Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Inovujeme s Babišem

Český stát stojí před novou výzvou: jak dostat z premiéra neproplacené dotace

Autor: ČTK
Autor: ČTK

Ať už je ta zpráva jen o Andreji Babišovi, o celé české vládě, nebo dokonce o nás všech, na gratulace to nevypadá ani v jednom případě. Jak oznámil server iRozhlas.cz, Evropská komise se definitivně rozhodla neproplatit žádost o dotaci pro výrobu toustového chleba značky Penam.

O tu požádal Babišův Agrofert před pěti lety s odůvodněním, že jde o zavedení inovativní technologie. To ale experti Evropské komise celkem snadno vyvrátili - a pokud se teď český stát nepochlapí, privilegium dotovat tuhle ne zcela dotaženou inovaci zdejšího potravinářského průmyslu připadne českým daňovým poplatníkům. A nutno dodat, že to nebude úplně levné, ve hře je sto milionů korun.

Jde o případ, vedle něhož bledne i dosavadní šampion Babišových skandálů - Čapí hnízdo. O luxusní dotaci na tuctové jídlo si totiž Babišova firma požádala v čase, kdy už majitel seděl jako ministr financí ve vládě a dalo se čekat, že ji v dohledné době povede. Jeho střet zájmů byl tedy v rozkvětu a nebylo těžké odhadnout, že jej Unie začne zkoumat.

Babiš si přesto o sto milionů řekl a učinil tak s chladnokrevností legendárního prodavače Karlštejna. Inovativnost, na které byla žádost o dotaci postavená, spočívala totiž v tom, že začne v Česku dělat stejný toustový chléb, jaký už vyráběla jeho továrna v Německu.

Je pravdou, že tímto způsobem - tedy naučit se to, co dělají Němci - se v Čechách s úspěchem inovuje už od středověku, a fakt, že Babiš v téhle tradici pokračuje, má své výhody. S tímhle vědomím zřejmě k celé věci přistupovali i čeští vládní úředníci, kteří původně žádost Agrofertu posuzovali a schválili.

Dá se jistě namítnout, že Česko a jeho premiér by mohli propagovat modernější pojetí inovace založené třeba na podpoře českých mozků, ale i to se možná jednou zlepší. Jednu věc je ovšem třeba vyřešit hned — kdo zaplatí těch sto milionů.

Agrofert je dostal od českého státu a český stát by měl tedy chtít peníze zpět. Ministryně Klára Dostálová, která má dotace v gesci, zatím vracení zpochybňuje, ale doufejme, že tady stále ještě funguje justice a že pořád platí paragraf o porušování péče řádného hospodáře, který budí ze snů mnohé starosty. Myslet by na něj měla i paní Dostálová.

Její stranický předseda Babiš se zatím k případu nevyjadřuje, ale jedna věc naznačuje, že se do vracení peněz taky nepohrne. Liberecké firmě Syner Group schválili před lety čeští hodnotitelé evropskou dotaci ve výši víc než deset milionů korun na stavbu in-lineové dráhy, kterou pak Brusel rovněž odmítl proplatit. Syner měl peníze vracet, ovšem Babiš mu jako ministr financí platbu odpustil. Není tedy vyloučené, že si už tehdy připravoval pozici pro případ, že by měl vracet dotace i jeho Agrofert. Může teď totiž tvrdit, že jde o vyzkoušenou praxi.

Na druhou stranu by vláda měla vzít celý případ velmi vážně. Pokud totiž další Babišova firma Lovochemie skutečně dostane dotaci šest miliard korun z balíku na podporu uhelných regionů, dá se snadno čekat, že Evropská komise bude i tuhle částku přezkoumávat kvůli střetu zájmů. A vymáhat z Agrofertu šest miliard bude výzva, zvlášť pokud Babiš příští volby vyhraje a bude ve svém dotačním eldorádu pokračovat.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].