Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Komentáře

Finta, kterou se komunisté vysmáli NATO

Vláda nemá čísla, a tak peníze armádě zatím nevrátí

Vojtěch Filip při projednávání rozpočtu • Autor: Milan Jaroš
Vojtěch Filip při projednávání rozpočtu • Autor: Milan Jaroš

Pořád jde o záhadnou transakci, jak a kdy se deset miliard korun vrátí do rozpočtu armády – v jiném čase a podobě. Jak upozornili a chtěli komunisté. Ti prosadili v prosinci snížení armádního rozpočtu o deset miliard korun. Premiér Andrej Babiš vzápětí oznámil, že armáda o peníze nepřijde. Deset miliard korun půjde „na chvíli“ do vládního rezervního fondu a na počátku roku 2021 je dostane ministerstvo obrany nazpět. Ministr obrany Lubomír Metnar dokonce oznámil přesné datum návratu miliard – hned 4. ledna 2021.

Už to ale neplatí. Premiér Babiš zjistil, že se peníze z rezervního fondu nedají vytáhnout jen tak, lusknutím prstů. Musí mít čísla – řečeno Babišovými slovy. Vláda by k rozhodnutí proplatit peníze ministerstvu nyní musela vědět přesně, kolik je v rezervním fondu financí, a to podle Babiše neví, protože neví, kolik se tam dostane z nevyčerpaných rozpočtů jednotlivých rezortů z loňského roku. Pak se uvidí, zřejmě ještě v lednu, říká premiér. Takže platí komunistické v jiný čas. A jak je to s jejich v jiné podobě?

O tom už víme něco přesnějšího. O deset miliard korun, které vláda ministerstvu zatím nedala, nebyly kráceny investice, ale peníze na běžný provoz armády. Je to dobrá zpráva? Armáda může pokračovat nadále v pořizování nových technologií a zbraní. Což samozřejmě ve světě, který zachraňuje životy v boji s pandemií, nezní nijak sexy. Zároveň jde ale o svět, který má nejistou geopolitickou budoucnost. Není jisté, jak pandemie zasáhne autoritářské režimy, a není jasné, jak se jejich vůdci budou chovat. Je proto lepší patřit do klubu NATO, nejspolehlivějšího vojenského uskupení, a dělat to, k čemu jsme se tomuto spolku zavázali.

Kde se tedy bude škrtat, pokud budou s rezervním fondem vlády problémy i nadále? Možná armáda nebude přijímat nové vojáky, nebude zvyšovat výplaty těm stávajícím, nebude „udržovat kasárna nebo třeba přistávací plochy pro letadla“ nebo taky nebude mít peníze na pomoc při boji s pandemií. To si ale vláda (rozuměj Babiš před volbami) nemůže dovolit. Takže peníze se do rozpočtu vracet budou.

Je docela možné, že komunisté svým přístupem získali bonus pro firmy, které jsou s nimi nějak spřízněny. Nebo s jejich šéfem Vojtěchem Filipem. Dostanou se k nějakému kšeftu, ke kterému by se jinak nedostaly. To je ale ta menší škoda. Větší už je neodvolatelná a má hlavně geopolitický rozměr. Do NATO musíme nahlásit výši rozpočtu a oněch deset miliard v „hlášení“ prostě chybí. Neplníme tedy závazky zvyšování rozpočtu na armádu slíbené alianci.

A teď budeme chtít, aby  naši spojenci z aliance přistoupili na vychytralou finanční fintu, která je zároveň ústupkem komunistům, pro něž je  NATO úhlavním světovým nepřítelem. Tahle podoba návratu peněz do armády se musí Vojtěchu Filipovi a jeho lidem hodně líbit.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].