0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentáře1. 2. 20223 minuty

Staronová energie Miloše Zemana je zneklidňující

O čem svědčí propagandistická zdravice Pražského hradu čínskému prezidentovi

Čínská ambasáda zveřejnila na Twitteru zdravici českého prezidenta Miloše Zemana jeho čínskému protějšku Si Ťing Pchingovi k čínskému novému roku. V minutu a půl trvajícím klipu opatřeném českými i čínskými titulky Zeman navázal na svá dřívější až příliš vstřícná gesta vůči zemi, která je podle bezpečnostních institucí pro Česko bezpečnostním rizikem. V čem je prezidentova zdravice problematická?

Když projdeme všechny tiskové zprávy Kanceláře prezidenta republiky za poslední rok, nenajdeme žádné podobné přání jinému představiteli zahraniční země. Hradní zprávy se sice docela hemží oznámením, komu všemu poslal prezident blahopřejný nebo kondolenční telegram, ale že by někomu poslal vzkaz ve formě videoklipu, to tedy ne. Navíc je zřejmé, že čínskými titulky opatřená zdravice o přátelství  a propojení obou zemí se stane součástí propagandy čínských komunistů o obdivu Západu k jejich režimu.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Opět aktivní Miloš Zeman se tak vrací do starých kolejí. Jeho někdejší prezidentské pokusy dostat nás do sféry vlivu čínských financí, technologií a propagandy neuspěly. Vztahy s Pekingem jsou zásluhou řady bezpečnostních opatření proti hrozbě čínských kybertechnologií a špionáže spíše zamrzlé, úzké styky s Čínou si nepřeje ani větší část veřejnosti. Miloš Zeman se ale nevzdává. Mimochodem, čínský prezident je jedinou hlavou státu, se kterou si v posledním roce – podle zpráv Hradu – osobně v posledních měsících telefonoval.

Je dost možné, že prezidentova aktivita na skomírajících česko-čínských vztazích nic nezmění. Pokud se tedy k prezidentovi nějakým způsobem nepřipojí vláda Petra Fialy. Ta sice nemá sbližování s Čínou v programu, ale je samozřejmě otázka, nakolik bude chtít prezidenta korigovat. Zatím je zdrženlivá. Možná až moc.

Není to jediný důkaz Zemanovy obnovené aktivity. Prezident bude ve středu jmenovat nového předsedu Nejvyššího správního soudu. A podle zjištění Respektu se zdá, že Hrad nebude respektovat doporučení ministrů spravedlnosti Marie Benešové a Pavla Blažka a přijde s vlastním jménem – Karel Šimka. Jmenování musí podepsat i premiér Petr Fiala. Veřejnost přitom neslyšela od prezidenta, ani od vlády absolutně žádnou debatu, žádné doporučení, kdo a proč by měl do prestižní a nesmírně odpovědné funkce nastoupit.

Stejně tak je vláda zbytečně zdrženlivá ve věci hradní skartace dokumentů BIS o bombovém útoku na vrbětický muniční sklad, provedený podle policie a tajných služeb představiteli ruských tajných služeb. Skartace znemožnila prověřit podezření, že se se spisem seznámil někdo nepovolaný. Jde o fascinující hradní skandál, který se týká bezpečnosti země. Miloš Zeman samozřejmě mlčí, problém je, že mlčí i vláda.

Hlava státu by měla být jistě i vládou respektovanou osobností. Nicméně ani kabinet, ani státní instituce by se neměly nechat Hradem a prezidentem Zemanem inspirovat k neprůhledným, manipulativním a arogantním způsobům vedení státní agendy, a už vůbec ne k jejímu nastolování. Nejen ve vztahu k Číně, která se snaží dobývat vliv ve světě směsí propagandy, špionážních technologií a vnucování vlastního agresivního pohledu na existenci jiných zemí či národů, jak je to třeba v případě Tchaj-wanu, Tibetu nebo ujgurské menšiny v Číně.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].