16a-jaros-r41-2016_zxhq4
Autor: Milan Jaroš

Lidé jsou spokojení s politikou současné vlády a přejí si ještě více Andreje Babiše – tak by se dal shrnout výsledek víkendových krajských voleb. Hnutí ANO, které v minulých krajských volbách ještě ani nekandidovalo, má nakročeno k zisku devíti ze třinácti hejtmanů (ANO získalo 176 mandátů). Před pěti lety zahájené tažení majitele Agrofertu od nuly k úplnému ovládnutí české politiky tak pokračuje dalším velkým úspěchem.

Největším poraženým voleb je ČSSD Bohuslava Sobotky – nejsilnější vládní strana obhájila jen dva z jedenácti krajů (125 mandátů). „Lidé ve volbách rozhodli, že chtějí po osmi letech změnu ve vedení krajů,“ uznal po volbách Sobotka. Hořkost porážky okusily i regionální hvězdy ČSSD, jako třeba Michal Hašek. ANO mocně ukrojilo také komunistům, kteří nejspíš přijdou o svého jediného hejtmana v Ústí nad Labem a celostátně se jejich podpora scvrkla na polovinu (86 mandátů). Lidovci si co do počtu mandátů udrželi zhruba stejnou podporu voličů jako minule (42 mandátů), ale podařilo se jim jasně vyhrát ve Zlínském kraji. Do voleb je tady vedl starosta Vsetína Jiří Čunek, pro něhož úspěch znamená již několikáté politické zmrtvýchvstání. Čunek byl dříve trestně stíhán za úplatkové kauzy, soud ho ale nakonec osvobodil. Proslul rovněž pohrdavými výroky o Romech a tím, že je stěhoval z domů v centru do kontejnerových staveb za městem.

Volby jsou také pokračováním příběhu propadu české pravice, která od pádu vlády premiéra Petra Nečase stále nenašla recept, jak získat…

I_obalka_R41
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R41
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte