0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentáře22. 3. 20223 minuty

Nelze pracovat s Nejedlým na Hradě a být velvyslancem na Ukrajině

Praha má stále čas nabídnout Kyjevu jiné jméno než Zemanova muže Petra Pirunčíka

Česko v současné době nemá na Ukrajině fyzicky přítomného velvyslance. Radek Matula byl po rozpoutání ruské agrese i se svým týmem z bezpečnostních důvodů stažen. Zda a kdy se vrátí, je nejasné. Časem by mu navíc měl skončit mandát a vystřídat by ho měl kariérní diplomat Petr Pirunčík. Ten je dlouhodobým spolupracovníkem prezidenta Miloše Zemana – a to je problém.

Zeman ještě donedávna vystupoval jako spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina. Když v roce 2014 Putin napadl Krym a okupoval ho, označil to později Zeman za „hotovou věc“ s níž se Ukrajinci „mají smířit“. Byl i proti vydání ruského hackera Jevgenije Nikulina do USA. Chtěl ho vydat Rusku a tím v praxi zabránit jeho potrestání. Když vyšlo najevo, že se ruská vojenská rozvědka GRU pokusila otrávit ve Velké Británii agenta Sergeje Skripala, Zeman si vymyslel, že jed se mohl vyrábět v Česku. Tím nahrál ruské propagandě, která začala s odvoláním na něj tvrdit, že jednoznačné důkazy o ruském zločinu neexistují.

Reklama

Všechny, kteří se pokoušeli na rizika spojená s výbojnou politikou Ruska upozorňovat, se Zeman pokoušel systematicky likvidovat. Jeho hlavním terčem byl ředitel kontrarozvědky BIS Michal Koudelka. Prezident jeho i celou službu opakovaně diskreditoval.

Poté, co Američané upozornili, že ruská invaze je na spadnutí, Zeman se tomu veřejně vysmál. Ale když Putin skutečně válku na Ukrajině rozpoutal, Zeman rétoricky otočil a postavil se na ukrajinskou stranu. Je to však nedůvěryhodný manévr. Mimo jiné proto, že Zeman si ve svém okolí nechal jako poradce Martina Nejedlého, muže bez bezpečnostní prověrky a s úzkými vazbami na současný ruský režim.

Petr Pirunčík (vpravo)
Petr Pirunčík (vpravo)

Tohle vše sledoval Petr Pirunčík na Hradě zblízka. Podle hlasů z Kanceláře republiky prosazoval prozápadní postoje, ale jeho účinek na hlavu státu byl minimální. S každým dalším Zemanovým krokem, který umožňoval ruskému režimu rozšiřovat v Česku svůj vliv, vyvstávala otázka, kolik je toho Pirunčík ochoten skousnout. Nyní je zřejmé, že příliš.

Platí, že Pirunčík má jednoznačné profesionální kvality. V diplomacii se pohybuje dlouho, východní Evropu a Rusko sleduje a zajímá se o ně. Jako o profesionálovi o sobě také sám mluví. Lidé, kteří s ním v minulosti spolupracovali, například Petr Kolář, bývalý velvyslanec v USA a Rusku, s tím souhlasí.

Ruská válka proti Ukrajině však změnila nároky na obsazení postu velvyslance v Kyjevě. Profesionalita, tedy erudice a dobré zvládání diplomatické rutiny, už nestačí. Není možné, aby byl českým velvyslancem člověk, který působil v hlavním vlivovém stanu Vladimira Putina v Česku.

Pirunčík z něj mohl kdykoliv odejít, ale nikdy to neudělal - a to ho nyní pro Kyjev diskvalifikuje. Nejde být na Hradě s Milošem Zemanem a Martinem Nejedlým, který měl donedávna fotku Vladimira Putina na svém mobilu a pojí ho silné vazby na Kreml, a pak se jako mávnutím proutku stát českým velvyslancem na Ruskem napadené Ukrajině.

Ukrajina je a ještě dlouho bude v extrémní situaci. Důvěra mezi jejími partnery je klíčová. A Ukrajinci se mohou ptát, co je pro diplomata Pirunčíka skutečně důležité. Jaké hodnoty doopravdy zastává?

Miloš Zeman chce do Kyjeva Pirunčíka dostat. Vláda Petra Fialy mu v tom zatím nechce bránit, ale Ukrajinci doposud k Pirunčíkovu působení souhlas nedali. Česko má tak stále čas nabídnout jim jiné jméno.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].