Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Z čeho je nervózní Andrej Babiš

Druhá "premiérská" debata na Prima CNN potvrdila hlavně předvolební atmosféru v Česku

ANO zveřejňuje program • Autor: Milan Bureš
ANO zveřejňuje program • Autor: Milan Bureš

Atmosféru, ve které se zřejmě ponese i poslední předvolební týden, potvrdila druhá nedělní debata Česko hledá premiéra na Prima CNN. Trvala dvě hodiny a třicet minut, byla plná emocí i křiku – a nedá se říct, že by se voliči dozvěděli něco zásadního pro svoje rozhodnutí. Spíš se tu potvrdily pozice i chování jednotlivých subjektů i celé scény, které známe z uplynulých týdnů.

Mohl za to už formát debaty, který až příliš připomínal pěveckou soutěž Česko hledá superstar. A také složení čtveřice debatujících, jež nedávalo příliš smysl: kromě současného premiéra Andreje Babiše, lídra koalice Spolu Petra Fialy a šéfa koalice Pirátů a Starostů Ivana Bartoše se v ní nacházel také Tomio Okamura. Jeho SPD je sice čtvrtá v preferencích, ale sám Okamura rozhodně nemá šanci stát se premiérem, a lze tak jen spekulovat, jestli Prima šéfa SPD nepozvala spíš kvůli „dramatičnosti“ či větší sledovanosti z řad jeho příznivců. A ty Okamura rozhodně potěšil: v odpovědích nezapomněl připomínat, že SPD odmítá islám a cokoliv přicházející z Evropské unie, chce referendum o vystoupení a zařídí, aby se v Česku prodávaly jen české potraviny.

Nebyl v tom však sám: ač se tu mluvilo o tématech od zdražování přes životní prostředí až po migraci, k žádné otázce nepadlo nic, co od politických lídrů doposud nezaznělo. A to všechno ještě korunovaly dotazy diváků z řad podporovatelů jednotlivých „kandidátů“ na premiéra a také jejich časté bučení či pískání, až musela moderátorka prohlašovat, že „kvůli nadměrnému hluku v sálu“ vůbec odpovědi neslyší.

Ne vše lze ale vyčítat organizaci a vedení diskuse – podobně povrchním a nekonkrétním způsobem, které nepřináší nic kromě opakovaných volebních hesel, se debata v předvolebním Česku do jisté míry vede často. A minimálně v tomto porovnání si oba dva zástupci opozičních předvolebních koalic vedli obstojně. Předseda Pirátů a Starostů Ivan Bartoš byl přitom spíše v defenzivní pozici - i proto, že na něj mířilo nejvíc narážek. Petr Fiala nakonec klidnou rétorikou a občas i vtipným komentářem působil lépe. I proto zřejmě lídr koalice Spolu postoupil společně s Andrejem Babišem do „druhého kola“ diskuze, kam byli vybráni dva finalisté, pro které veřejnost v průběhu debaty hlasovala na stránkách této televize a skrz sms zprávy.

Tou nejpozoruhodnější zprávou však nakonec bylo vystoupení šéfa ANO a předsedy vlády Andreje Babiše, který byl během debaty viditelně nervózní a v nekomfortní pozici. V neděli odpoledne totiž vyšlo najevo, že v minulosti investoval miliony přes daňové ráje a není jasné proč. Podle zjištění vycházející z mezinárodní investigace roce 2009 si nechal zřídit řetězec offshorových firem a nakoupil přes něj zámeček a další nemovitosti na francouzské Riviéře v hodnotě 381 milionů korun.

První otázka tak logicky mířila jeho směrem. Andrej Babiš začal spekulovat, že načasování před předvolební debatou není určitě náhoda - tvrdil, že neudělal „nic nezákonného“ a že za vším stojí média, které přirovnal k „mafii“. Mezitím se na jeho twitterovém účtu objevil status „Čekal jsem, co na mě těsně před volbami vytáhnou, aby mě poškodili a ovlivnili české volby“.

Trvalo několik desítek minut, než se vrátil „do formy“. Mezitím mluvil poněkud zmateně o tom, že předseda lidovců Mariana Jurečka „zabil kůrovce“, se kterým musela Babišova vláda bojovat. Předsedu Pirátů Ivana Bartoše označil v jednu chvíli za „zrádce českého národa“, protože na sociálních sítích zveřejnil fotku s předsedou Evropského parlamentu Davidem Sassolim, když byl na jednání v Bruselu. „Tak se obětuje suverenita České republiky,“ křičel Babiš a ukazoval na Bartoše.

Ke konci debaty a především v duelu s Petrem Fialou už nicméně Andrej Babiš znovu dokázal dostat do svých odpovědí hesla, na kterých staví jeho marketingový tým kampaň. Například že předvolební koalice jsou „podvod na voličích“ (povoluje je však volební zákon, pro který hlasovalo i Babišovo ANO), nebo že volit Babiše znamená mít v roce 2025 průměrný důchod dvacet tisíc korun (o tom, že je to složitější, jsme psali už dříve).

Premiérova nervozita během debaty, ve kterých dříve svým agresivním stylem protivníky často přetlačil, ovšem může být způsobena i něčím jiným. Podle aktuálního průzkumu agentury STEM by sněmovní volby nyní sice vyhrálo Babišovo ANO s 27,3 procenty, ale oproti předchozím modelům nejnovější trendy mluví o tom, že podporu voličů ztrácí. Na druhém místě by se nyní umístila koalice SPOLU s 21,4 procenta, která minule měla 20 procent. Třetí by skončila koalice Pirátů se STAN s výsledkem 17,4 procenta. Do sněmovny by se ještě dostala Okamurova SPD (12,3 procenta), KSČM (6,5 procenta) a Přísaha Roberta Šlachty (5,7 procenta). Předchozí průzkum od agentury Kantar pro Českou televizi hnutí ANO přisoudil jen 24, 5 procenta, což bylo ani ne dvě procenta od koalice Spolu a čtyři procent od koalice Pirátů a Starostů.

Andrej Babiš asi tuší, že ani nejnovější kauza mu nakonec voliče neodradí, ale mohl by mít mnohem méně jistější povolební pozici, než ještě nedávno při opětovném vzmachu ANO předpokládal. V případném sestavování vlády, potažmo pak ve sněmovně by se tak stal mnohem závislejší na Okamurově SPD i menších nepředvídatelných subjektech, jako je ČSSD nebo Přísaha – pokud se tedy do sněmovny vůbec dostanou. A to pro politického solitéra,  jenž se nyní spoléhá hlavně na podporu stále nevyzpytatelnějšího prezidenta, není dobrá zpráva.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].