Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kontext

Členství v KSČ už mě taky nebaví

Prezidentské kandidátky se uzavřely, začíná další fáze předvolební kampaně

Debata s Petrem Pavlem, vlevo moderátor Václav Marhoul; Braškov  • Autor: Matěj Stránský
Debata s Petrem Pavlem, vlevo moderátor Václav Marhoul; Braškov • Autor: Matěj Stránský

Prezidentské volby za sebou mají důležitý milník. Úterý bylo posledním dnem, kdy mohli zájemci o kandidaturu na Pražský hrad podat na ministerstvo vnitra petiční archy s občanskými, poslaneckými či senátorskými podpisy - žádní noví uchazeči o vystřídání Miloše Zemana už nepřibudou. Jejich počet se zastavil na jedenadvaceti jménech a předvolební kampaň přechází do další fáze.

V poslední možný den odevzdali archy například matematik Karel Janeček nebo odborář Josef Středula (který podle svých slov nasbíral jak potřebný počet občanských, tak i senátorských podpisů a odevzdal druhou z možností). Některá jména doposud nejsou známá, nicméně naprostá většina uchazečů zájem kandidovat vyjádřila veřejně. Ministerstvo vnitra nyní musí do 25. listopadu zkontrolovat správnost podpisů - před volbou v roce 2018 takto z původně dvaceti uchazečů zbylo devět a ve vůbec první přímé volbě v roce 2013 na nedostatečný počet hlasů doplatil Tomio Okamura či Vladimír Dlouhý.

Lze nicméně předpokládat, že čelo prezidentského pelotonu zůstane stejné. Andrej Babiš po dlouhém přešlapování oznámil oficiálně kandidaturu minulý týden, čímž pravděpodobně zmizel poslední otazník ohledně nejžhavějších kandidátů. Průzkumy, které s Babišem počítají, se objevují pravidelně už několik měsíců. Podle některých by sice drtivě prohrál ve druhém kole nejen s Petrem Pavlem, ale i dalšími relevantními kandidáty v pořadí, ale experti upozorňují, že zatím je tahle rozvaha bezpředmětná. „Dokud se kandidatury neuzavřou a volby nepřiblíží, bude se tahle debata míjet s realitou,“ řekl Respektu již dříve politolog Lubomír Kopeček.

Tento týden také možná naznačil, jak si budou nyní v kampani počínat dva největší favorité. Petr Pavel ani Andrej Babiš se den po „uzávěrce kandidátek“ nezúčastnili - prý pro nabitý program – debaty kandidátů na Vysoké škole ekonomické. U Andreje Babiše to není překvapivé: již dříve dal najevo, že se podobných debat nebude účastnit a pojede si jen vlastní kampaň, čímž takřka plynule naváže na letní objíždění země obytnou dodávkou. V případě Petra Pavla – který nedávno prohlásil, že se nejlíp cítí mezi lidmi – se pak nabízí otázka, zda si bude víc vybírat a vynechá debaty na témata, ve kterých se nemusí cítit nejsilnější nebo se nemůže příliš odlišovat. Nebo se chce spíš vydělit ze skupiny demokratických kandidátů a Babišových vyzyvatelů coby hlavní soupeř šéfa ANO.

V přátelském duchu

Kolem šesté hodiny večer je v úterý v tisícihlavé obci Braškov nedaleko Kladna hospoda plná. Místní si přišli poslechnout diskuzi Petra Pavla s režisérem Václavem Marhoulem. „Protože se situace změnila a asi před 14 dny začala proti panu generálovi slušná kanonáda, dneska začnu jinak,“ uvozuje Marhoul debatu s tím, že doposud měl s Pavlem ozkoušené úvodní kolečko otázek. „S dovolením vynechám členství v KSČ. Mě už to taky nebaví,“ dodává, zatímco poslední jednotlivci usedají na židle s párkem nebo pivem.

