0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
11. 10. 20222 minuty

Divadelníci se nemusí omlouvat Dukovi

V Česku dál funguje svoboda umělecké tvorby i projevu

Ústavní soud zamítl stížnost kardinála Dominika Duky a právníka Ronalda Němce. Oba se domáhali omluvy od brněnských divadel, která na festivalu Divadelní svět Brno uvedla v roce 2018 inscenace režiséra Olivera Frljiče Prokletí a Naše násilí. Duky a Němce se dotklo, že se ve hrách markýroval orální sex na soše papeže Jana Pavla II. nebo že zde proběhlo naznačené znásilnění muslimské ženy Ježíšem Kristem.

Zamítnutím stížnosti, kterým kauza před českými soudy definitivně končí, se dalo čekat. Pravděpodobně i kardinál Duka s právníkem Němcem tuší, že když se v jakémkoli uměleckém díle předvádí, co by se mohlo stát, kdyby… neznamená to, že se to opravdu stalo, že si tvůrce přeje, aby se to stalo, natož že to předvádí kvůli tomu, aby urazil někoho, kdo si přeje, aby se to nikdy nestalo, respektive kdo věří, že by se něco podobného nikdy stát ani nemohlo.

↓ INZERCE

Nicméně až nyní si můžeme říci, že nehledě na sílící konzervativní nálady ve zdejší společnosti Česko dál zůstává zemí, kde si na rozdíl od Íránu, Afghánistánu nebo Ruska mohou tvůrci říkat, psát, vystavovat či hrát, co se jim zachce. Pokud tím tedy samozřejmě nepřekračují zákony o zákazu hanobení národa, rasy či etnické skupiny nebo popírání holocaustu. A že zároveň Česko dál zůstává zemí, kde nikdo nikoho nenutí, aby na takové věci chodil.

Další takovou příležitost budou diváci mít přesně za měsíc, kdy Divadlo Husa na provázku uvede jako symbolické zakončení celé kauzy, jež se ho bezprostředně týkala, inscenaci Vykouření.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].