Lidé v Pásmu Gazy zažívají peklo. Lékaři se jim zoufale snaží pomáhat, sami jsou na hranici svých sil
Příměří je zatím v nedohlednu. V oblasti mezitím vládne hlad, smrt a nulová perspektiva
Nemocnice ve městě Dajr al-Balah v centrální Gaze. Oblast, do níž před pár dny poprvé vstoupila izraelská armáda. „Hodně věcí se tu teď změnilo. Celé ulice se evakuují, lidé své věci stěhují na vozech tažených osly, snaží se najít nové místo k životu,“ říká americký lékař Mohammed Fadlalla, chirurg a manažer pobočky organizace Lékaři bez hranic (MSF) operující v Pásmu Gazy. K videorozhovoru si na půl hodiny odskočil od neustávající a vyčerpávající práce v hrozných podmínkách. „Každý den slyšíme kolem kulomety, hluk bojů je čím dál blíž,“ popisuje situaci Fadlalla. Na blízkost bojů ale nemá čas myslet, musí se starat o desítky pacientů denně.
Do Pásma Gazy přijel před několika týdny a ještě dva měsíce tam jako lékař MSF zůstane. Jeho běžný pracovní den začíná kontrolou pacientů, následuje debata o tom, koho dalšího nemocnice může přijmout, pak přicházejí operace. Denně operují i 40 pacientů. Kapacita nemocnice je v normálním provozu asi 70 pacientů a pacientek, dnes jich je běžně stovka. Veškerý personál je na hranici zhroucení. Ošetřovatelé a ošetřovatelky pečují o pacienty, fyzioterapeutický tým provádí rehabilitace, farmaceuti předepisují léky. Těch je zoufale málo. Pacientů je naopak strašně moc. Lékaři a lékařky jsou totálně přepracovaní, chybí jídlo – někdy celý den nic nejedí – a po úmorné celodenní nebo celonoční práci odcházejí spát do stanu. „Všichni tu žijí ve stanech. Pacienty musíme propouštět dřív, než by potřebovali. Po celé Gaze je naprosto zoufalý nedostatek lůžek a u nás tomu není jinak. Když propouštím pacienty, mnozí se ptají: ,Ale kam mám jít? Žiju ve stanu. Bez přístupu k vodě.‘ Co jim na to mám říct? Rozhodnutí propustit pacienta je jedním z nejdůležitějších, jaká musíte učinit. Na lůžko čekají stovky dalších lidí,“ popisuje Fadlalla.
Mohlo by vás zaujmout:
Od mírových procesů k možné etnické čistce v Gaze. Jak a proč se Izrael radikalizoval


Situace v Pásmu Gazy se den ode dne zhoršuje – humanitární agentura OSN OCHA varuje, že do Gazy se dostává jen naprosté minimum pomoci a že potravinová krize v oblasti ještě nikdy nebyla tak závažná. Akutní podvýživou zde dle OSN trpí bezmála devět procent všech místních dětí. Ve středu do Pásma vjelo 70 kamionů s pomocí, na hranicích ale podle serveru Times of Israel čeká na vyzvednutí dalších 800 nákladních vozů, ke kterým ale humanitární pracovníci kvůli izraelským restrikcím nemají přístup, a nemohou pomoc distribuovat. Válčící strany zatím v žádném z předchozích jednání nedospěly ke shodě ohledně přerušení bojů. A jasné samozřejmě není ani to, co vlastně s lidmi v Pásmu Gazy po válce bude.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu