Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Firma Huawei přešla do protiútoku

Společnost nechce být vyřazena ze sítí 5G - a česká vláda jí nahrává

Ilustrační foto • Autor: REUTERS
Ilustrační foto • Autor: REUTERS

Oddělíme právo od politiky. Společnost Huawei představila ve čtvrtek na pražské tiskové konferenci svou představu, jak se udržet ve hře o dodavatele technologií do budovaných kybernetických 5 G sítí. Její argumenty jsou přesvědčivé. Aspoň v souvislostech, jak je uvedla právní kancelář Toman a partneři. Není podle ní jisté, jestli kroky podniknuté proti společnosti neporušují zásady právního státu – především jde dosud platné varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost z prosince 2018, které znemožnilo Huawei přístup do kritických kybernetických uzlů v Česku. Nicméně, i tyhle výhrady Huawei by mohlo shodit ze stolu jasné vyjádření české vlády. Jenže ta se k tomu nemá.

NÚKIB má naprosté právo vyhlásit varování před kybernetickou hrozbou; to ani Huawei nezpochybňuje. Další už ano. Úřad varoval před technologiemi Huawei a ZTE používanými v Česku s odůvodněním, že v Číně platí zákon, který soukromým i státním společnostem přímo přikazuje spolupracovat při získávání informací s tamními tajnými službami. Technologie Huawei a ZTE mohou tedy v Česku sloužit zájmům tajných služeb státu, jehož právní a politická struktura se neslučuje s demokratickými principy.

Tuzemská pobočka Huawei říká: neexistuje žádný důkaz, že bychom něco takového dělali. Jsme česká firma vázaná českými zákony. Navíc není jisté, že zákon o kybernetické bezpečnosti, který umožňuje NÚKIB vydat varování, dává zároveň tomuto správnímu úřadu právo varovat před konkrétními subjekty, aniž má důkazy o tom, že porušují právo. To je samozřejmě na právní debatu a Huawei  ji nabízí otevřít. Zní to jako logická argumentace - až na fakt, že česká Huawei je stoprocentně vlastněna čínskými majiteli, a ti už odpovědnost k čínským zákonům mají.

Právníci Huawei také říkají, že při varování posuzoval NÚKIB právní a politické prostředí Číny. A že české instituce nikdy nezkoumaly, jaký vliv může mít právní a politické prostředí v Číně dopad na bezpečnost dodávek společnosti Huawei do Česka, především do sítí 5 G. Z hlediska právní argumentace je to také vlastně v pořádku - pokud někoho považuji z hlediska práva za riziko, měl bych to doložit.

Jenže kdo může zkoumat a kontrolovat, zda, jak a v jakém množství a kvalitě dodávají čínské společnosti informace tamním tajným službám? Kdo může posoudit, jak je čínské tajné služby využívají proti zemím, v nichž byly získány? Tohle už není věc správního práva, ale věc bezpečnosti České republiky, tedy věc navýsost politická. Pouze vláda může – na základě kvalifikovaných zpráv od tajných služeb a dalších bezpečnostních institucí – rozhodnout, kdo a proč ohrožuje bezpečnost země.

Ale vláda Andreje Babiše se doteď „jen“ odvolává na varování NÚKIB. Některé země už politickým rozhodnutím kvůli bezpečnosti státu vyřadily čínské firmy – hlavně Huawei – z účasti na budování sítí 5G v jejich zemích. Udělala to Velká Británie, kroky k tomu učinily Francie a Polsko, Německo zvažuje složitá právní opatření. Česko bylo vlastně první zemí na světě, která upozornila na hrozbu spojení čínských firem s pekingskými tajnými službami, což nám získalo velké renomé. Nicméně teď ho kabinet dost ztrácí svým váháním vyjádřit se k čínskému bezpečnostnímu riziku.

Andrej Babiš to zdůvodňuje čekáním na společnou evropskou dohodu. Ovšem ta už zde je: Evropská unie vydala loni balíček doporučení nazvaný EU Toolbox, který celkem jasně říká, že rizikem jsou kromě jiného dodavatelé ze zemí s nedemokratickou právní a politickou strukturou. Stačí tohle doporučení respektovat a přijmout. Nemít strach z Číny nebo prezidenta Miloše Zemana.

Právníci Huawei otevřeli nicméně pro Česko velké právní téma - to bezpečnostní už je dávno otevřeno. Kybernetický prostor, jeho technologie, společnosti i zákazníci jsou z hlediska právních předpisů „polem neoraným“. Pravidla jsou nejasná, mantinely také, hřiště vymezeno tím, kam až dohlédneme. Pokud by firma Huawei podala správní žalobu na rozhodnutí NÚKIB, nebyla by bez šance na úspěch.

Jenže definitivní rozsudek by padl bůhví kdy, nejspíše až za pár let, a zájemci o dodávky technologií do sítí 5 G musí jednat už teď. Takže se dá položit otázka: sleduje Huawei svou právní analýzou nastolení spravedlnosti, nebo jen argumentuje v souboji o velké peníze? A to se ani nesnažíme analyzovat, jaké informace by spolu s nimi získal Peking.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].