Debata prezidentských kandidátů na VŠE • Autor: Matěj Stránský
Debata prezidentských kandidátů na VŠE • Autor: Matěj Stránský

Marhoul pak postupně pokládá otázky na adopci dětí homosexuálními páry, na klima nebo na demonstrace na Václavském náměstí pořádané Ladislavem Vrabelem. „Benevolenci k vyjadřování extrémních názorů neřešila ani Babišova, ani Fialova vláda, možná z obav, aby nebyli označeni za někoho, kdo potlačuje svobodu slova, ale tady už nejde o svobodu slova,“ vysvětluje Pavel. V druhé části večera pokládá dotazy právě publikum: ptá se na hradní stráž, školství i české předsednictví v rámci EU.

Nakonec dojde na téma, které se v posledních týdnech často probírá v souvislosti životopisem generála Pavla. „Nemyslím si, že by počátky vaší kariéry měly negativní vliv na názory alespoň u místních občanů. Mohu dát příklad, že náš starosta byl evidován jako tajný spolupracovník státní bezpečnosti,“ začíná svůj dotaz další z místních. „Vždyť to není pravda,“ ozve se žena z publika a sál ožije. „Není to pravda, bolševiku jeden, vy jste byl v StB,“ přidává se s reakcí další. Tvrzení o spolupráci je prý lživé a tazatel s ním „otravuje“ už dlouho. „Zkusme nechat pána položit otázku,“ klidní Pavel místnost a vyslechne dotaz o lustračním zákonu.

Autor: Matěj Stránský
Autor: Matěj Stránský

O den později na Vysoké škole ekonomické na převážně ekonomické otázky studentům odpovídali „převážně v přátelském duchu“ Danuše Nerudová, Pavel Fischer, Marek Hilšer, Josef Středula a Karel Janeček. Mluvilo se inflaci a ČNB nebo o školství a školném. A jeden z největších potlesků si pak trochu paradoxně vysloužil Josef Středula, když vyprávěl, proč nešel na vysokou školu, aby finančně nezatěžoval rodinu. Druhý aplaus si pak vysloužil, když odpovídal na otázku, zda by odstoupil před prvním kolem a vyjádřil podporu jinému kandidátovi tak, jako to udělal Robert Mistrík na Slovensku. „Neodstoupil bych, protože kdybych odstoupil, uhladil bych jednomu kandidátovi cestičku, a tím je Andrej Babiš. A to neudělám,“ řekl Středula.

Byl bych opatrný

A průzkumy mu zatím dávají za pravdu. Podle nejnovějšího šetření agentury Median - pro který probíhalo dotazování ještě před oficiálním oznámením kandidatury Andreje Babiše - podporují Středulu převážně lidé ve věkové kategorii 65 let a více (37 procent jeho voličů). Stejná věková skupina je pak Andrej Babiš „stále nejčastější volbou“ (30 procent).

Median naměřil, že rozdíly mezi první trojicí se ztenčují. Na doposud vedoucí dvojici Petr Pavel - Andrej Babiš s 22,5, resp. 22 procenty dotahuje ekonomka Danuše Nerudová, které agentura naměřila 15 procent, čímž si oproti září o pět procent polepšila. Nejvíce oslovuje studenty a prvovoliče – ostatně možná i proto se v debatě poměrně jasně vyslovila proti případnému zavedení školného.

Debata prezidentských kandidátů na VŠE -  ilustrační foto • Autor: Matěj Stránský
Debata prezidentských kandidátů na VŠE - ilustrační foto • Autor: Matěj Stránský

V druhém kole by pak podle agentury Andreje Babiše porazil Petr Pavel poměrem 59:41, Danuše Nerudová poměrem 57:43, těsně by předsedu opozičního ANO porazili i Marek Hilšer a Pavel Fischer, s Josefem Středulou vychází podle šetření druhé kolo nerozhodně 50:50. Ve všech případech ale čtvrtina voličů neví, komu by svůj hlas dala.

Babišovi se tedy podle průzkumů dlouhodobě nedaří oslovit většinu, protože podle velké části expertů polarizuje společnost. Již citovaný Kopeček nicméně i tady nabádá k opatrnosti: „S takovým tvrzením bych byl opatrný, zvlášť v dnešní ekonomické situaci, která mu jako lídrovi největší opoziční strany vysloveně nahrává.“

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].