se místo od padesátých let postupně zalidňovalo, zápach nevydává, a z předválečné obce s čtyřmi tisíci obyvatel je dnes  město, v němž žije 16 tisíc lidí. Z Prahy je to půlhodinu autem a vlakem o čtvrt hodiny déle - takže i když už Spolana nenabízí tolik pracovních míst jako dřív, lidé nemají důvod stěhovat se za prací.

„Je tady klid, žije se tu dobře, i tu koronu jsme zatím přežili. Jen teď v pátek nás radnice trochu vyděsila,“ říká muž a popisuje situaci, kterou už zaznamenala i média: radnice vydala minulý týden navečer přípis, že by se lidé měli zásobit na dva týdny vodou a potravinami a taky si zajistit respirátory či roušky, dezinfekci a ochranný oděv a ochranné brýle na dva měsíce. „Já nemám internet, přišel mi to říct soused, báli jsme se, že se na nás řítí nějaká pohroma, že už je tady ta druhá vlna korony a že to bude vážné.“

Oba starší přátelé ze zastávky si hned nechali od mladších členů rodiny přivézt velký nákup. Druhý den se ukázalo, že je to jen planý poplach: že minulý pátek nebyla situace o nic horší než o den nebo týden dřív a že nic nenaznačuje tomu, že by do Neratovic zamířil masivně nový virus,  a tak už se tomu dnes smějí. „Já umím dělat čočku na hodně způsobů, tak mi ta plná spíž čočky nevadí,“ usmívá se paní, „jen nechápu, co je to na radnici popadlo, takhle nás strašit.“

Zásoby, normální věc

O příhodě z prvního srpnového pátku si povídají lidé i na náměstí, které se v Neratovicích skládá z trojúhelníku mezi silnicí a táhlou řadou na sebe navazujících paneláků, jež má v úrovni přízemí jeden obchod vedle druhého. A docházejí k podobnému závěru: že to byl nějaký radniční „úlet“. „Všimla jsem si toho na Facebooku až v sobotu, ale to už k tomu na stránkách radnice dopsali, že to myslí jen obecně a že se nic neděje. A pak o tom bylo i na Nově, že se nemusíme bát, říkal to tam Prymula,“  popisuje mladá žena s dítětem v kočárku, „pořád sice nechápu, proč nás starosta strašil, ale on už se za to i omluvil, tak dobrý.“

https://www.facebook.com/neratovice.cz/posts/2745844778968202

Na radnici kousek od náměstí starosta Roman Kroužecký (Společně pro Neratovice) ve své kanceláři říká, že je to celé jen nedorozumění. „Nikoho jsme vystrašit nechtěli. Mělo to být jen doporučení, aby lidé mysleli na to, že by se měli připravit na možnou nouzi. Informace v médiích i mezi odborníky ohledně druhé vlny se různí, nikdo neví jistě, co bude,“ říká. „A na jaře lidé dost jančili, všude se mluvilo o nebezpečí a nikde nebyly ochranné pomůcky,  nechtěli jsme, aby se ta nejistota mezi lidmi opakovala.  Doporučení mělo přispět k tomu, aby se občané připravili a nepočítali s tím, že jim všechno zajistí město. Aby pak zase nezažívali tu nejistotu jako minule.“

Jak starosta říká, má docela obavu ze začátku školního roku; z toho, že tolik dětí pohromadě je pro šíření viru nejen mezi dětmi, ale pak i jejich rodiči a prarodiči rizikový faktor. Všiml si taky, že lidé „šli z roušek a rozestupů do opačného extrému“ - klidně chodí na větší akce i do restaurací,  jsou si blízko, chovají se zkrátka, jako by se vůbec nic nedělo. A Roman Kroužecký se domnívá, že by všichni měli být i po konci nouzového stavu obezřetnější.

Doporučením, aby si lidé pořídili zásoby jídla a pití na dva týdny, i vyjmenováním všech možných druhů ochrany, které by si měli pořídit na dva měsíce dopředu, tak chtěl mimo jiné apelovat na zodpovědnost občanů. Aby tím, že budou myslet na svou vlastní ochranu a zásoby, mysleli i na své sousedy, protože čím víc zásob a ochrany, tím méně pobíhání mezi ostatními lidmi. „Jak říkal John Fitzerald Kennedy: Neptej se, co může udělat tvá zem pro tebe, ptej se, co můžeš udělat ty pro svou zem,“ cituje starosta někdejšího amerického prezidenta, „tento přístup je mi blízký, tak jsem to myslel.“

Uznává ovšem, že když má doporučení, kterým chtěla radnice přispět k budoucímu klidu obyvatel, zcela opačný efekt, úřad asi udělal někde chybu. „Proto jsem se za to občanům omluvil. Za tím obsahem doporučení si stojím, ale ukázalo se, že jsme nezvolili dobrou formu.“

