Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kontext

Hlasy pro Bidena se teď objevují úplně všude. Velmi špatné pro naši zemi!

Oba kandidáti mají stále otevřené cesty k možnému vítězství, Trump rozjíždí pokusy o blokaci

Prezident Donald Trump • Autor: REUTERS
Prezident Donald Trump • Autor: REUTERS

Nad (středoevropským) středečním ránem všechno vypadalo jako opakování roku 2016. Večer už působil průběh amerických voleb spíše jako opakování kongresového volebního klání v roce 2018. Před dvěma lety si demokraté mysleli, že se nadějné průzkumy nepotvrdily - a že jim navzdory ztratili významné okrsky včetně několika na Floridě a návdavkem prohráli  bitvu o senátorský post v Arizoně. Opak byl pravdou. Když se o několik dní později sečetly všechny korespondenční hlasy, byli demokraté mile překvapeni. Republikáni kroutili nad tím zvratem hlavami a Donald Trump označil náhlou změnu za volební manipulaci.

Letos se situace opakuje. I její důvod je stejný: demokratičtí voliči mají výrazně vyšší tendenci volit korespondenčně, což v praxi znamená, že jejich hlasy pak déle trvá sečíst. Letos se rozdíl ještě zásadně zvýraznil v důsledku koronavirové epidemie. Trend volit korespondenčně  - a nemuset si kvůli volbám brát volno v práci nebo si přeorganizovávat život - se v Americe šíří tak jako tak. Ale snaha chránit se před nákazou vyšponovala účast v korespondenčním hlasování na sto milionů voličů proti zhruba 60 milionům před čtyřmi lety.

Zvýšené, ovšem stranicky nerovnoměrné využívání „nové“ metody pak zvýrazňuje zvláštní efekt, na který si Amerika teprve začíná zvykat: po uzavření volebních místností nejdříve přichází v klasických termínech nečekaně dobrý výsledek republikánů, ale v následujících hodinách a dnech je postupně korigován, někdy radikálně. Situace se vlastně očekávala, stačí si přečíst články, jež vycházely během letošního roku, jenom se na ni pak ve víru volební noci pozapomnělo a výsledky se četly „starýma“ očima. Skutečnost se začíná v plném rozsahu vyjevovat až nyní. Jaká je tedy situace ve středeční (středoevropský) podvečer?

V tuto chvíli nejsou stále úplně jasné státy Wisconsin, Michigan, Pensylvánie, Severní Karolína,  Georgia, Nevada a Arizona. Pokud posledně jmenovaná definitivně padne do rukou Joea Bidena, nebude volit republikánského kandidáta poprvé od roku 1996. Donald Trump naopak díky husté koncentraci přistěhovalců z Kuby a Venezuely, tedy z definice nikoliv velkých příznivců levice, získal velmi důležitou Floridu.

Oba kandidáti tak mají stále otevřené cesty k možnému vítězství. Největší kořistí je Pensylvánie, v níž zatím stále vede Donald Trump, byť Biden náskok snižuje. Ani jednomu by ovšem Pensylvánie samotná nestačila. Biden by k ní musel přidat Michigan, kde otočil výsledek a vede. Trump by zase k Pensylvánii musel přidat trofeje ze Severní Karolíny a Nevady. Ale v Nevadě se zdá, že vývoj směřuje spíše Bidenovým směrem.

Demokratický kandidát by dokonce mohl zvítězit i v případě ztráty Pensylvánie - v případě, že by svému soupeři uzmul právě Nevadu a zkombinoval ji s Wisconsinem a Michiganem. Ve všech třech státech pro něj situace vypadá spíše slibně. Poslední zpráva z Wisconsinu zněla, že zbývá sečíst posledních 300 hlasů, přičemž náskok Joea Bidena činí zhruba 20 tisíc hlasů. V Michiganu podle posledních informací činí náskok demokratického kandidáta 30 tisíc hlasů a roste. Dopočítat zbývá osm procent, tedy zhruba 500 tisíc hlasů.

I pro Trumpa ovšem teoreticky existuje život po případné ztrátě Pensylvánie, ale musel by v takovém případě utrhnout Michigan, Georgii a Severní Karolínu. V každém případě prezident zjevně prožívá těžké rozčarování, protože první vlna výsledků pro něj byla nečekaně příznivá - viz Florida ale i další státy, třeba Ohio. Zjevné také je, že přechází do módu, který signalizoval už od jara. Média hlásí, že Trumpovi lidé teď začali tvrdit, že „pokud budou sečteny všechny právoplatné hlasy, prezident zvítězí“. Důraz je samozřejmě na slovu právoplatné: formulace naznačuje, že část hlasů se do součtů „nějak připletla“. Na Twitteru pak prezident  doplňuje, že „hlasy pro Bidena se teď objevují úplně všude - v Pensylvánii, ve Wisconsinu a v Michiganu. Velmi špatné pro naši zemi!“

Zdá se tedy, že se rozjíždí tušený scénář, jehož se všichni obávali. V nadcházejících hodinách a dnech můžeme kromě pokračujícího sčítání, jež se prezidentovi zatím nikde nepodařilo soudní cestou zablokovat, očekávat další kroky ve snaze výsledek korigovat nebo zpochybnit. Čerstvá zpráva zní, že Trump žádá přepočet hlasů ve Wisconsinu, kde zjevně podle dosavadních čísel prohrál,  a jeho právníci podali žalobu ve snaze zastavit sečítání hlasů v Michiganu.

Vše se bude dál vyvíjet - a jak na Česko padá noc, je na místě si říct, že pokračovat budeme zase zítra.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].