Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Poslanci překvapivě nevydali Fica do vazby. Slovensko možná stojí před dalším politickým zlomem

Výsledek hlasování posílí expremiéra obviněného z šéfování zločinecké skupině - a podle některých stran popírá protikorupční cíl vládní koalice

Tibor Gašpar, Robert Fico a Robert Kaliňák na tiskové konferenci k vyšetřování vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové, 2018 • Autor: Profimedia
Tibor Gašpar, Robert Fico a Robert Kaliňák na tiskové konferenci k vyšetřování vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové, 2018 • Autor: Profimedia

Slovenská Národná rada nevydala ve středu odpoledne při svém hlasování poslance Roberta Fica k vazebnímu stíhání. Když před několika dny začala sněmovna probírat, jestli je nutné poslat obviněného šéfa hnutí Smer do vazby, aby nemohl ovlivňovat svědky, vypadalo to, že se podaří sehnat potřebných 76 hlasů ze stopadesátičlenného pléna. Nakonec chyběly dva hlasy - což je překvapivé i proto, že vládní koalice má v Národní radě více než devadesátičlennou většinu.

Stíhání Roberta Fica za zneužití pravomoci ve funkci premiéra v letech 2012–2018 ale pokračuje. Fakt, že slovenský parlament neposlal někdejšího premiéra, kterému hrozí až desetileté vězení, do vazby, svědčí spíše o slabosti současné vládní koalice. Vazba je krajní prostředek a posílat do ní bývalého předsedu vlády asi není lidsky jednoduché, nicméně poslanci koalice vyslali voličům vzkaz, že vlastně ne zcela souhlasí s postupem policie a prokuratury ve „stíhání Ficovy chobotnice“.

Jak už jsme řekli, z hlediska práva se nic nemění ani na stíhání Fica, ani jeho někdejšího ministra vnitra Roberta Kaliňáka, kterého už soud do vazby poslal minulý týden. Jenže obvinění Roberta Fica, že podle detektivů a prokuratury ve funkci zorganizoval a vedl zločineckou skupinu složenou zejména z vysoce postavených policistů, uplácenou a dodávající diskreditační informace o politických protivnících premiéra a jeho Smeru, vzbudilo na Slovensku obrovskou pozornost a velké vášně.

Část veřejnosti doufá, že stíhání Fica, které završilo několikaletou práci detektivů a přineslo obvinění třicítky vysokých státních úředníků a policistů z korupce a zneužívání moci, je nástupem fungování právního státu na Slovensku. Že se případ „Fico a spol“ dostane před soud, který vynese rozsudky inspirující především spravedlnost. Jiná část veřejnosti je přesvědčena, že Fico a desítky dalších byli obviněni neprávem, že jde o „nastolení policejního státu“ a  „likvidaci politického protivníka“.

Nevydání Fica do vazby tak posílí jeho přívržence a ty občany, kteří mu věří. Kterým jsou velmi blízké jeho často proruské názory a jeho vedení politiky, kdy neváhá používat manipulace a provokuje své příznivce k hrubým nadávkám vůči protivníkům, naposledy slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové. Minulý týden při debatě o vydání Fica do vazby ostatně obviňovali jeho poslanečtí příznivci koaliční poslance z toho, že si „něco šlehli“, že „jedou na kokainu“, jsou to „humusáci“ a používají „gestapácké metody“. Vládní poslanci je opakovaně upozorňovali, že to nejsou oni, kdo navrhuje poslat Fica do vazby, ale Generální prokuratura.

Každopádně koaliční nejednotnost v rozhodování posílí i Fica samotného. Robert Fico umí dokonale využít každou slabinu soupeře. Dají se čekat veřejná prohlášení, že pokud ani koaliční poslanci nevěří jeho „vině“, je asi jasné, že jde o komplot a kampaň proti němu. Navíc jsou u některých slovenských vládních stran slyšet pochyby, zda výsledek hlasování nepopřel protikorupční smysl koaliční dohody, na jejímž půdorysu stojí vláda. V té stojí, že jedním z hlavních úkolů kabinetu je pomoci odhalit Ficovu „mocenskou korupční chobotnici“ - a někteří poslanci se domnívají, že část jejich spolustraníků či koaličních souputníků už se tímto heslem neřídí.

Není vyloučeno, že je Slovensko před dalším politickým zlomem. Pokud se koalice rozhádá a neustojí „prohru v bitvě“, jak nazval hlasování předseda nejsilnější slovenské strany OĽaNO Igor Matovič, začne se slovenská spravedlnost bez politické podpory zase začne drolit. A Robert Fico bude mít cestu k návratu k moci usnadněnou bez ohledu na obvinění. Většina slovenských liberálů a demokratů se obává, že je to cesta k autoritářskému státu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].