Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika, Společnost

Nože a plameny

Přišel čas, aby zaznělo: A dost. A to zejména od těch, kdo mluví o cílené okupaci Evropy ze strany uprchlíků

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Po napadení muslima nožem zažilo hlavní město Praha další útok. Extrémisté přepadli sociální centrum Klinika, které se pokusili zapálit. Přišel čas, aby zazněl jasný hlas: A dost. A to zejména od těch, kdo mluví o cílené okupaci Evropy ze strany uprchlíků, protože tím vzbuzují dojem, že jsme uprostřed nějaké války. Češi se nemusí bát cizinců, ale Čechů, kteří bodají nožem a zapalují domy. Pokud se to nezastaví dnes, můžeme tu mít vážné nepokoje, které skončí tragicky.

Hlas odporu musí zaznít zejména z tábora, který má sice obavy z příchodu uprchlíků, ale nechce ani vládu násilí. Je to i v jejich zájmu, což nám dokládá naše historie.

Nedávno jsme si připomínali smrt Karla Čapka. Připomeňme si i méně známého muže, který se jmenoval Karel Horký. Za první republiky vydával časopis Fronta, který byl proti tehdejší politické i kulturní elitě, tedy proti Masarykovi, Peroutkovi a Čapkovi. Po Mnichovu v roce 1938 měla přijít jeho chvíle. Začala štvanice na všechny, které tak vášnivě kritizoval, přesto se k politice „ulice“ odmítl přidat. Napsal tehdy:

„Abych však mluvil docela jasně a to právě za tento list, jehož téměř již deset let ročníků je snad více než dostatečným svědectvím našeho politického zápasu proti Hradu a proti tak zvané levici: jsou věci, do kterých nepůjdeme ani jako bývalá krajní pravice. Jsou zjevy - a zdá se, bohužel, že jich přibývá - s nimiž se neztotožňujeme a musíme je odmítnout, přesto, že dnes možná je to stanovisko velmi nevděčné a nepopulární. Ještě však přesněji: převratné události vytvořily konjunkturální klima pro štvanice v našem kulturním životě.“ Výslovně pak odsoudil útoky na Karla Čapka a dodal: „Zůstaňme kulturními lidmi i v době, jež svádí k metodám a prostředkům, s pravou vzdělaností naprosto neslučitelným.“

Horký totiž věděl velmi dobře, že i když odchází svět, který kritizoval, v tom novém nebude místo ani pro něj. Nemýlil se, jeho časopis skončil za pár měsíců.

Přišla chvíle, aby si to uvědomili i všichni ti, kteří dnes vítají každé slovo proti otevřené liberální společnosti.

Fotogalerie Milana Jaroše:

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].