Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Páka na Zemana a klidný spánek. Proč Babiš odsouvá rozhodnutí o Dukovanech

Dostavba jaderného bloku rozděluje prezidenta s premiérem

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš • Autor: ČTK
Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš • Autor: ČTK

Rozhodnutí o stavbě Dukovan se odkládá a je hodně pravděpodobné, že o něm skutečně rozhodne až příští vláda. Tahle věta sděluje podstatně víc než fakt, že se posouvá vyhlášení podmínek soutěže o jednom jaderném bloku. V první řadě jde o (zatím zřejmě jen částečnou) prohru Hradu a prezidenta Miloše Zemana i jeho spojenců z vedení společnosti ČEZ, především Daniela Beneše. Také je to pravděpodobný začátek konce myšlenky, že by byl reaktor dostavěn v režii Ruska - jak znělo opakované Zemanovo přání. A s tím pomalu končí jedna obava, že by se tuzemská energetika dostala až příliš pod kontrolu Kremlu.

V druhé řadě jde o naději, že odklad stavby znovu vyvolá debatu o tuzemské energetické strategii a podílu jádra, plynu a především alternativních zdrojů. A taky o vlivu společnosti ČEZ na tuzemskou energetiku. Jde ale pořád jen o možnost - naději, že se budoucnost tuzemské energetiky stane záležitostí expertní i občanské debaty. Příprava stavby se zdržela zatím především proto, že se tak rozhodl premiér Babiš. Jeho skutečné důvody neznáme, což vyvolává zmíněnou zdrženlivost - ale je fakt, že reálných důvodů pro odklad vyhlášení soutěže je více.

Hlavními jsou ty bezpečnostní. Už víme, že bezpečnostní instituce včetně tajných služeb nedoporučují přímou účast ruských a čínských firem v soutěži o dostavbu. Pokud by chtěl Babiš jako premiér splnit prezidentovo přání ruské cesty, musel by se postavit názorům bezpečnostních expertů, opozice i koaličních sociálních demokratů. Ti všichni jsou proti riziku stavby „jádra“ Rusy nebo Číňany. Ve vládě by sice premiér Babiš „ruskou“ cestu silou hlasů svého hnutí ANO prosadil, ale vzal by za ni na sebe odpovědnost - a to se mu evidentně nechce. Takže využil dvě cesty, jak rozhodnutí odložit.

Na středečním zasedání Stálého výboru pro výstavbu nových jaderných zdrojů, skupiny, v níž jsou zastoupeny všechny parlamentní strany, bylo rozhodnuto, že o podmínkách bezpečnosti, které budou obsaženy ve výběrovém řízení, budou debatovat v půli ledna šéfové stran zastoupených ve sněmovně. Měli by dát doporučení jak dál a zatím jsou ve hře čtyři varianty - ale už dnes je zřejmé, že většina jich je proti přímé účasti Ruska (a Číny).

Dalším reálným důvodem, proč je vyhlášení soutěže - formálně je to věc ČEZ - odloženo, jsou peníze. To je trochu složitější. Ve sněmovně prošel do třetího čtení zákon o nízkouhlíkové energetice, který je ve skutečnosti zákonem o státním financování stavby dukovanského bloku - ČEZ by stavbu bloku za „své“ nezaplatil. Součástí tohoto zákona je i závazek státu, že bude po dostavbě bloku elektřinu vykupovat za předem dohodnutou cenu. Jenže jak řekl na zasedání „jaderného výboru“ premiér, cena zatím nebyla určena, přičemž návrh zákona ji musí podle jeho názoru obsahovat. Tohle bude nutné vyřešit a projednávání zákona se zdrží.

Poslanci za ANO jsou navíc podle svědectví kolegů z jiných stran poněkud vykolejeni. Jejich šéf veřejně prosazuje odklad tendru, ale oni od něj nedostali konkrétní pokyny. Nejsou si jisti, jestli mají pro zákon hlasovat, a nijak se nebránili odsunutí sněmovního jednání na druhou půli prosince. Premiér se navíc postavil za dokument expertů, který doporučuje výkupní cenu na 50–60 euro za megawatthodinu, což prý na „jaderném výboru“ vyděsilo šéfa ČEZ Beneše, protože tahle nabídka by společnosti nezaručovala očekávaný klid na návratnost peněz vložených firmou do stavby.

Odpor proti předčasnému zahájení soutěže je na politické scéně velmi silný. Mezi zástupci opozice tvořil jedinou výjimku Pavel Bělobrádek, který je podle svých slov „kategoricky proti odkladu tendru až po volbách“, ale jako zástupce lidovců v „jaderném výboru“ zastával stranické stanovisko. Navíc kvůli zaneprázdněnosti se vzdal pozice šéfa vnitrostranické energetické komise.* Podobné je to mezi experty - a je velmi pravděpodobné, že bez jasně deklarovaných bezpečnostních a cenových podmínek soutěže by stavba nedostala ani notifikaci Evropské komise (stvrzení, že nejde o porušení konkurenčního prostředí).

Andrej Babiš na poslední okamžik přešel na stranu odpůrců Hradu - aspoň pokud jde o Dukovany. Do hlavy mu nevidíme, zatím jej k tomu dotlačila opozice, na jejíž straně stojí částečně i sociální demokraté, a reálné okolnosti kolem soutěže. Ale taky si možná uvědomil, že se blíží parlamentní volby. Pokud je zase ANO vyhraje - což není jisté - bude mít Babiš v dostavbě Dukovan proti Zemanovi silný trumf, aby mu schválil budoucí vládu. Pokud nevyhraje, bude rozhodovat někdo jiný a současný premiér bude lépe usínat, protože nešel do projektu, který je mu ve skutečnosti docela ukradený a naprosto vzdálený jeho podnikání, jež je nyní zaparkované ve svěřenském fondu v čele s Agrofertem.

* Oprava: Upravili jsme větu „Pavel Bělobrádek z KDU-ČSL prosazoval na ‚jaderném výboru‘ rychlé vyhlášení tendru a byl vzápětí vedením strany odvolán z pozice předsedy partajní komise pro energetiku“. Čtenářům i Pavlu Bělobrádkovi se za nepřesnost omlouváme.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].