Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Komentáře

Brusel chce do dvou dní informace, jak Česko zamezí střetu zájmů při rozdělování dotací

Kvůli Babišovi a Agrofertu může země přijít o desítky miliard korun a také o prestiž

Andrej Babiš • Autor: ČTK, Vít Šimánek
Andrej Babiš • Autor: ČTK, Vít Šimánek

Je to zřejmě jedna z nejsilnějších předvolebních informací. Představitelé Evropské unie se opravdu naštvali na zdržovací taktiku české vlády, potažmo ministerstva průmyslu a obchodu vedeného Karlem Havlíčkem. Už od jara EU chce, aby Česko upravilo pravidla udělování evropských dotací pro společnosti, které jsou příjemcem dotací a zároveň pod vlivem či ve vlastnictví politiků, již o těchto dotacích rozhodují. V tom v Česku dominuje Andrej Babiš a jeho Agrofert. A Babišův ministr Havlíček dělá od jara vše pro to, aby řešení odložil. Ale EU teď podle informací serveru iRozhlas dala Česku dvoudenní ultimátum, aby předložilo řešení střetu zájmů. Pokud se to nestane, může EU pozastavit udělování dotací – třeba i do školství nebo energetiky.

České úřady měly původně poslat dopis s informací, jakým způsobem se v Česku děje kontrola přidělovaných dotací s ohledem na možný střet zájmů, do 8. září. Ministerstvo pro místní rozvoj v čele s Klárou Dostálovou (za ANO), které s Bruselem o věci komunikuje, požádalo před třemi týdny o posunutí termínu na předložení českých návrhů.

Evropská komise požaduje po českých úřadech několik kroků a zásahů, která mají zajistit dodržování zákona o střetu zájmů. Třeba vytvořit seznam veřejných funkcionářů a firem, které vlastní či ovládají. Nebo zapracovat do metody přidělování dotací kroky, které řeší dotace v souvislosti se svěřenskými fondy. Česko má EU vysvětlit a popsat „zlepšování systému řízení a kontroly“. A taky termín definitivního řešení.

Podle auditu Evropské komise, jehož výsledky jsou známé už skoro rok, mělo ministerstvo průmyslu provést hloubkovou kontrolu přidělení dotací konkrétním firmám holdingu Agrofert – ale podle informací z Bruselu zatím Komisi nic takového nepředložilo. Proplácení evropských podpor společnostem z Agrofertu je sice Evropskou komisí pozastaveno, ale česká vláda jim dál proplácí dotace, na které Agrofert nemusí mít a s největší pravděpodobností nemá nárok.

Nyní hrozí, že přijde stop na všechny dotace. Zjednodušeně: kvůli finančnímu zájmu Andreje Babiše a jeho firem může Česko přijít o finance, které jsou pro fungování země dost zásadní. A nejde jen o peníze, Česko se zásluhou premiéra, jehož kabinet rozhoduje o způsobech a směrech přidělování dotací, dostává na periferii Evropské unie. Český střet zájmů premiéra je vnímán v Evropě podobně jako polské politické zneužití justice nebo maďarské omezování práv občanů.

Česko zásluhou hrabivosti premiéra a neschopnosti ministrů se mu postavit přichází o prestiž ve chvíli, kdy jsme se dostali z orbitu Ruska i Číny a kdy se stáváme jednou z pilnějších zemí NATO. To je špatná a demotivující zpráva pro zemi, která v posledních letech přežila se ctí vládu tandemu Andrej Babiš – Miloš Zeman.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].