Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika

Překvapení. Babiš se domluví se všemi

Jednání o krajských koalicích ukazují, že ANO nezůstane stranou

Andrej Babiš připíjí na vítězství • Autor: Milan Jaroš
Andrej Babiš připíjí na vítězství • Autor: Milan Jaroš

Politický styl Andreje Babiše je pozurážet politické konkurenty, obvinit je z korupčního chování, pak naříkat, že jsou všichni proti němu - a ještě z toho vyfabulovat tvrzení, že se všichni bojí jeho tažení za čistotu tuzemské politiky. Babišova vyjádření byla v posledních měsících hodně drsná a nesmířlivá a před krajskými volbami to vypadalo, že se s ním nebude chtít nikdo spojit. Snad jen komunisté, a Babiš dokonce naznačil, že koalice s nimi by mu nevadila.

Pět dnů po volbách je všechno jinak. ANO vyhrálo. Nijak drtivě a v žádném případě nezískalo dost hlasů, aby mohlo být samozřejmým lídrem při sestavování krajských vlád. Dnes už je jisté, že nebude mít hejtmany ve všech devíti krajích, kde zvítězilo, ale je jasné, že Babiš získal daleko větší bonus. O sestavení krajských rad s ním – až na Hradecký kraj – jednají všechna uskupení, která na to mají dost voličských hlasů. Počínaje ODS přes Starosty a nezávislé, lidovce, komunisty a další; ve hře je dokonce i hlavní antibabišovská strana TOP 09, kterou chtějí do koalice minimálně ve Středočeském kraji.

Teď bude záležet na Andreji Babišovi, jak ten bonus zhodnotí. První možnost je, že jako slabost soupeřů, kteří z touhy po moci spolknou všechny nadávky, které si od něj vyslechli. A protože ho potřebují, budou s ním jednat, ať se bude chovat, jak se bude chovat. Jinými slovy, že si může v podstatě dělat, co chce, a projde mu to. Babiš má k takovému uvažování sklony. Navíc považuje kraje za nepříliš vážnou součást politické soutěže, a tak bez nějakých emocí a pragmaticky přenechá někde lokální hejtmanskou moc – samozřejmě s účastí ANO – jiným. Ovšem po poslaneckých volbách, na kterých mu opravdu záleží, jim tuhle vstřícnost zcela jistě připomene.

Andrej Babiš si však taky může – a doufejme, že má na to kapacitu – uvědomit, že účast v politice není stejná aktivita jako ekonomická soutěž. Jeho bezskrupulózní podnikatelská dravost mu může přinést ekonomický zisk. Ale stejně bezskrupulózní jednání v politice může poškodit kvalitu života milionů občanů. Dohody o koalicích nejsou obchodem s mocí, ale pokusem se domluvit, jak splnit předvolební sliby občanům, i když mají jednotlivé subjekty koalice protichůdné zájmy. Zní to sice jako z učebnice občanské nauky pro osmé třídy základní školy, ale nezdá se, že by to už dal někdo Andreji Babišovi přečíst.

Jednání o krajských koalicích nejsou zradou na voličích, jak tvrdí Andrej Babiš i Miloš Zeman. Jsou překvapivě vstřícná a účelná. Pořád to ještě neznamená, že se Babiš a jeho ANO stávají standardním politickým subjektem. Ale ukazují, že ostatní strany mají politickou sílu - a jejich zákonodárci silné nástroje, třeba zákon o střetu zájmů nebo o financování stran - ukázat Babišovu hnutí, že politika není o tom, že vítěz bere vše, a ještě si k tomu určuje pravidla, jakým způsobem to shrábne.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].