Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika

Nezávislost ČNB v ohrožení

Vláda zachraňuje ekonomiku a pouští se do riskantní hry, v níž jde o stabilitu koruny

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Po zachraňování lidských životů přichází na řadu druhý, zřejmě ještě náročnější úkol - záchrana ekonomiky. Vláda potřebuje hodně peněz na pomoc firmám a sahá ke zcela mimořádnému a také riskantnímu kroku. Ve hře je i nezávislost centrální banky a tedy budoucnost koruny.

Vydávání státních dluhopisů je běžnou finanční operací, momentálně se pro ni ale ztížily podmínky. Vláda si není jistá zájmem o své cenné papíry. A čím nižší zájem bude, tím horší podmínky budou emisi dluhopisů provázet. Jinak řečeno: vláda bude muset přistoupit na vyšší úrok a později vracet víc peněz.

Ministryně financí Alena Schillerová se proto dohodla s guvernérem ČNB Jiřím Rusnokem, že dluhopisy začne odkupovat centrální banka. Vláda získá peníze levněji než na finančních trzích, ale zároveň může jít z dlouhodobějšího pohledu o značně riskantní operaci.

Banka totiž de facto začne na pokyn vlády kupovat státní dluh. Tím se propadá do vlastních finančních problémů, ale hlavně pozbývá nezávislost a dominantní vliv na korunu, která pak může ztratit důvěru finančních trhů. V rámci mimořádné situace je možné, že trhy toto opatření pochopí a dají koruně šanci. Česká měna se nicméně pouští do nečekaně nejisté situace.

Musíme doufat

Česká národní banka dosud mohla obchodovat s cennými papíry se splatností do jednoho roku, navíc pouze s bankami a spořitelními družstvy. Vláda se nyní rozhodla zákonem toto omezení zrušit tak, aby ČNB mohla koupit dluhopisy s delší dobou splatnosti, navíc od širší škály subjektů, například penzijních fondů.

ČNB by totiž neměla kupovat dluhopisy přímo od vlády. Takové obchody jsou málo transparentní a z hlediska trhů proto značně nedůvěryhodné. Kupovat by měla od prostředníků - komerčních finančních institucí, kteří se na trhu pohybují. Podobně kupovala například Evropská centrální banka ohrožené řecké dluhopisy.

Finanční experti krok české vlády vesměs opatrně schvalují s tím, že Babišův kabinet v dnešní krajně rozkolísané situaci potřebuje podporu centrální banky právě jako pojistku kvůli uklidnění trhů. Bývalý viceguvernér ČNB, dnes europoslanec za TOP 09 Luděk Niedermayer, však upozorňuje, že bude záležet na detailech nového zákona – ty rozhodnou, zda se povede udržet nezávislost české centrální banky. Její ztráta by znamenala ránu důvěře investorů v korunu, propad české měny a znehodnocení úspor.

K tomu v zatím nejasné míře dojde i kvůli vyšší inflaci. Centrální banka nemá volnou hotovost, kterou by mohla poslat vládě do rozpočtu. Disponuje devizovými rezervami, které má uložené v cenných papírech nebo vkladech v jiných finančních institucích doma i v zahraničí. Na nákup dluhopisů bude muset pro vládu natisknout peníze.

Takové opatření se praktikuje ve zcela mimořádné situaci, například za války. Nyní Česko a celý svět čelí hrozbě velkého propadu ekonomiky, vláda má tedy důvěru dělat věci, které by jí jindy tak snadno neprošly. Zákon bude zřejmě ve zkráceném režimu schvalovat parlament a velmi pravděpodobně jej schválí. Česká veřejnost pak musí doufat, že Babiš, Schillerová a Rusnok udělají jen takové kroky, které jsou pro záchranu ekonomiky nezbytně nutné, a nezávislost ČNB udrží.

Až bude po všem, dá se očekávat by nové kolo debaty o přijetí eura. To by totiž v podobných situacích poskytovalo úsporám českých občanů výrazně bezpečnější přístav, než to umí vzhledem ke své mnohem menší síle koruna.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].