0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentáře2. 12. 20203 minuty

Za Česko, nebo za Zemana? Pro koho bude Petr Mlsna dohlížet na Dukovany

Rušný den nového šéfa antimonopolního úřadu

Nový předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna má teď rušné dny. V úterý ho prezident Miloš Zeman jmenoval do funkce, přičemž hlava státu se s tím nijak nepárala, celá sláva trvala tři minuty. Delší čas strávil Petr Mlsna ten den s lidmi z Rekonstrukce státu či Transparency International. S nimi probral své vize možné reorganizace úřadu - podle zmíněných institucí nedostatečné - a také si našel čas na odpovědi Respektu. Otevřenost se samozřejmě cení, zejména na léta uzavřeném a tajemném ÚOHS,.

Asi nikdo nepochybuje, že Petr Mlsna byl vybrán v utajené a nepřehledné soutěži, protože si jeho výhru přál Miloš Zeman, potažmo i premiér Andrej Babiš. Proč si vybrali zrovna Petra Mlsnu, nevíme, ÚOHS – jak často opakujeme – rozhoduje o férovosti všech veřejných zakázek v Česku včetně těch, kterých se účastní podniky sdružené v Babišově svěřeneckém fondu. Pro Andreje Babiše je v každém případě dobré mít za „kamaráda“ šéfa antimonopolního úřadu, který schvaluje obchody či cenovou politiku Agrofertu.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Pro Miloše Zemana by mohl mít Petr Mlsna cenu zlata v připravované soutěži o stavbu jaderného bloku v Dukovanech. Zejména poté, co Babiš vzkázal, že tendr není dobře připraven, a odvolal jednání Bezpečnostní rady státu, která měla rozhodnout o připuštění Rusů a Číňanů do soutěže o zakázku. Bezpečnostní rada státu by podle všech dostupných informací doporučila Rusy a Číňany nepozvat – a Mlsna by mohl tento pohled na účast tamních firem jako šéf UOHS změnit.

Už před svým jmenováním se vyjádřil, že ho průběh strategické zakázky na stavbu jaderného bloku enormně zajímá. Na otázku Respektu, zda považuje za férové vyřazení dvou uchazečů z uzavřené soutěže (podle zákona jde o výjimku), odpověděl: „ÚOHS by měl aktivně monitorovat používání výjimek. Obecně chci říci, že se všemi uchazeči v jakékoli veřejné zakázce má být zacházeno rovně, pravidla o zákazu diskriminace platí i mimo režim zákona o veřejném zadávání.“ Přeloženo: vyřazení Rusů a Číňanů by i v uzavřené soutěži mohlo být diskriminací. Byť dodává, že se s dokumentací o zakázce na Dukovany teprve seznámí a jeho odpověď je obecná.

Výše napsaným se neříká, že Petr Mlsna půjde automaticky na ruku Babišovi a Zemanovi. Je to ambiciózní mladý muž, jemuž končí mandát dlouho po Miloši Zemanovi a zcela jistě přežije ve funkci i Andreje Babiše. To, že byl do funkce prvním doporučen a pod dohledem druhého vybrán, může sice znamenat poddanost jejich zájmům - na druhou stranu kariéra Petra Mlsny nenaznačuje žádnou zvláštní věrnost.

Je tu i jistá výhoda, že Petr Mlsna nastoupil do funkce v době, kdy se tak intenzívně mluví o dostavbě Dukovan a o podezření, že prezident Zeman prosazuje svůj zájem stavět s Rusy nezvykle tvrdě, s ochotou obětovat i tuzemskou bezpečnost. Na nového šéfa ÚOHS, podpořeného v ten samý čas tím samým prezidentem, tak bude v souvislosti s Dukovany podstatně více vidět. Zatím vždy pracoval spíše v zákulisí,  teď bude vystaven velkému veřejnému zájmu. Tak uvidíme.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].