0:00
0:00
Kontext25. 7. 20259 minut

Máma, táta a dárkyně. Děti s DNA tří lidí půjdou v Británii brzy do školky

Deset let po diskutované legalizaci se zdá, že průlomová vědecká metoda funguje výborně

Velká Británie je jedinou zemí, kde zákon dovoluje lékařům při umělém oplodnění zkombinovat DNA tří lidí a pokusit se tak uchránit dítě před závažnými a často smrtelnými dědičnými chorobami. Po deseti letech od legalizace nyní vědci v polovině července oznámili, že jejich metoda skutečně funguje. Tým lékařů z Univerzity v Newcastlu přivedl na svět už osm zdravých dětí, které mají kromě DNA matky a otce také genetickou informaci dárkyně vajíčka.

Procedura dává naději na zdravé dítě ženám, u nichž existuje vysoké riziko přenosu takzvaného mitochondriálního onemocnění, které bývá často fatální. Zjednodušeně řečeno spočívá v tom, že dárkyně během umělého oplodnění věnuje rodičům vajíčko bez jádra, ale se zdravými mitochondriemi.

Tímhle způsobem se v posledních letech v Newcastlu narodili sedmi matkám čtyři chlapci a čtyři dívky, dvě z dětí jsou jednovaječná dvojčata. Pět je mladších jednoho roku, dalším dvěma je mezi rokem a dvěma lety, osmé – nejstarší – půjde brzy do školky. Další léčená žena je momentálně těhotná.

↓ INZERCE

Experiment, který před deseti lety provázela vzrušená společenská debata, se tak, zdá se, vydařil. Děti tří rodičů, jak se jim někdy v mediální zkratce přezdívá, jsou na světě a prospívají. Dočkají se téhle možnosti v budoucnu i české matky v podobné situaci? 

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc

Mohlo by vás zajímat

Respekt Obchod

Přejít do obchodu