Až moc katastrofické

Autorem přípisu, který vyděsil občany Neratovic, je krizový manažer radnice Ladislav Drága. On sám – koneckonců stejně jako starosta – letos nejede na dovolenou do zahraničí, i když běžně její část tráví u moře v Chorvatsku, a raději se rekreuje v Česku. „Nebudu riskovat,“ říká.

https://www.facebook.com/neratovice.cz/posts/2747597672126246

Starosta byl na dovolené na jižní Moravě i v týdnu, kdy Neratovice doporučení na radnici po poradě vedení vzniklo, ale nezříká se odpovědnosti: „Pan Drága mi ten text poslal a já jsem ho odsouhlasil.“ Porada vedení se na radnici minulý týden konala den po schůzi „krizáků“ ze všech obcí s rozšířenou působností, které svolal středočeský krajský úřad, aby je informoval, jak to bude do budoucna se zajištěním ochranných pomůcek. Tam Drága zjistil, že městem zřízené organizace (mají jich kolem deseti) se musí za peníze města zásobit samy, i to, že Neratovice musí zřídit distribuční místo pro zdravotnická a další zařízení ve svém rajonu. Kolika ordinací, lékáren či pohřebních ústavů a dalších míst se to vlastně týká, to jim krajský úřad brzy sdělí.

Každopádně se den po krajské schůzi krizových manažerů rozhodli v Neratovicích jednat. „Ten poprask moc nechápu. Podle mě lidé ten text jen přelítli, nevšimli si, že tam jsou formulace jako ´doporučení´ a ´na základě vlastního uvážení´, a vyzobali si z toho jen to, co je pro ně strašidelné. Ale asi se to dalo napsat jemněji,“ říká Ladislav Drága.

On sám prý má doma zásoby pitné vody a trvanlivých potravin naprosto běžně, nejen kvůli koronaviru. „A to by mělo být v dnešní době přece úplně normální. Může přijít blackout a přestane vám fungovat všechno, můžou přestat fungovat mobily, a pak už není nic. Když to bude v jednom městě, nic moc se neděje, ale když to bude globálně, bude to katastrofa,“ myslí si.

Se starostou si tyhle obavy v květnu potvrdili na semináři preppera Aleše Přichystala, známého národovce, který se účastní vlasteneckých setkání, a autora knihy Přežít nebo zemřít. „Bylo to na mě až moc katastrofické, ale jsem rád, že jsem se o téhle problematice dozvěděl víc,“ říká starosta. Dozvěděl se prý mimo jiné, co všechno může nastat, když lidé nebudou dobře připraveni na katastrofu plynoucí z globálního hackerského útoku, kontaminace pitné vody nebo z výpadků elektrické energie v důsledku „přecházení hlavně západních zemí na nestabilní, alternativní zdroje energie“.

Při líčení katastrofických scénářů, které jim Přichystal předestřel, se prý starosta docela ošíval, třeba jak se budou lidé navzájem vraždit, aby přežili, a ošívá se trochu i teď ve své kanceláři. „To už se mi moc nezdá, myslím, že ani podléhat strachu není moc bezpečné,“ říká. Manažer Drága ho ale ujistí, že seminář Aleše Přichystala rozhodně nebyl nic podloudného. „Vždyť ten seminář má akreditaci ministerstva vnitra, schválně jsem to kontroloval,“ popisuje krizový manažer, podle čeho si vybírá, jaké nabídky seminářů a přednášek v mailu hodí do koše a které stojí za úvahu.

Policie a poradce

Celá patálie s doporučením občanům má po pár dnech od uveřejnění textu dvě pokračování. Tím prvním je policejní vyšetřování – excentrický starosta městské části Praha-Řeporyje Pavel Novotný podal na Neratovice trestní oznámení za šíření poplašné zprávy a na sociální síti zveřejnil domněnku, že na úřadě patrně užívají  LSD. A tak si teď starosta Kroužecký dopisuje s policií. Zrovna jí poslal právní argumenty, proč podle něj o poplašnou zprávu nešlo. Cituje v něm třeba z vládních strategických a koncepčních dokumentů, podle nichž i jedinec „má zodpovědnost za ochranu života i zdraví svého i svých blízkých“.

„A taky hledám člověka, který by nám tu dělal tiskového poradce,“ říká starosta, když zrovna odchází na schůzku s potenciálním budoucím pomocníkem, který by - jak starosta plánuje - „česal a uhlazoval texty“, které jdou z radnice ven. „Protože my jsme nic špatného nenapsali, jen jsme to neuměli napsat dobře, tak, aby to vyznělo, jak má.“

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].