Nikdo nebude vyjebávat s Ježíšem,“ říká ve filmu Big Lebowski jedna z vedlejších postav, Hispánec jménem Jesus Quintana. Nevíme, jestli se na kultovní dílo bratrů Coenů někdy kouká kardinál Dominik Duka, nicméně si zjevně myslí to samé a s pozoruhodnou vytrvalostí se to rozhodl prosazovat u soudu, po minulém týdnu až u toho Nejvyššího.

Až tam kardinál doputoval se svou pří o meze umělecké svobody, která začala předloni v Brně. Národní divadlo Brno a Centrum experimentálního divadla tam v rámci festivalu Divadelní svět Brno 2018 uvedly provokativní hry chorvatského režiséra Olivera Frljiće ProkletíNaše násilí a vaše násilí, kde například v jedné scéně Ježíš znásilňuje muslimskou ženu a pak jí z vaginy vytáhne českou vlajku, nebo v jiné scéně probíhá orální sex na soše papeže Jana Pavla II.

Jak bývá u umění zvykem, ne všem se hry líbí, a někdo se zmíněnými scénami cítí dotčen. Pro takové lidi ale měli divadelníci dobrou zprávu: návštěva divadel nebyla v čase festivalu ani nikdy jindy povinná. Kardinál Duka dobrovolnosti využil, hry neviděl, přesto ale dospěl k závěru, že i bez jeho osobní přítomnosti samotné uvedení obou kusů urazilo jeho náboženské cítění zaručené mu Listinou základních práv a svobod. A to tak silně, že podal žalobu k městskému soudu, v níž se za svou újmu dožadoval od divadelníků omluvy. Soud mu ovšem nevyhověl s logickým odkazem na uměleckou svobodu a s argumentem, že nešlo o konkrétní postavu vykupitele, ale alegorii. Kardinál…

I_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2276

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte