Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Hájíme svůj hrad. Mynář chce vybrat úředníky i pro příštího prezidenta

Ve funkcích končí Miloš Balák a Ivo Velíšek a na jejich místa mají být vypsána výběrová řízení

Ředitel Lesní správy Lány Miloš Balák a prezident Miloš Zeman • Autor: Pražský hrad
Ředitel Lesní správy Lány Miloš Balák a prezident Miloš Zeman • Autor: Pražský hrad

Šéf lánské obory Miloš Balák rezignoval na svůj post a na konci roku ve funkci skončí. Měl skončit už dávno, na jaře byl odsouzen k tříletému vězení a zákazu výkonu funkce, jenže tehdy ho zachránil skandálně udělenou milostí Miloš Zeman. Miloš Balák byl pak znovu odsouzen v jiném případu k peněžitému trestu a zákazu výkonu funkce, ale rozsudek není ještě pravomocný. Je přitom málo pravděpodobné, že vyšší instance Baláka osvobodí a zákaz činnosti mu zůstane.

Miloš Balák by na Hradě skončil tak jako tak, i kdyby nebyl odsouzen. Pro nového prezidenta či prezidentku bude příliš nedůvěryhodnou osobou. Nynější rezignací dal ovšem Balák zároveň do ruky trumf Vratislavu Mynářovi, který ohlásil, že na jeho post bude vyhlášeno výběrové řízení. Vzhledem k tomu, že současný prezident Zeman končí a s ním jistě odejde i Vratislav Mynář, je výběr šéfa lánské obory příležitostí, jak zanechat na Hradě svého člověka, kterého se může budoucí hlava státu těžko zbavovat.

Vratislav Mynář odvolal také šéfa správy Pražského hradu Ivo Velíška, který vykonával funkci patnáct let. To je další post, na který bude vypsáno výběrové řízení a další post, na nějž může Vratislav Mynář dosadit svého člověka pro budoucího prezidenta. A zase platí, že ať to bude kdokoli, bude se mu těžko zdůvodňovat, proč odvolává osobu, která chvíli předtím zvítězila ve výběrovém řízení.

Motivací Vratislava Mynáře může být samozřejmě cokoli, ale vypisovat výběrové řízení na poměrně významné posty na Hradu pár měsíců před koncem současného prezidenta není fér. Kancléř se ani nijak nenamáhá veřejnosti vysvětlit, proč odvolal Ivo Velíška a proč zrovna teď končí Balák - a tiskový mluvčí Jiří Ovčáček nepřekvapivě stručnou zprávu kancléře nijak nedoplňuje.

Zjednodušeně řečeno, Zemanovi muži se s největší pravděpodobností snaží uhájit Hrad pro svůj budoucí – byť již omezený – vliv.

Vratislav Mynář • Autor: HN – Jakub Plíhal
Vratislav Mynář • Autor: HN – Jakub Plíhal

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].