Jmenování Petra Fialy premiérem
Jmenování Petra Fialy premiérem • Autor: ČTK

Česko má nového premiéra. Zatím je bez vlády, ale samotný akt jeho jmenování vnáší trochu optimismu do neveselé české situace.

Za prvé hlavní hygienička Pavla Svrčinová udělala už během přípravy to, co udělat musela: upozornila prezidenta a jeho lidi, že i během vrcholného ústavního aktu je nutné dodržet epidemiologická pravidla. K těm nejdůležitějším patří izolace nakaženého člověka, i když jím je třeba hlava státu. Bylo tedy absurdní čekat, že uprostřed nejhorší epidemické vlny předá nemocný prezident pověřovací listiny z očí do očí.

Reklama
Reklama

Zároveň prezidentská kancelář dokázala důstojné řešení pro jmenování premiéra rychle vymyslet a připravit. Pravda, vidět za plexisklem prezidenta, který sám tak rád posílá lidi s jinými názory kamsi do ústraní, dokázalo pobavit a všichni si to budou dlouho pamatovat. Ještě veselejší by však mělo být, že vítězi voleb bylo po sedmi týdnech umožněno dělat svoji práci, jakkoliv to zatím není na plný úvazek a s plnou odpovědností.

Krizovou situaci státu tak bude moci snad už brzy řešit politická síla, která má neobvykle silnou podporu v obou komorách parlamentu, a disponuje tak možností prosadit bez výmluv a alibismu své plány.

Zatím sice neznáme složení vlády a kvůli dalším konzultacím navržených ministrů se Zemanem minimálně do poloviny prosince znát nebudeme, ale nový premiér už teď vykazuje veškerou kompetenci. Není zatížený skandály či podezřelými kauzami, je politicky čitelný, v minulosti vynikl jako zdatný mediátor a člověk otevřený kompromisu.

Jak při svém působení v čele Masarykovy univerzity, tak ve vedení ODS nebo volební koalice dokázal spojovat protichůdné názory a zatím tedy není důvod si myslet, že něco podobného nezvládne i v čele státu. A to je do začátku dost důležité.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2361

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte