Vláda, opozice, jednání
Adam Vojtěch • Autor: Jan Handrejch

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger k úterku podává rezignaci a na jeho post se vrátí bývalý ministr Adam Vojtěch. „Ano, můžu to potvrdit. Včera večer jsem s ním mluvil a potvrdil mi svoji rezignaci,“ uvedl premiér Andrej Babiš v úterý dopoledne na dotazy ohledně Arenbergera během tiskové konference na summitu EU v Bruselu.

Na otázku, zda už má za čtvrtého ministra zdravotnictví náhradu, pak potvrdil nominaci Adama Vojtěcha. Ten v úřadu skončil loni kvůli nezvládnutí podzimní vlny pandemie. „Dohodli jsme se spolu, že to bude do konce mandátu této vlády,“ prohlásil předseda vlády.

Reklama
Reklama

Vojtěch zůstal po odchodu z ministerstva poslancem za hnutí ANO. Během politického angažmá proslul jako jeden z nejloajálnějších Babišových lidí. Od letošního března je předsedou představenstva společnosti Krajská zdravotní, která zastřešuje šest nemocnic v Ústeckém kraji. Od Babiše měl po odchodu z vlády slíbené místo velvyslance ve Finsku. Že by se padnuvší ministr vrátil na svůj úřad během působení stejné vlády, je ve zdejších poměrech nevídanou věcí - a signalizuje to sílící personální krizi Babišova hnutí.

Arenberger krátce po Babišově tiskovce vystoupil na vlastní tiskové konferenci, kde svou rezignaci potvrdil. Jako jediné pochybení uvedl přestupek, kdy špatně vyplnil majetkové přiznání, což vysvětlil jako opomenutí. Coby hlavní důvod k odstoupení uvedl tlak na svoji rodinu a „mediální lynč“.

22_Arenberger_jaros
Autor: Milan Jaroš

Arenberger neuvedl v majetkovém přiznání většinu svých 65 nemovitostí a seznam doplnil až poté, co na nesrovnalosti upozornil server Seznam Zprávy. V jeho přiznání původně také chyběly vedlejší příjmy z klinických studií, které prováděl před vstupem do politiky jako dermatolog v soukromé praxi.

Souběžně přitom vedl pražskou vinohradskou nemocnici, jíž ve zpracovávání těchto studií konkuroval. Nemocnici také pronajal svůj statek na Mělnicku jako archiv. Nejnověji se ukázalo, že ještě před vstupem do politiky Arenberger výhodně přišel k obecnímu bytu v centru Prahy díky tomu, že zatajil vlastnictví jiného bydliště v Praze.

Politickým pádem by tedy Arenbergerovy kauzy neměly skončit. Opoziční politici na Praze 1 požadují prověrku toho, jak k bytu přišel, a zda tím město nepřipravil protiprávně o majetek. Babiš už v minulých dnech uvedl, že by auditem měla projít i vinohradská nemocnice.

Návrat Adama Vojtěcha je problematický hlavně kvůli tomu, že jeho angažmá prokázalo neschopnost oponovat premiéru Babišovi a postavit se během pandemické krize za názory odborníků. Během loňského jara a léta také selhal v přípravě pandemických opatření tak, aby země byla na návrat infekce připravena. Nejvyšší kontrolní úřad rovněž potvrdil podezření z předražených a chaotických nákupů ochranných pomůcek v hektické době, kdy Vojtěch ministerstvo vedl.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte